Kredyty i pożyczki

Odpowiedz
Highlighted

termin spłaty wypada w sobotę - czy w sobotę bank pobiera ratę?

Termin spłaty pożyczki wypada w sobotę. Zauważyłem, że wówczas bank ING automatycznie pobiera ratę z konta w ING. Jednak jeśli termin wypada w niedzielę lub święto wówczas bank pobiera ratę następnego dnia roboczego.

Dlaczego bank ING traktuje sobotę jako dzień pracujący?

Zgodnie z art. 115 Kodeksu cywilnego (od 1 stycznia 2017 r.): Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Czy bank ING zna ten przepis i zamierza go respektować? Bo trochę to dziwne, że do soboty powyższy artykuł kc nie jest stosowany a do niedzieli i świąt już tak.

Odpowiedz
0 Lajków
matej
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
3
0
21-07-2016
Wiadomość 1 z 4 (7 332 wyświetleń)
Highlighted

Re: termin spłaty wypada w sobotę - czy w sobotę bank pobiera ratę?

@matej Rozważania na temat kwestii obowiązujących terminów należy rozpocząć od art. 110 KC
Jeżeli ustawa, orzeczenie sądu lub decyzja innego organu państwowego albo czynność prawna oznacza termin nie określając sposobu jego obliczania, stosuje się przepisy poniższe. W takim dopiero przypadku ma zastosowanie art. 115 KC. 
Art. 115 KC nie jest przepisem bezwzględnie obowiązującym tj. dopuszcza inne uregulowanie kwestii terminów w regulacjach umownych i my jako bank właśnie tak działamy
(w naszych systemach oraz Umowach).
 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MirosławP
Moderator
Moderator icon
358
110
25-03-2016
Wiadomość 2 z 4 (6 970 wyświetleń)

Re: termin spłaty wypada w sobotę - czy w sobotę bank pobiera ratę?

Cześć 

 

Mam jeszcze jedno pytanie/sugestię  dotyczącą tego tematu. Może przedstawię na moim przykładzie: mam termin spłaty raty przypadający na 15-go dnia każdego miesiąca, akurat wczoraj była to niedziela, więc termin pobrania raty jest przesunięty na kolejny dzień roboczy. Dzisiaj (16.07) oczywiście bank pobrał ratę (na razie zablokował środki) ale w bankowości internetowej pojawiła się informacja o przeterminowanej należności. Niby wiem, że zaraz pewnie ta informacja zniknie i środki zapewniłem zgodnie z umową i rata też jest pobrana zgodnie z umową, ale w pierwszej chwili (jako, że to pierwsza taka data akurat w niedzielę) padł na mnie blady strach, że mam opóźnienie, a zgodnie z umową kredytową, jeśli spóźnię się z którąkolwiek ratą to bank ma prawo podnieść oprocentowanie kredytu już do końca trwania umowy. Stąd moja sugestia do poprawki w bankowości internetowej: w przypadku, gdy dzień pobrania raty wypada w pierwszym dniu roboczym po dniu umownym spłaty raty, to należność jeszcze nie powinna być oznaczona jako przeterminowana.

 

Pozdrawiam

 

Odpowiedz
0 Lajków
tomaszkob89
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
7
1
25-05-2017
Wiadomość 3 z 4 (6 576 wyświetleń)
Highlighted

Re: termin spłaty wypada w sobotę - czy w sobotę bank pobiera ratę?

@tomaszkob89 Dziękuję za Twoją sugestię. Przekażę ją do osób, które zajmują się tym tematem. Weźmiemy ją pod uwagę przy wprowadzaniu kolejnych zmian. 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
ŁukaszW
Moderator
Moderator icon
516
147
12-10-2015
Wiadomość 4 z 4 (6 527 wyświetleń)
Najbardziej pomocni użytkownicy