Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

[ Edytowane ]

Dzień dobry, mam kredyt hipoteczny w ING, chciałbym złożyć wniosek o wparcie z Funduszu Wsparcia kredytobiorców, spełniam jeden z warunków. Dwa pytania:

 

1. Aktualnie moja rata wynosi ~1 600 PLN. Rozumiem że mogę otrzymać maksymalne wsparcie w wysokości raty kredytu czyli 1 600 PLN na dzień dzisiejszy.

 

We wrześniu 2022 będę miał zmianę oprocentowania (wibor 6m), zakładam że rata podskoczy hmm do ponad 2 000 PLN.

 

Czy wtedy wsparcie zostanie automatycznie zwiększone do kwoty 2 000 PLN ? Czy też muszę składać nowy wniosek ? Czy może raz udzielona kwota kwota wsparcia nie podlega już zmianom w takiej sytuacji jak wzrost raty w przyszłości ?

 

2. Zakładając że korzystam z w/w wsparcia. Otrzymuje co miesiąc kwotę 1 600 / 2 000. Czy jeśli zdecyduje się zawiesić ratę zgodnie z najnowszymi pomysłami naszego rządu (4 raty w 2022 i 4 raty w 2023), to czy mimo zawieszenia i tak będzie wypłacane wsparcie o którym mowa w pkt 1 za miesiące, w których raty nie będę płacił ? Uprzedzając negatywne komentarze nie mówię, że bardzo mi na tym zależy ale chciałbym żeby to było jasno powiedziane jak będzie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi, pewnie przydadzą się też innym osobom. Pozdrawiam.

Odpowiedz
0 Lajków
kzkzkz1985
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
0
11-05-2022
Wiadomość 1 z 10 (9 645 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

W przypadku zmiany wysokości raty - konieczne będzie abyś złożył nowy wniosek. Ta kwota nie jest automatycznie aktualizowana.
Natomiast w kwestii wakacji kredytowych, nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie teraz. Nie ma jeszcze ustawy, przez co nie znamy żadnych wytycznych dla korzystających z funduszy wsparcia. 
 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 2 z 10 (9 486 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Czy w sytuacji, gdy próg dochodowy zostanie przekroczony np. o 30 zł pożyczka w ramach funduszu wsparcia kredytobiorców zostanie zaprzestana? Czy po miesiącu w którym zostanie przekroczony próg dochodowy, wynagrodzenie wróci do poprzedniej wysokości będę mogła ponownie złożyć wniosek o wsparcie? Dodam, że wzrost wynagrodzenia będzie wynikał z wypłacenia dodatku wczasy pod gruszą i wypłaty 13nastego wynagrodzenia.

Odpowiedz
0 Lajków
karolinawojtach
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
16-05-2022
Wiadomość 3 z 10 (8 921 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Jeśli zgłosisz nam przekroczenie progu dochodowego (zgodnie z zasadami działania Funduszu Wsparcia Kredytobiorców, jest taki obowiązek), możemy zawiesić realizację Twojego funduszu. 

W sytuacji gdy Twoje wynagrodzenie ponownie będzie mieściło się w limitach uprawniających do skorzystania z pomocy, możesz złożyć nowy wniosek. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 4 z 10 (8 571 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

W oddziale banku uzyskałem odpowiedź, że w przypadku zmiany wielkości raty nie ma konieczności składania nowego wniosku tylko , że trzeba napisać do banku na adres restrukturyzacja@ing prośbę o aktualizację danych dotyczących wielkości raty i to wystarczy. Chciałbym jeszcze zapytać czy jak korzysta się z funduszu wsparcia to czy istnieje ciągle możliwość nadpłaty kredytu ?
Odpowiedz
0 Lajków
Dav12
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
18-05-2022
Wiadomość 5 z 10 (8 226 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Potwierdziliśmy to i zwiększenie raty kredytu wymaga ponownego wniosku. 

Jeśli chodzi o nadpłatę, to masz taką możliwość w każdej chwili - także, gdy będziesz korzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1073
215
07-06-2017
Wiadomość 6 z 10 (8 030 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Dobrze rozumiem, ale czy w takim bądź razie tą obecną umowę która obowiązuje trzeba wypowiedzieć, w jaki sposób to zrobić. Czy wystarczy tylko dostarczyć nową umowę a ta poprzednia będzie anulowana ? Proszę o bardziej szczegółowe wyjaśnienie krop po kroku co trzeba zrobić ?
Odpowiedz
0 Lajków
Dav12
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
18-05-2022
Wiadomość 7 z 10 (7 997 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Wystarczy, że zgłosisz taką sytuację - telefonicznie (32 357 00 76) lub w naszej placówce bankowej. Następnie od razu możemy przyjąć od Ciebie nowy wniosek - podczas tego samego kontaktu.  Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych dokumentów. O przyznaniu wsparcia, na zaktualizowaną kwotę poinformujemy Cię do 21 dni.


Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MartynaC
Moderator
Moderator icon
421
93
12-04-2017
Wiadomość 8 z 10 (7 776 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

OK, ale nie wiem z jakiej daty bierze się pod uwagę wysokość raty przy składaniu wniosku, tzn.

- 15. lipca bank ściąga mi ratę po raz ostatni wg WIBOR 6M z przed pół roku czyli w wysokości ok 1200zł. 16. lipca będę miał nowy harmonogram wg nowej stawki WIBOR 6M czyli ratę w wysokości ok 1900zł .

- jeżeli 17. lipca złożę wniosek o FWK to zostanie mi przyznana pomoc w wysokości 1200 zł (ostatnia zapłacona rata) czy w wysokości wynikającej z nowego harmonogramu, to jest  1900 zł 

 

Proszę o odpowiedź

 

Odpowiedz
0 Lajków
mirras84
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
10-06-2022
Wiadomość 9 z 10 (5 974 wyświetleń)

Re: Fundusz Wsparcia Kredytobiorców - dopłata a zmiana wysokości raty / wakacje kredytowe

Będzie to rata z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku. Jeśli wniosek złożysz w lipcu, to brana będzie pod uwagę rata z czerwca. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1073
215
07-06-2017
Wiadomość 10 z 10 (5 532 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: czas oczekiwania na decyzje

Prosimy o kontakt z doradcą, u którego składałeś wniosek.

28-03-2024
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy