Odpowiedz

Wzrost wskaźnika wibor

Hej, mam pytanie do posiadaczy kredytu hipotecznego w ING. To nie jest temat dla obsługi tego forum i pracowników banku. To luźny temat do przemyśleń.

Dzis wibor przebił 5%, ING BANK prognozuje nawet 7,5% w 2023 roku. Mam pytanie - co o tym sądzicie? Nie mam jeszcze wielkiego ciśnienia i stresu, ale jeśli wibor będzie dochodził do 10% to się zrobi trochę wąsko. Jakie są wasze przemyślenia? Macie jakiś pomysł jak to może się zakończyć i czy ING bank będzie tylko doił czy prędzej czy później bank lub rząd wyjdą z jakąś propozycja?

Odpowiedz
0 Lajków
Booster
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
7
5
20-02-2021
Wiadomość 1 z 19 (7 869 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Jak na razie to widzę, że bank ING chce tylko doić klienta Emotikon: Smutny
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 2 z 19 (7 789 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

[ Edytowane ]

Jak na razie to widzę, że bank ING chce tylko doić klienta Emotikon: Smutny

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 3 z 19 (7 789 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Ale z jaką propozycją bank lub rząd mają wyjść? Dopłacania do kredytów? Przecież tutaj nie dzieje się nic niezgodnego z prawem. Stopy procentowe rosną (i tego należało się spodziewać, niezależnie od obecnej sytuacji; mówiło się o tym już w połowie 2020! roku) - rośnie WIBOR - rosną raty. Tak to działa w przypadku zmiennego oprocentowania kredytu.

Rozumiem, że ludzi bolą coraz wyższe raty, ale przecież każdy decyzję o zaciągnięciu kredytu podejmuje z własnej woli. Tylko z wielu wpisów na tym forum wynika, że mnóstwo ludzi robi to całkowicie bezmyślnie, nie rozumie zupełnie, co podpisuje i kompletnie nie kalkuluje ryzyka, zadłużając się na ogromne pieniądze na długie lata.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 4 z 19 (7 758 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Dlaczego zatem oprocentowanie lokat to 0.05 - 20% Belki a oprocentowanie kredytów to 7-8%?

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 5 z 19 (7 741 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Bo oprocentowanie kredytów to marża + WIBOR. Oprocentowanie lokat nie opiera się na tych wartościach.

O ile mi wiadomo, w przypadku oprocentowania lokat banki mają dość sporą dowolność w ustalaniu jego wysokości. Poza tym, są już lokaty o oprocentowaniu na poziomie 3%.

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 6 z 19 (7 738 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

czarna666 litości. Wszyscy wiemy jaka jest konstrukcja produktów finansowych banku.  Zapewniam cię, że większość osób dobrze wiedziało co podpisuje i z jakim ryzykiem jest to związane. Niestety banki wykorzystują fakt, że dom/mieszkanie jest jedną z podstawowych potrzeb ludzkich. Decydujemy się na kredyt ponieważ chcemy zadbać o swoją rodzinę albo po prostu musimy mieć dach nad głową. Patologiczną sytuacją jest jednak to:  stopy procentowe - 3,5%. WIBOR6M - 5% lokaty: 1%. 

Dodatkowo problem tkwi w wadliwym wskaźniku referencyjnym jakim jest sam WIBOR. 

Banki powinny oferować wskaźnik alternatywny (który już istnieje - WKF), ale tego nie robią bo im się to nie opłaca. 

 

Tylko nie pisz teraz o tym, że wibor6m to prognozy, dlatego tak odlatuje w przyszłości. Zobaczysz w jakim tempie będzie on korygowany w dół jeśli stopy zaczną spadać. Dochodzą jeszcze klauzule abuzywne, oraz przerzucenie całego ryzyka na klienta. 

Bank doi klientów do czasu, aż klient nie zacznie walczyć o swoje i się upominać. Wiąże się to z dość kosztowną i mozolną batalią w sądzie. Ale warto. 

 

 

 

 

gopse
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
3
04-04-2022
Wiadomość 7 z 19 (7 558 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Z tym, że "Wszyscy wiemy" i "większość osób dobrze wiedziało co podpisuje" to niestety się nie zgodzę. Wystarczy poczytać to forum chociażby.

I bynajmniej nie twierdzę, że mechanizm, jaki stosowany jest przez banki, jest super. Nie podoba mi się np. to, że w Polsce banki nie oferowały do niedawna kredytów ze stałym oprocentowaniem, a jak już zostały do tego zmuszone, to stałe oprocentowanie nadal jest tylko czasowe. I tak, wiem, że WIBOR jest zawyżony "na zapas".

Stwierdzam natomiast fakt, że taki on jest (i to raczej od dawna). Oczywiste jest też, że bank na kliencie chce zarobić. I trzeba brać na to poprawkę, decydując się na kredyt. 

Odpowiedz
0 Lajków
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 8 z 19 (7 547 wyświetleń)

Re.: Wzrost wskaźnika wibor

Co to oznacza, że WIBOR jest zawyżony na zapas? Na jakiej podstawie się opierasz?

Odpowiedz
0 Lajków
Dokladny
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
17
1
30-08-2021
Wiadomość 9 z 19 (7 539 wyświetleń)
czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
134
42
01-04-2020
Wiadomość 10 z 19 (7 531 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Re: Zeskanuj i zapłać

Szkoda, byłaby to bardzo przydatna funkcja.

Niestety, ale "Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku", to zupełnie inna funkcja, zupełnie nieprzydatna dla klienta indywidualnego, który przy kasie w sklepie

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy