Re.: Jak uniknąć niepotrzebnych kosztów podczas wyjazdów za granicą

Wakacyjny wypad za granicę często kojarzy się z dużymi wydatkami. O ile łatwiej jest pogodzić się z bezpośrednimi kosztami podróży, to w miejscu wypoczynku zazwyczaj liczymy każdy wydany grosz. Szczególnie, gdy zwiedzamy kraje zachodnie, gdzie walutą jest silne, w stosunku do złotego, euro. Jednak wycieczka na hiszpańskie Costa Brava wcale nie musi wiązać się z rujnowaniem wakacyjnego budżetu. Wystarczy mądrze podejść do sprawy i zadbać o pewne rzeczy, jeszcze przed oczekiwanym wyjazdem.

Załóż konto walutowe i skorzystaj z karty Maestro

Jeśli jeszcze nie masz konta walutowego, to warto pomyśleć o jego założeniu. Konto walutowe to wygodne narzędzie, które pozwoli Ci swobodnie zarządzać euro lub inną walutą, w której otwarto rachunek - dolarami lub funtami. Atrakcyjnym dodatkiem do konta euro jest karta Maestro. Jej wydanie jest bezpłatne, pozwala na wykonywanie, zupełnie za darmo, płatności bezgotówkowych oraz wypłaty gotówki w ramach usługi cashback. Jeśli wybierasz się do jednego z krajów strefy euro, będziesz miał pewność, że wszystkie operacje będą obsługiwane właśnie w tej walucie, bez konieczności zamiany na złotówki. Dzięki temu, nie musisz przejmować się opłatami związanymi z przewalutowaniem. Karta przyda Ci się też jeśli robisz zakupy za granicą lub często podróżujesz. Zamów kartę płatniczą Maestro do konta walutowego.

Sprawdź swoje limity na karcie

Wyobraź sobie, że chcesz zapłacić za romantyczną kolację w Paryżu swoją kartą płatniczą. Jednak zamiast pokwitowania, kelner … odprawi Cię z kwitkiem. Powód? Przekroczony limit transakcyjny. Taka sytuacja może być niezwykle kłopotliwa. Dlatego przed wyjazdem za granicę warto pamiętać o sprawdzeniu limitów transakcyjnych na Twoich kartach debetowych lub przedpłaconych. Dzięki temu unikniesz podobnych sytuacji. Ograniczenia dotyczą wypłat z bankomatów, płatności w sklepach czy restauracjach i transakcji przez internet. Wartości limitów można zmienić w systemie bankowości internetowej, odwiedzając jeden z oddziałów banku ING lub telefonicznie, poprzez infolinię. Zobacz jak zarządzać limitami transakcyjnymi na karcie.

Unikaj podwójnego przewalutowania

Jeśli wybierasz się do krajów unii Europejskiej, gdzie obowiązującą walutą jest Euro, najlepiej jeśli na zakupach wykorzystasz kartę Maestro prowadzoną w euro. Jeśli korzystasz z karty do rachunku prowadzonego w złotówkach, lub karty kredytowej możesz również płacić nią za granicą, a transakcja będzie wtedy przeliczana z euro na złotówki. Sprzedawca może zaproponować od razu obciążenie karty w złotówkach. Sprawdź wtedy zaproponowany kurs wymiany, i jeśli jest korzystniejszy niż ten w kantorze, wtedy warto skorzystać z takiej możliwości. Nie korzystaj natomiast z tej opcji jeśli płacisz kartą Maestro prowadzoną w euro, a sprzedawca zaproponuje Ci obciążenie w złotówkach, gdyż spowoduje to podwójne przewalutowanie.

Miej wszystko pod kontrolą

Podczas wakacji łatwo się trochę “zapomnieć” w kwestii wydawanych pieniędzy. Do kontrolowania swoich wydatków najlepiej wykorzystać aplikację mobilną Moje ING. Dzięki niej w łatwy sposób sprawdzisz stan swojego rachunku, zlecisz przelew lub ustawisz wakacyjny budżet, specjalnie na czas zagranicznego wyjazdu. Moje ING działa na wszystkie, popularne mobilne systemy operacyjne - uruchomisz go na Androidzie, iOS i Windows Phone (Windows 10 Mobile). Do poprawnego działania aplikacji, konieczne jest połączenie internetowe. Pobierz aplikację Moje ING na tablet lub telefon.

Zabezpiecz się ... ubezpieczeniem

Oczywiście, nikt nie chce mieć niemiłych wspomnień z wakacji. Niestety, nikt nie ma też wpływu na złą pogodę, przepełnione hotele czy nieuczciwych taksówkarzy, polujących na zagubionych turystów. Podobnie jest z nieprzyjemnymi wypadkami czy kontuzjami, chociaż te mogą się przecież przydarzyć nawet najbardziej doświadczonym podróżnikom. Właśnie z tego względu warto skorzystać z oferty ubezpieczenia wakacyjnego. Klienci banku ING mogą skorzystać ze zniżek na ubezpieczenia turystyczne w Liberty Ubezpieczenia. Do wyboru dostępne są aż trzy różne pakiety, dzięki czemu każdy będzie mógł dobrać odpowiednią dla siebie formę ubezpieczenia. Pakiet dla siebie i rodziny możesz wykupić za pomocą internetu lub poprzez infolinię. Wykup ubezpieczenie na wakacje z 10% zniżką.

Najważniejsze, to dobrze się bawić!

Wakacyjny wyjazd nie powinien spędzać Ci snu z powiek ani rujnować domowego budżetu. Żeby zminimalizować prawdopodobieństwo problemów z płatnościami lub zdrowiem, warto przed wyjazdem przypomnieć sobie powyższe rady. Później, wystarczy się zrelaksować i beztrosko korzystać z tego gorącego okresu...

Komentarze
Zaprawiony analityk II
‎31-08-2016 09:01

Mam pytanie do opisywanej powyżej karty Maestro do konta walutowego prowadzonego w EURO.

Pytanie: po jej wyrobieniu i aktywowaniu w bankomacie ING jaka jednostka (PLN czy EURO?) jest pokazywana na monitorze bankomatu w momencie sprawdzania dostepnych na karcie srodków?

 

 

Keicam
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
126
61
13-11-2015
Były moderator
‎31-08-2016 18:39 – ostatnio edytowany ‎12-09-2016 16:50 przez Menedżer społeczności

W naszych bankomatach pojawi Ci się jednostka PLN.

Podczas sprawdzania stanu rachunku w naszym urządzeniu prezentowana kwota jest w walucie Euro

KatarzynaA
Były moderator
Były moderator icon
354
91
04-09-2015
Zaprawiony analityk II
‎01-09-2016 12:07

@KatarzynaA powyższa wiadomości nie jest prawdziwa i proszę o jej poprawę lub zweryfikowanie odpowiedziEmotikon: Szczęśliwy.

Byłem dzisiaj sprawdzić przy pomocy karty debetowej do konta walutowego Maestro stan konta w bankomacie ING na koncie walutowym prowadzonym w EURO. Po wybraniu opcji w bankomacie Stan konta prezentowany jest stan konta w EURO bez przeliczenia na jednostkę PLNEmotikon: Szczęśliwy.

Reasumując: stan konta prezentowany jest w EUROEmotikon: Szczęśliwy

Keicam
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
126
61
13-11-2015
Konto usunięte
‎02-09-2016 11:47
@Keicam Przepraszamy bardzo, masz rację - podczas sprawdzania stanu rachunku w naszym urządzeniu prezentowana kwota jest w walucie Euro.
Użytkownik nie istnieje