„W tym roku na pewno się uda” - czyli, jak nie porzucić postanowień noworocznych

Postanowienia noworoczne robi mniej więcej połowa Polaków[1]. 86% z nich głęboko wierzy w swój sukces, ale w pełni cel osiąga mniej niż 10%. Czego najczęściej dotyczą nasze noworoczne postanowienia? Dlaczego nie udaje nam się ich dotrzymać? Podpowiadamy, jak tę sytuację zmienić w 2020 roku!

 Postanowienia noworoczne w liczbach[2]

 

Ile osób robi postanowienia noworoczne?

 • Regularnie, każdego roku – 45%
 • Sporadycznie – 17%
 • Absolutnie nigdy – 38%

A jakie są najpopularniejsze cele na nowy rok? Dokładne dane zależą od instytutu, który przeprowadza badania, oraz od roku i państwa, których one dotyczą. Popularność konkretnych postanowień jest zmienna, ale właściwie zawsze mamy do czynienia z tą samą pulą marzeń i planów, a ewentualne przetasowania między nimi często są tylko symboliczne. Jedna z najbardziej rzetelnych i najobszerniejszych ankiet na ten temat w USA – przeprowadzona w roku 2019 na próbie 2000 osób[3] - przyniosła takie oto wyniki:

 

Możliwe było zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi; statystyki uzupełniamy odpowiednimi wynikami badań zrealizowanych w Polsce

 1. Zdrowsze odżywianie – 71%
 2. Więcej ruchu i ćwiczeń fizycznych – 65%
 3. Zrzucenie zbędnych kilogramów – 54%
 • Cele związane z szeroko rozumianym „ulepszaniem siebie” zawsze – bez względu na kraj i rok – należą do najpopularniejszych noworocznych postanowień. Co ciekawe, w Polsce wyznaczają je sobie przede wszystkim kobiety. Analiza SW Research dla Newsweeka[4] wykazała, że w 2018 roku schudnąć pragnęło 57% kobiet i tylko 17% mężczyzn. Podobnie wyglądała sytuacja ze zmianą stylu życia na bardziej aktywny – było to odpowiednio 54% i 16%.
 1. Oszczędzanie i lepsza kontrola wydatków – 32%
 2. Zdobycie nowych umiejętności (np. językowych) i nowego hobby – 26%
 3. Rzucenie palenia – 21%
 • Rzucenie palenia było „liderem rankingu” w latach 2013-2015.
 1. Czytanie większej liczby książek – 17%
 2. Zmiana sytuacji zawodowej – 16%
 • W 2017 roku na temat tego postanowienia przeprowadzono w Polsce bardzo dokładne badania[5]. Zmiana sytuacji zawodowej w nowym roku oznaczała dla Polaków (możliwe 3 odpowiedzi): zmianę pracy 62,25%; ukończenie kursów lub szkoleń 37,67%; rozmowę z szefem o podwyżce 26,76%; przebranżowienie 22,23%; rozmowę z szefem o awansie 11,24%; wyjazd do pracy za granicę 10,82%.
 1. Spożywanie mniejszej ilości alkoholu – 15%
 2. Spędzanie więcej czasu z rodziną – 13%
 • Spędzanie więcej czasu z rodziną było w Polsce najpopularniejszym postanowieniem noworocznym wśród mężczyzn w 2018 roku. Pragnienie takie wyraziło aż 38% panów.

Wśród noworocznych postanowień na 2020 rok na pewno mocno zaznaczą swoją obecność także cele związane z ekologią. Staranniejsza segregacja śmieci, dojeżdżanie do pracy rowerem lub pojazdem elektrycznym, wymiana sprzętu na energooszczędny, inwestycja w fotowoltaikę, a może dom w 100% pasywny? Już wkrótce się przekonamy, jakie eko-postanowienia robiliście najczęściej. 

 

 

Ile osób realizuje noworoczne postanowienia?[6]

 

 

W pełni – 8%

Częściowo i tylko niektóre – 49%

W ogóle – 24%

Los naszych noworocznych postanowień dobrze obrazuje sytuacja w fitness clubach w pierwszych miesiącach nowego roku. W styczniu ruch zwiększa się tam o 1/3, ale już po tygodniu liczba nowych klientów maleje o 25%. W połowie stycznia jest to już 29%, a na początku lutego – 36%. Do lipca dotrwa mniej niż 50% świeżego narybku.

 

Dlaczego nie udaje nam się zrealizować noworocznych postanowień?

 

Polacy najczęściej tłumaczą to „brakiem silnej woli”. Wyniki badań przeprowadzonych na Stanford University[7] pokazują jednak, że siła naszej woli zależy głównie od nas samych. Jeśli powtarzamy sobie, że mamy słabą wolę, taką też będziemy mieć. Można to porównać trochę do pracy na siłowni. Wola jest jak mięśnie – gdy ją ćwiczymy, np. sukcesywnie odmawiając sobie małych pokus, staje się coraz mocniejsza. Inne powody, dla których nie realizujemy noworocznych postanowień, to:

 • Nierealistyczne cele – 35%
 • Porzucenie zamiarów z bliżej nieokreślonego powodu – 33%
 • Zapomnienie o postanowieniach – 23%
 • Zbyt wiele celów – 10%

 

Jak zrealizować noworoczne postanowienia?

 

 

 1. Konkretne cele zamiast abstrakcyjnych wizji. „Chcę schudnąć”, „muszę rzucić palenie”, „będę więcej jeździć na rowerze”, „zacznę odkładać na emeryturę”. Aż około 90% noworocznych postanowień jest wyrażonych właśnie w ten sposób, czyli bardzo ogólnie, bez konkretów. Postanowienia takie trudno zrealizować, bo nasz mózg nie wie, co właściwie powinien robić. Znacznie lepiej jest postanowić sobie np. że każdego dnia przejedziemy na rowerze 10 kilometrów lub że co miesiąc będziemy odkładać 200 złotych.
 2. Mniej znaczy więcej. Lepiej wyznaczyć sobie jeden, góra dwa cele i je zrealizować, niż wyznaczyć ich 10 i nie zrealizować żadnego. Mniej celów pozwoli nam lepiej skoncentrować się na konkretnych zadaniach, dzięki czemu nasze szanse powodzenia będą znacznie większe.
 3. Chcę vs. powinienem. W tzw. psychologii motywacji bardzo wyraźnie odróżnią się od siebie pojęcia „chcę” i „powinienem”. Gdy skupimy się na tym, czego naprawdę chcemy, zamiast na tym, co „tylko” powinniśmy, prawdopodobieństwo sukcesu zwiększy się kilkukrotnie. Np. właściwie każdy palacz wie, że powinien rzucić palenie, bo jest to niezdrowe, ale motywacja jest tutaj średnia. Zamiast tego warto założyć np. że chcę rzucić palenie, bo chcę nie mieć zadyszki po 10 minutach gry w piłkę z kolegami z pracy.
 4. Bez planu ani rusz. Prawdopodobieństwo zrealizowania noworocznych postanowień jest 10-krotnie większe, gdy przygotujemy dokładny plan działania. Na kartce lub w aplikacji zanotujmy punkt po punkcie, co musimy zrobić, by wprowadzić oczekiwaną zmianę w nasze życie.
 5. Powiedzmy innym o naszych zamiarach. Poinformowanie bliskich o naszych postanowieniach to zawsze dodatkowa motywacja. Raz, że nie będziemy chcieli ich zawieść, a dwa – w momencie zwątpienia zawsze możemy liczyć na wsparcie i zrozumienie.
 6. Nie bójmy się nowych technologii. Jest wiele aplikacji, które pomagają zmieniać nawyki i monitorować postępy na drodze do osiągnięcia celu. Jeśli tak jak ponad 30% Amerykanów planujecie lepiej zaczadzać swoimi finansami i odkładać na jakąś dużą lub małą rzecz, sprawdźcie np. jak działają cele oszczędnościowe w Moim ING.

Ciekawostki

 

Robienie postanowień noworocznych ma znacznie dłuższą tradycję, niż mogłoby się wydawać. 4 tysiące lat temu w starożytnej Babilonii Nowy Rok witano nie w styczniu, ale w marcu. Zamiast Sylwestra celebrowano zaś 12-dniowe święto Akitu, a częścią obchodów było właśnie składanie bogom obietnic. Co ciekawe, dotyczyły one przede wszystkim spłaty zaciągniętych wcześniej zobowiązań….

 

Bibliografia:

https://natemat.pl/84927,co-zrobic-aby-w-2014-roku-w-koncu-zrealizowac-swoje-noworoczne-postanowienia

https://www.forbes.com/sites/ashiraprossack1/2018/12/31/goals-not-resolutions/#539b51533879

https://www.inc.com/peter-economy/10-top-ners-resolutions-for-success-happiness-in-2019.html

[8]https://www.history.com/news/the-history-of-new-years-resolutions

https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2008/K_012_08.PDF

new-years-resolutions-70e40

https://www.posibl.com/en/news/inspiring/stop-making-selfish-new-years-resolutions-70e40

https://natemat.pl/259641,postanowienia-noworoczne-na-2019-rok-czy-metoda-wiecej-i-mniej-ma-sens

https://www.newsweek.pl/styl-zycia/noworoczne-postanowienia-polakow-na-2016-rok/bz3nkmz

http://media.pracuj.pl/25180-zawodowe-postanowienia-noworoczne-jak-je-realizowac-skutecznie

[1]https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/niewielu-polakow-dotrzymuje-noworoczne-postanowienia-nierealistyczne-cele-i-nadmiar-wyznaczonych-zadan

[2] https://www.posibl.com/en/news/inspiring/stop-making-selfish-new-years-resolutions-70e40

[3] https://www.inc.com/peter-economy/10-top-ners-resolutions-for-success-happiness-in-2019.html

[4] https://www.newsweek.pl/styl-zycia/noworoczne-postanowienia-polakow-na-2016-rok/bz3nkmz

[5] http://media.pracuj.pl/25180-zawodowe-postanowienia-noworoczne-jak-je-realizowac-skutecznie

[6] https://www.posibl.com/en/news/inspiring/stop-making-selfish-new-years-resolutions-70e40

[7] https://scopeblog.stanford.edu/2011/12/29/a-conversation-about-the-science-of-willpower/

[8] https://www.inc.com/peter-economy/10-top-ners-resolutions-for-success-happiness-in-2019.html