10 pomysłów na mały świąteczny biznes

Czy wiesz, że w grudniu zyski ze sprzedaży są aż o 40% większe niż w pozostałych miesiącach w roku? Jeśli podczas nadchodzących świąt nie chcesz być tylko tym, który wydaje pieniądze, ale także tym, który je zarabia, zobacz kilka sprawdzonych inspiracji na bożonarodzeniowy biznes last minute.

 

 

  1. Słodka sprawa

 

Przed Świętami wszelkiej maści słodkości rozchodzą się niczym świeże bułeczki. Frykasy trafiają i na wigilijny stół, i na choinkę, wręczane są jako prezenty czy wysyłane mieszkającym daleko krewnym i znajomym. Statystyki pokazują, że coraz więcej konsumentów od markowych, produkowanych na skalę przemysłową wyrobów woli unikalne, powstające w mikroskopijnych domowych manufakturach specjały. Jeśli masz wyjątkowy talent cukierniczy i z czekolady lub piernika potrafisz wyczarowywać niesłychane rzeczy, możesz zaoferować swoje produkty na bożonarodzeniowym jarmarku lub online za pośrednictwem marketplace. Pamiętaj tylko, że sprzedaż artykułów żywnościowych, także przez internet, wymaga w Polsce zatwierdzenia przez Państwową Inspekcję Sanitarną.

 

  1. Nie ma jak DIY

 

Święta to znakomity czas także dla osób o ponadprzeciętnych zdolnościach plastycznych. Znalezienie nabywców na własnoręcznie przygotowane - na przykład w duchu ekologicznym, czyli z naturalnych albo pochodzących z recyklingu materiałów - ozdoby, szopki, kartki, stroiki czy wieńce nie powinno nastręczyć większych problemów. Szczególnie godny uwagi jest trend na nietuzinkowe drzewka. Tradycyjne choinki lubimy obecnie zastępować nieszablonowymi instalacjami ze świateł, metalu (chociażby starych części maszyn czy samochodowych), deseczek bądź szkła.

 

  1. Zarobek po kokardy

 

Gwiazdkowe prezenty muszą być nie tylko trafione, ale także pięknie przystrojone. Nie każdy jednak równie dobrze radzi sobie z kolorowym papierem do pakowania, taśmą klejącą i wstążeczkami.  Masz wysoką sprawność manualną i kilka świetnych patentów na efektowne zapakowanie prezentu? Pomyśl o zaproponowaniu takiej usługi bezpośrednio w domach klientów.

 

  1. Hop na dach

 

Zanana z amerykańskich przedmieść moda na świąteczne iluminacje na dachach i w przydomowych ogrodach coraz wyraźniej wkracza także nad Wisłę. Dobra sprawność fizyczna, odrobina kreatywności, dostawczy samochód, specjalistyczna drabina lub niewielki podnośnik zapewniają wszystko, czego potrzeba, by wystartować z fajną, sezonową działalnością. Swoją niszę mogą znaleźć tu fachowcy, którzy na co dzień trudnią się utrzymaniem i pielęgnacją zieleni.

 

  1. Czy dobrze wyglądasz w czerwonym?

 

Mikołaj ma przed Świętami mnóstwo pracy i zatrudnienie na wigilijną kolację jednego z jego pomocników graniczy niemal z cudem. Gdy masz odpowiednie przebranie albo możesz je szybko zdobyć lub samodzielnie uszyć, krótka, ale owocna kariera stoi przed Tobą otworem. Jednoczesne podreperowanie domowego budżetu i sprawienie dzieciom wielkiej frajdy to całkiem ciekawy pomysł na spędzenie Gwiazdki.

 

  1. Pracowity elf

 

Dużo osób marzy o wystawnym świątecznym przyjęciu (w domu lub w firmie), ale brakuje im czasu, by takie zorganizować. Stąd też rosnąca popularność tzw. Christmas Plannerów lub Christmas Coordinatorów, a więc osób, które biorą na siebie cały ciężar przygotowania udanej imprezy: od opracowania menu przez zakupy po udekorowanie wnętrza i animacje w trakcie spotkania. Doskonale odnajdą się w tej okresowej usłudze osoby z doświadczeniem w kreowaniu ślubów czy korporacyjnych eventów.

 

  1. Na świąteczny błysk

 

Boże Narodzenie nieodzownie wiąże się z przedświątecznymi porządkami. Nie każdy jednak ma czas i siły, by samemu przygotować mieszkanie na przyjęcie gości, a znalezienie w tym okresie wolnego terminu u profesjonalnej firmy sprzątającej nie należy do łatwych zadań. Dla perfekcyjnych pań i perfekcyjnych panów domów otwiera się zatem spora szansa na dodatkowy zarobek.

 

  1. Czy w Wigilię zwierzęta mówią ludzkim głosem?

 

Święta oznaczają także podróże, a wyjeżdżający nie zawsze mogą zabrać ze sobą czworonożnego pupila. W Boże Narodzenie przyjaciele są zwykle mniej chętni na przygarnięcie stworzenia do siebie, a hotele dla zwierzaków z reguły mają wówczas pełne obłożenie… Sytuacja ta rodzi popyt na opiekunów „z doskoku”. Uwielbiasz psy i koty i masz pod koniec grudnia trochę wolnego czasu? Na lokalnych grupach społecznościowych zaproponuj wyprowadzanie i/lub karminie zwierzaka pod nieobecność właścicieli.

 

  1. Obraz i dźwięk

 

Święta nie mogą obejść się bez kolęd, a muzyka ze streamingu lub z telewizora nie usatysfakcjonuje każdego. Jeśli nieźle grasz na jakimś instrumencie, sprawdź, czy w Twojej okolicy nie są poszukiwaniu artyści, których występ uświetni firmową lub rodzinną kolacje. A bożonarodzeniowa magia wymaga upamiętnienia, dlatego na wzmożone zainteresowanie mogą liczyć także mniej lub bardziej profesjonalni fotografowie.

 

  1. Wsad do kosza

 

Kiedy nie wiemy, co komuś podarować, lub wybór upominku zostawiliśmy na absolutnie ostatnią chwilę, skutecznym kołem ratunkowym nierzadko okazują się tzw. kosze prezentowe. Komponowanie niesztampowych zestawów dla odbiorców o różnych zainteresowaniach (coś dla fanów kuchni włoskiej, piłki nożnej, muzyki rockowej itp.) to kolejna opcja na błyskawiczne zaistnienie na platformach sprzedażowych.

 

 

A Wy jakie macie pomysły na dodatkowy dochód w przedświątecznym okresie?

 

BIBLIOGRAFIA:

https://www.rp.pl/handel/art39471891-ile-polacy-wydaja-w-sklepach-przed-swietami-bozego-narodzenia

https://pomyslynabiznes.org.pl/pomysly-na-biznes-bozonarodzeniowy/

https://seedformations.co.uk/articles/christmas-business-ideas/

https://startuptalky.com/christmas-business-ideas/

https://smallbiztrends.com/2023/11/christmas-business-ideas.html?expand_article=1