Odpowiedz

Wkład własny/operat szacunkowy

Witam
Posiadam działkę o powierzchni 9 arów z wydanymi warunkami zabudowy. Działkę zakupiłem za kwotę 50 tys. zł. Zlecilem również wykonanie operatu szacunkowego przez uprawnionego rzeczoznawcę. Według operatu działka warta jest 65 tys. zł. Chciałbym aby ta działka była wkładem własnym na potrzeby kredytu hipotecznego na budowę domu. I tutaj mam pytanie. Którą kwotę bank będzie brał pod uwagę przy określaniu kwoty wkładu własnego? Tą z aktu notarialnego 50 tys. czy tą z operatu czyli 65 tys.?
Odpowiedz
0 Lajków
ghostick20
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-12-2017
Wiadomość 1 z 6 (7 377 wyświetleń)

Re: Wkład własny/operat szacunkowy

Jeśli kredyt będzie przeznaczony na budowę domu, sfinansujemy do 80% wartości inwestycji czyli oszacujemy ile będzie warty dom po wybudowaniu.
Jeśli działka będzie stanowiła 20% wartości inwestycji, będzie wystarczającym wkładem własnym.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 2 z 6 (7 322 wyświetleń)

Re: Wkład własny/operat szacunkowy

Nie o to mi chodziło. Te informacje są dla mnie oczywiste. Co w przypadku gdy cena zakupu działki będącej wkładem własnym jest niższa niż wartość oszacowana w operacie szacunkowym. Którą kwotę bank bierze pod uwage przy określaniu procentowego udziału wkładu własnego?? Ta z operatu czy z aktu notarialnego? Jest to niezwykle istotne bo może się okazać że nie zmieszcze się w minimum 20%
Odpowiedz
0 Lajków
ghostick20
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-12-2017
Wiadomość 3 z 6 (7 321 wyświetleń)

Re: Wkład własny/operat szacunkowy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, weźmiemy pod uwagę wycenę całej inwestycji. Jeśli działka będzie stanowiła 20% wartości, będzie wystarczającym wkładem.
Jeśli nie, wkładem własny mogą być kupione już materiały budowlane lub po prostu gotówka.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 4 z 6 (7 317 wyświetleń)

Re: Wkład własny/operat szacunkowy

Wartość działki będzie określana na podstawie operatu szacunkowego bądź wyceny banku czy aktu notarialnego?
Odpowiedz
0 Lajków
ghostick20
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
22-12-2017
Wiadomość 5 z 6 (7 312 wyświetleń)

Re: Wkład własny/operat szacunkowy

Będziemy oceniali całą inwestycje. Będzie potrzebny między innymi projekt budowlany i pozwolenie nie budowę. Oszacujemy jaka będzie wartość domu po wybudowaniu (w operacie będzie też informacja na temat samej działki) i z tej wartości możemy kredytować 80%. Możesz skorzystać z operatu za pośrednictwem naszego banku lub indywidualnie. 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 6 z 6 (7 298 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Zablokowany dostep

kuriozum mialem dzis to samo - jak sie skonczyla twoja sytuacja?

28-03-2024
zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Witam - dziś otrzymalem sms o tresci "wykryslismy podejrzane transakcje dlatego tymczasowo zablokowalismy bankowosc internetowa, skontaktuj sie z infolinia". Po kontakcie z infolinia otrzymalem inform

...

28-03-2024
Re: Wakacje kredytowe 2024, dochód

Ustawa nie jest jeszcze podpisana. Na tę chwilę nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Również czekamy na informacje w tej sprawie.

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy