Odpowiedz
Highlighted

Re.: Przelew walutowy

Przelew w EUR do krajów Unii Europejskiej (oraz Islandii, Norwegii, Lichtensteinu i Szwajcarii), zlecony w dzień roboczy do godz. 14.30, przekazujemy do banku odbiorcy następnego dnia roboczego. W tym samym dniu bank odbiorcy powinien zaksięgować te pieniądze na koncie odbiorcy.  Nie możemy określić dokładnej godziny przekazania pieniędzy. 

 

W przeciwieństwie do przelewów w PLN, pieniądze na przelew walutowy nie są blokowane na koncie osoby zlecającej transakcję. Pobieramy je z konta w momencie faktycznej realizacji dyspozycji.

Jeżeli w chwili próby realizacji przelewu na koncie nie będzie odpowiedniej kwoty, taki przelew odrzucimy. Konieczne będzie ponowne złożenie dyspozycji. 

---
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MarcinB
Były moderator
Były moderator icon
445
138
04-09-2015
Wiadomość 11 z 15 (7 014 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Przelew walutowy

Od trzech dni nie mogę zrobić przelewu walutowego do USA. Nie pierwszy raz robię taki przelew i nigdy nie było problemów. W banku Pani ze mną też nie mogła. INapisałam wiadomość w tej sprawie do banku i żeby było ciekawiej nie dostałam odpowiedzi na moją wiadomość.

Odpowiedz
0 Lajków
AOA
AOA
Nowy w branży
Nowy w branży icon
1
0
13-09-2017
Wiadomość 12 z 15 (6 290 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Przelew walutowy

@AOA Mamy zgłoszony problem z wysłaniem przelewu walutowego do USA przez Moje ING. Staramy się jak najszybciej to wyjaśnić. 
Proszę, spróbuj zlecić przelew przez dotychczasową usługę ING BankOnLine (w Moje ING lewy dolny róg Poprzednia wersja systemu -> Przelewy -> Przelew europejski/walutowy).


-------------

Jeśli podoba ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.

Odpowiedz
0 Lajków
MonikaC
Guru finansów
Guru finansów icon
507
102
04-09-2015
Wiadomość 13 z 15 (6 259 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Przelew walutowy

Chciałabym się dowiedzieć jesli zrobilam literówkę w adresie odbiorcy zza zagranicy to czy przelew spowrotem wróci na moje konto ?
Odpowiedz
0 Lajków
Edyta1
Nowy w branży
Nowy w branży icon
1
0
21-03-2019
Wiadomość 14 z 15 (2 449 wyświetleń)
Highlighted

Re: Re.: Przelew walutowy

@Edyta1 Jeśli zrobiłaś błąd w adresie odbiorcy przy przelewie zza granicy, to może to wypłynąć na jego dostarczenie do odbiorcy. Proszę, sprawdzaj zakładkę "Wiadomości" w Moim ING. O wszelkich nieprawidłowościach w jego wykonaniu będziemy Cię tam informować. Możesz się z nami skontaktować także na infolinii lub czacie w bankowości internetowej. Specjalista "podejrzy" Twój przelew. 


***Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
DawidSz
Moderator
Moderator icon
132
28
26-11-2018
Wiadomość 15 z 15 (2 420 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Aplikacja na zegarek

Dziękuję za informację i liczę, że w niedługim czasie pojawią się możliwości płacenia zegarkami Samsung z systemem Tizen. Pozdrawiam.

23-09-2020
Re: Re.: Aplikacja na zegarek

Przekazałem Twoją sugestię do osób zajmujących się rozwojem naszej bankowości mobilnej. W najbliższej przyszłości nie mamy jednak takich planów. Jeżeli coś się zmieni, to damy znać.

23-09-2020
Problem ze zmianą wizerunku karty

Witam,

od jakiegoś czasu mam problem ze zmianą wizerunku karty, za każdym razem pojawia się komunikat "Nie udało się pobrać danych". Karta nie traci ważności. Co jeszcze może być przeszkodą?

23-09-2020
Najbardziej pomocni użytkownicy