Początek nowego roku to czas, kiedy wiele osób przygotowuje listę postanowień na nadchodzące dwanaście miesięcy. Wyznaczane cele najczęściej dotyczą polepszenia jakości życia i zdobycia nowych umiejętności lub doświadczeń: zdrowiej się odżywiać, zwiększyć aktywność fizyczną, rzucić nałogi, zacząć naukę języka, odbyć konkretną liczbę podróży czy przeczytać określoną liczbę książek… Zobaczmy, co w 2024 roku można i warto poprawić także w sferze finansów osobistych.
W 2024 roku planuję:
- Policzyć wartość osobistą netto
Wartość osobista netto to ogromnie przydatne narzędzie do sprawdzania swojej aktualnej sytuacji materialnej. Aby uzyskać ten wskaźnik, wystarczy, że przeprowadzisz bardzo proste równanie i od zsumowanej wartości wszystkich swoich aktywów (tego, co masz) odejmiesz sumę wszystkich swoich zobowiązań (tego, co jesteś winny). Zmierzenie wartości osobistej netto pozwoli Ci się zorientować, w jakim naprawdę miejscu i momencie jesteś:
- czy Twoja kondycja finansowa jest dobra czy zła;
- czy wychodzisz na plus czy na minus;
- czy realnie bogacisz się czy ubożejesz;
- czy Twój styl życia jest adekwatny do zarobków czy może żyjesz ponad stan.
- Przygotować domowy budżet
Przejęcie prawdziwej kontroli nad swoimi pieniędzmi wymaga stworzenia dla nich planu: miesięcznego, kwartalnego, rocznego. Kluczowe jest zarządzanie dochodem w taki sposób, by środki wystarczyły Ci na pokrycie wydatków we wszystkich najważniejszych obszarach. Możesz wesprzeć się tutaj jedną z popularnych metod budżetowania: 50/30/20, 70/20/10, 80/20, tzw. „pieniądze w kopercie” lub japońskim kakeibo. Właściwie każdy z tych systemów bazuję na podzieleniu rozchodów na kilka kategorii, na przykład: podstawowe koszty utrzymania, zachcianki/przyjemności i oszczędzanie/inwestowanie. Opracowanie domowego budżetu i konsekwentna jego realizacja spowodują, że zaczniesz gospodarować zarobkami świadomie i uważnie, a gotówka przestanie przeciekać Ci przez palce. Dzięki budżetowi możesz zwiększyć swój finansowy komfort i bezpieczeństwo bez nadmiernych wyrzeczeń - tnąc koszty tam, gdzie jest to najmniej dotkliwe.
- Wytyczyć cele oszczędnościowe
Samo ograniczenie wydatków nie wystarczy, by rzeczywiście oszczędzać. Każda wydzielona z budżetu kwota po pierwsze powinna mieć swoje przeznaczenie, a po drugie trafić w jakieś wyraźnie odseparowane od pozostałej puli miejsce, na przykład na subkonto oszczędnościowe. Zdecyduj, czy te konkretne środki odkładasz na krótko- czy długoterminowy cel – czy pójdą one na emeryturę, wkład własny na mieszkanie, samochód, wakacje, a może laptopa – i umieść je w zarezerwowanym dla tej właśnie roli przedziale. Wskazywanie celów oszczędnościowych i dywersyfikacja portfela zwiększa motywację i podnosi efektywność gromadzenia pieniędzy.
- Zbudować „poduszkę finansową”
Warto, żeby wśród Twoich celów oszczędnościowych na 2024 rok znalazło się także (a może nawet przede wszystkim) stworzenie tzw. funduszu awaryjnego. Finansowa poduszka bezpieczeństwa zazwyczaj budowana jest w bezpiecznych i mało zmiennych instrumentach: na rachunku bieżącym, oprocentowanym koncie oszczędnościowym, krótkoterminowej lokacie czy obligacjach. Zadaniem odkładanych tam środków jest ochrona przed utratą płynności w sytuacjach kryzysowych, czyli w przypadku zwolnienia z pracy, choroby, wypadku lub innych nieprzewidzianych wydarzeń.
- Zautomatyzować oszczędzanie
Oszczędzanie wymaga systematyczności, ale nawyk regularnego odkładania choćby niewielkich kwot wcale nie jest taki łatwy do wypracowania. W 2024 roku zacznij więc korzystać tutaj z pomocnych rozwiązań bankowych. Może ustawić zlecanie stałego przelewu z konta osobistego na konto oszczędnościowe (najlepiej na początku miesiąca lub zaraz po tym, gdy zwykle otrzymujesz pensję) i/lub założyć Smart Savera, dzięki któremu zaokrąglenie kwoty transakcji lub ustalony procent od kwoty transakcji będzie trafiał z Twojego konta osobistego na subkonto oszczędnościowe. Oszczędzanie przy pomocy takich „końcówek” jest praktycznie nieodczuwalne w domowym budżecie, a z czasem może przełożyć się na uzbieranie całkiem znaczącej sumy.
- Rozprawić się z własnym „efektem latte”
Zdiagnozowane i opisane przez Davida Bacha zjawisko polega na niekontrolowanym, rutynowym wydawaniu pieniędzy na małe, codzienne przyjemności: kawę na mieście, używki, słodkie przekąski, lunche z dowozem itp. W skali roku takie niepozorne zakupy uszczuplają budżet nawet o kilka tysięcy złotych. Na pewno masz coś, z czego w tym roku możesz bez żalu zrezygnować - coś, co wcale nie przynosi Ci już radości, a jest jedynie zbędnym (nierzadko szkodliwym) nawykiem.
- Uporządkować swoje długi
Zacznij od upewnienia się, że wszystkie swoje zobowiązania spłacasz w terminie. Jeśli masz problemy z opłacaniem rat na bieżąco, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym, który zmniejszy Twoje miesięczne obciążenie. Gdy w minionych latach zdarzyło Ci się wziąć tzw. „zły kredyt” – a więc udzielony przez niezbyt godną zaufania instytucję, z bardzo wysokim oprocentowaniem i nieznanym Ci całkowitym kosztem – dąż do wyjścia z tego zadłużenia w pierwszej kolejności.
- Poszerzyć wiedzę o inwestowaniu i zacząć to robić
W 2024 roku pora już rozstać się z przekonaniem, że inwestowanie zarezerwowane jest tylko dla ludzi bogatych i z wąską, specjalistyczną wiedzą. Przygodę z inwestowaniem można zacząć już od niewielkich, nawet rzędu 100 złotych miesięcznie, kwot. Na początek warto jednak trzymać się paru niezbędnych zasad:
- Inwestuj wyłącznie z regulowanymi podmiotami - zapewni Ci to legalność i transparentność działania.
- Wyodrębnij ze swojego budżetu kwotę na inwestycje; pozostawiając środki na nieprzewidziane wydatki.
- Zastanów się, jaki sposób inwestowania Ci odpowiada. Innymi słowami: czy Twoja wiedza i czas, jaki możesz poświęcić na dokonywanie analiz inwestycyjnych, pozwalają Ci na bezpośrednie inwestycje, czy wolisz inwestować poprzez fundusze inwestycyjne, a może potrzebujesz doradztwa inwestycyjnego? Oferta inwestycji jest bardzo szeroka, dopasuj formę inwestycji do swoich możliwości, nie odwrotnie.
- Sprawdź, jakim typem inwestora jesteś. Czy szukasz ostrożnych inwestycji, czy preferujesz dynamiczne inwestowanie, czy raczej szukasz inwestycji o umiarkowanym ryzyku? W tym celu pomocne są ankiety inwestycyjne, przez które sprawdzisz między innymi ryzyko, jakie możesz zaakceptować, ustalisz horyzont swojej inwestycji oraz cel inwestycyjny.
- Jeśli wybrałeś usługę doradztwa, to posiadasz gotową rekomendację dopasowaną do Twoich potrzeb. A w pozostałych przypadkach przed Tobą jest już krótka lista konkretnych rozwiązań inwestycyjnych – przeanalizuj te rozwiązania (sprawdź emitentów, wyniki, polityki inwestycyjne, aktywa bazowe).
- Zbuduj swój portfel inwestycyjny, pamiętając o nadrzędnej zasadzie – dywersyfikacji.
- Kontrola - cyklicznie kontroluj swój portfel i przeprowadzaj analizę. Z jednej strony nie ulegaj emocjom, bo krótkotrwałe zmienności rynkowe są normalne, ale z drugiej strony odświeżaj swój portfel, jeśli dana inwestycja nie rokuje osiągnięciem zysku.
- Pamiętaj, że Ty jako inwestor również się zmieniasz, zmienia się Twoje doświadczenie oraz cele inwestycyjne.
- Zwiększyć zarobki
Na koniec rzecz prawdodpobnie najtrudniejsza. By podnieść swoje dochody, masz zasadniczo trzy opcje:
- Zmienić pracę lub przejść „na swoje” - statystki pokazują, że zmiany pracodawcy z reguły jest opłacalna.
- Poprosić o podwyżkę - liczyć się będą konkretne dokonania zawodowe, nie argumenty osobiste; ważne jest także właściwe wyczucie chwili, dobre przygotowanie do rozmowy i pozytywne nastawienie.
- Poszukać dodatkowego źródła przychodów - praca „po godzinach” szybko podreperuje budżet, ale szybko przełoży się też na poczucie przemęczenia i wypalenia.
Każde z tych rozwiązań będzie miało swoje wady i zalety i wiązało się z pewnym stresem i ryzykiem. Oszacuj, na jaki krok jesteś najlepiej przygotowany albo możesz się przygotować w ciągu najbliższych miesięcy. Odpowiedz sobie na pytania:
- Czy muszę podnosić lub rozszerzać swoje kwalifikacje?
- Czy mam pomysł, który mogę skutecznie zmonetyzować?
- Czy mam sposobność, by uzyskiwać dochód pasywny?
- Czy jestem w finansowej gotowości do pozostawania przez jakiś czas bez pensji?
Jeśli powyższe postanowienia wydały Ci się ciekawe i warte wdrożenia, ale obawiasz się, że braknie Ci konsekwencji, by przy nich wytrwać, zajrzyj do naszej starszej publikacji, w której podpowiadamy, jak poradzić sobie z tym częstym problemem.
BIBLIOGRAFIA:
https://www.investopedia.com/articles/pf/06/newyear.asp
https://www.forbes.com/sites/cicelyjones/2023/12/17/5-year-end-financial-resolutions-to-consider/?sh=45c494ea7122
https://www.cbsnews.com/news/smart-new-years-money-resolutions-to-make-for-2024/
https://subiektywnieofinansach.pl/lista-twoich-finansowych-postanowien-noworocznych/
9 finansowych postanowień noworocznych
05-01-2024
Inspirujemy i motywujemy w Społeczności ING
Artykuły (515)Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.