Odpowiedz

Naprawcie bezpieczeństwo bankowości

Witajcie, nie wiem gdzie mogę zgłosić wszelkim programistom czy twórcom całej tej bankowości internetowej banku ING, dlatego piszę tutaj na forum. Mianowicie chciałbym zaproponować wprowadzenie systemu uwietrzylnienia dwuetapowego, NFC bądź potwierdzeniem w aplikacji mobilnej. Aktualny system "który ocenia czy rzeczywiście użytkownik banku loguje się do konta bankowego" po prostu nie działa i zawodzi.

 

Próbowałem przetestować wszystkie opcje:

1) Zmiana adresu IP (4 dostawców internetu, różne adresy IP)

2) Użycie VPN z różnych lokalizacji

3) Niestandardowe logowanie się do konta, np: wprowadzenie dwukrotnie źle tego samego znaku w haśle pod rząd

4) Celowe opóźnienie w logowaniu (kliknięcie przycisku logowania po kilkunastu sekundach) oraz poruszanie kursorem myszy na ekranie szybciej/wolniej.

5) Użycie innej przeglądarki oraz systemu operacyjnego

6) Użycie innego komputera

 

Niestety wasz system zawodzi i każdy test stworzony przeze mnie został definitywnie niezaliczony pozytywnie. Dosłownie "system", który weryfikuje prędkość ruchu myszy, logowania, sprawdza adresy IP itd. nie działa... Wystarczy znać login i hasło, a to bardzo nie wiele jeśli chodzi o włamanie jako haker. Ostatnio było głośno z wyciekiem danych z Facebooka czy innych sklepów. Ktoś kto ma dostęp do adresu email, może próbować wykraść dane i pieniądze. Bank zresztą jest odpowiedzialny za przechowywanie środków na koncie, ale praktycznie tak nie jest jeśli jest to wina użytkownika, którego bezpieczeństwo zostało złamane. W innych bankach internetowych, tj: mBank, PKO BP, Santander, BGŻ BNP Paribas, Getin Bank istnieją już rozwiązania, umożliwiające bezpieczne logowanie się do konta za pomocą weryfikacji dwuetapowej za KAŻDYM RAZEM (np: SMS, kod w aplikacji mobilnej). ING tego nie umożliwia, więc poważnie się zastanawiam czy trzymać na koncie tutaj jakiekolwiek środki :/

 

Rozwiązanie? Weryfikacja dwuetapowa, inaczej o bezpieczeństwie tutaj będzie można jedynie pomarzyć...

Odpowiedz
0 Lajków
matrix72001
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
24-07-2021
Wiadomość 1 z 2 (499 wyświetleń)

Re: Naprawcie bezpieczeństwo bankowości

Analizujemy możliwość wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń. Damy znać, gdy już będą dostępne. Na tę chwilę jednak nie możemy podać więcej  szczegółowych informacji Emotikon: Smutny

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka. Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
SylwiaG
Moderator
Moderator icon
104
23
23-04-2018
Wiadomość 2 z 2 (412 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Czy aplikacja jest konieczna?

Czy aplikacja ING jest konieczna żeby korzystać z usług banku? W warunkach udzielania kredytu mam obowiązek posiadania aplikacji - pytanie po co? I co się stanie jak ją odinstaluję?

22-09-2021
Re: Re.: Kredyt hipoteczny okres kredytowania, a wcześniejsza spłata i zwrot odsetek

Tak, możesz zmienić raty równe w raty malejące Emotikon: Szczęśliwy  Wystarczy złożyć wniosek płatny (200zł) o aneks do kredytu. 

Skontaktuj się z naszą infolinią +48 32 357 00 57. Wykonamy dla Ciebie kalkulację - jak z

...

22-09-2021
Najbardziej pomocni użytkownicy