Cashback - najważniejsze pytania i odpowiedzi

Cashback to ciekawa, ale mało popularna usługa bankowa. Powinna przydać się wszystkim tym, którzy mieszkają w miejscach, gdzie dostęp do bankomatów jest utrudniony. Co powinniście o niej wiedzieć?

Co to jest cashback?

To usługa, która umożliwia wypłatę pieniędzy przy pomocy karty płatniczej, w jednym z wielu punktów handlowo-usługowych w Polsce. Są to sklepy, stacje benzynowe, hotele oraz supermarkety. Dany punkt musi być wyposażony w urządzenie POS, czyli terminal płatniczy obsługujący karty. W ramach cashback, transakcję można wykonać -  wykorzystując karty Visa i MasterCard/Maestro - jeśli taką opcję udostępnia bank wydawca danej karty.

W jaki sposób mogę wypłacić pieniądze przy pomocy cashback?

Jeśli znajdziesz punkt obsługujący cashback, musisz zrobić w nim zakupy na dowolną kwotę. Podczas płacenia za swoje produkty lub usługi, poinformuj sprzedawcę o tym, że chcesz wypłacić pieniądze w ramach programu cashback. Pobranie pieniędzy potwierdza się wpisaniem kodu PIN karty do terminalu płatniczego. Obie transakcje będą zaznaczone na rachunku oddzielnie.

W systemie cashback można wypłacać pieniądze jedynie przy użyciu karty płatniczej. Nie można tego zrobić, przy okazji transakcji gotówkowych.

Jakie są limity wypłacania pieniędzy a cashback?

Nie ma dolnego limitu wypłacania pieniędzy wykorzystując system cashback, zaś maksymalną kwotą jaką można jednorazowo pobrać jest 300 złotych. Z cashback można korzystać wielokrotnie jednego dnia. Trzeba jednak pamiętać, że taka transakcja jest traktowana jak każda inna wypłata - nie można więc przekroczyć ich dziennego limitu, który wynika z ustawień twojego konta. Jeśli więc, limit rachunku bankowego to np. 1000 złotych dziennie, to z cashback można korzystać wielokrotnie, ale w sumie, nie można wypłacić więcej niż zakładany limit - w tym wypadku 1000 złotych. By móc wypłacać więcej pieniędzy, wystarczy zwiększyć swój dzienny limit w ustawieniach rachunku.

Czym NIE jest cashback?

Cashback jest często mylony z podobnie brzmiącymi usługami finansowymi - payback oraz money back.

Money back to usługa, dzięki której użytkownik konta bankowego lub karty płatniczej może otrzymać zwrot pewnej kwoty wydanej na zakupy. W zależności od instytucji, która oferuje taki program, zwracanych jest zazwyczaj kilka procent kosztów wydatków na niektóre produkty lub usługi. Po okresie rozliczeniowym, np. miesiącu, uzbierana przez klientów suma jest przelewana na ich konto.

Payback to program lojalnościowy, w którym w zamian za zakupy, można zdobyć różnego rodzaju nagrody. Bierze w nim udział wiele firm i instytucji.

Czy muszę zrobić zakupy na określoną kwotę?


Najważniejszym warunkiem skorzystania z cashback jest zrobienie zakupów w punkcie handlowym, który umożliwia wypłatę gotówki w kasie. Nie istnieją ograniczenia dotyczące kwoty jaką trzeba zapłacić za te zakupy. Możesz więc zrobić zakupy za 10 złotych, ale wypłacić aż maksymalną kwotę, czyli 300 zł.

Gdzie mogę skorzystać z cashback?

Z tej usługi można skorzystać już w ponad 100 tysiącach punktów w całej Polsce. Są to różne punkty handlowe. Co ważne - niektóre z nich istnieją w małych miejscowościach, gdzie nie ma bankomatów ani oddziałów banków. Miejsca te powinny być w widoczny sposób oznaczone (zazwyczaj naklejkami), a wypłaty można dokonać przy kasie, po uprzedzeniu kasjera lub kasjerki, przed dokonaniem transakcji. Dzięki dużej dostępności w mniejszych miejscowościach, cashback jest świetną alternatywą dla wypłat z bankomatu.

Jakie są wady korzystania z cashback?

Chociaż liczba punktów, gdzie można zrealizować taką transakcję wciąż rośnie, to nie wszystkie sklepy umożliwiają wypłatę przy pomocy cashback. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że nie zawsze kasjerzy będą w stanie wypłacić pieniądze. Mogą tego odmówić, gdy sami nie będą mieli żądanej przez nas kwoty w kasie.

Czy cashback zastąpi bankomaty?

To bardzo mało prawdopodobne. Według raportu Narodowego Banku Polskiego, klienci korzystają z bankomatów w celu wybrania większej sumy pieniędzy. Z cashbacka korzystają, gdy potrzebują uzupełnienia chwilowych braków gotówki i drobnych kwot. W żadnym kraju, w którym wprowadzono cashback, nie zauważono zmniejszającej się liczy bankomatów lub szkodliwego wpływu na rozwój ich sieci.

Czy cashback jest płatny?

Nie, klienci banku ING posiadający kartę z lwem mogą wypłacać pieniądze przy pomocy usługi cashback za darmo.

Komentarze