Odpowiedz

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Ten artykuł tego nie wyjaśnia, sugeruje zaś że mechanizm ustalania tego Wiboru przez banki jest nie w porządku.

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 11 z 19 (5 262 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Wg tego artykułu rozjazd między wysokością stóp procentowych a wysokością WIBOR wynika z tego, że banki ustalają WIBOR z przewidywaniem dalszych wzrostów stóp procentowych, czyli właśnie "na zapas". Jaki jest tego powód oprócz oczywistego - że bank na tym zarabia? 

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 12 z 19 (5 255 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Sugerujesz, że stopa referencyjna dogoni kiedyś WIBOR i jeśli stopa nie będzie rosnąć to WIBOR też przestanie być notorycznie podwyższany?

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 13 z 19 (5 251 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Tak było przed tymi zawirowaniami. Wg danych na stronie NBP podstawowe stopy procentowe NBP od 2015-03-05 aż do pierwszej obniżki 2020-03-18 wynosiły 1,5. WIBOR przez ten czas był tylko nieznacznie wyższy 1,70-1,78% i na takim poziomie się utrzymywał.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 14 z 19 (5 244 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Jest dokladnie tak jak pisze czarna666. Wibor jest "wyprzedzony" jako pewne przewidywania banków "co będzie?"

Ale z jakiej okazji? Co jesli wibor jest 5.10% a stopy staną na 4.5% ? Wibor spadnie - to jasne, ale kto odda klientom różnice, czyli niesłusznie pobierane pieniążki za x czas?

Zgodnie z prawem wibor musi mieścić się między stopą referencyjna, a lombardową. Dziś stopa lombardowa wynosi 4%, zatem dlaczego bank ING policzył mi wibor ponad 5%?

Zadałem to pytanie w banku - i nikt na to pytanie nie odpowiedział. Dlaczego? Bo mają to gdzieś, robią sobie z klientami co chcą.


Druga sprawa to żałosna polityka banku ING, która wygląda mniej więcej tak: Boisz się wzrostu rat kredytu i nie wiesz co będzie dalej? Zmień oprocentowanie ze zmiennego na stałe, ale najpierw musimy przeliczyć twoją zdolność kredytową. Zdolność kredytowa spadła diametralnie w momencie podwyższania stóp procentowych, zatem nie mam zdolności kredytowej na zmianę oprocentowania na stałe, więc bank ING mówi: trudno, nie stać Cię, żeby mieć stałe oprocentowanie, więc zostajesz na zmiennym.

 

To jest bank przyjazny ludziom? To jest Bank dbający o klienta?

 

 

Booster
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
7
5
20-02-2021
Wiadomość 15 z 19 (5 214 wyświetleń)

Re: Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Przykro nam, że tak uważasz. Każda sprawa i wniosek klienta rozpatrujemy indywidualnie. 

Jeśli nie zgadzasz się ze zmianami oprocentowania związanymi ze zmianą wartości Wibor-u 6M, złóż nam proszę reklamację. Sprawę przekażemy do odpowiedniego działu. 

Reklamację możesz złożyć: 

- telefonicznie pod numerem 32 357 00 69,

- na czacie, po zalogowaniu do Mojego ING,

- w naszej placówce bankowej. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 16 z 19 (5 106 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Wibor wzrasta przez wzrost stóp procentowych, które nie powinny być zwiększane, bo inflacja dawno wymknęła się spod kontroli, wojna zrobiła swoje, ale NBP jest na usługach rządzących i Banków w tym Ing, którego analitycy lobbują na rzecz wzrostu wskaźnika WIBOR jako bardzo aktywny uczestnik rynku międzybankowego. Ing bardzo szybko pidnisi oprocentowanie kredytów przy uwzględnieniu Stopy referencyjnej NBP, jednak nie ma to odzwierciedlenia przy depozytach oszczędnościowych, gdzie Bank w tej chwili zarabia jak lichwiarz z dwóch stron na powierzonych depozytach i środkach na rachunkach oraz na udzielonych kredytach, naliczając oprocentowanie przy kredytach hipotecznych zbliżone do 8%, które są zabezpieczone, ryzyko ograniczone dla Banku, a za powierzone depozyty płaci 0-1 procent przy stopie depozytowej NBP 4%.
NBP sprzedał się rządowi, wspiera banki, osłabia złotówkę, za to wsztstko płacimy my podatnicy, oszczędzający, inwestujący i kredytobiorcy.
Marys
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
3
16-04-2022
Wiadomość 17 z 19 (4 678 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Niestety trafnie ujęte Emotikon: Smutny

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 18 z 19 (3 746 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

[ Edytowane ]

Czarna, mówisz o tych prognozach, największych polskich specjalistów?

Mysle, że sporo kredytobiorców tym się posiłkowalo przy decyzji czy brac stałe czy zmienne oprocentowanie.

Stopy

Odpowiedz
0 Lajków
Slydago
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
0
10-08-2021
Wiadomość 19 z 19 (3 659 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy