Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

No to gratulacje! Nasz wniosek do analizy trafił 26go i nie mam jeszcze wstępnej. Zakładaliśmy bez operatu.
Yanush
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
14
6
15-12-2020
Wiadomość 21 z 68 (7 074 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

Dziś już analiza wniosku trwa 25-28 dni roboczych. Także zmienia się to bardzo szybko. Względem chwili kiedy składaliśmy wniosek, czas wydłużył się niemal dwukrotnie. 

Yanush
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
14
6
15-12-2020
Wiadomość 22 z 68 (6 985 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

@Niccusia widzisz złożyłam wniosek za pośrednictwem doradcy 21.11 niestety wniosek zarejestrowany 28.11 przyjęty do analizy czyli 10 dni po Twoim co spowodowało że wciąż nie mam decyzji wstępnej .....
Odpowiedz
0 Lajków
NowyMM
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
6
05-01-2021
Wiadomość 23 z 68 (6 859 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

My składaliśmy wniosek 20 listopada, a do analizy wpadł 29 listopada i nie mamy jeszcze decyzji. Dom z rynku wtórnego, złożony komplet dokumentów z operatem. Przed świętami otrzymaliśmy prośbę o dosłanie programu użytkowego domu i tak ciągle coś było nie tak i dopiero dzisiaj pośrednik dał znać, że zaakceptowali dokumenty. No i nadal czekamy, bo teraz pewnie dopiero pójdzie do analityka od kwestii finansowych (doradca przekazał nam informację, że w naszym przypadku najpierw sprawdzają nieruchomość). Mam nadzieję, że decyzja będzie w przyszłym tygodniu, ale nie napalam się, bo różnie może być np. poproszą o nowe zaświadczenia z pracy...
Doti_U
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
1
07-01-2021
Wiadomość 24 z 68 (6 782 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

@Konto usunięte 

Naprawdę nie rozumiem Twojego kąśliwego komentarza. Na jakiej podstawie wysnułeś teorię, że wypowiadałam umowę najmu? Oraz, skąd przypuszczenia, że nie korzystam z usług doradcy, jak również że w niosek złożyłam w jednym banku?

Umowa najmu była zawarta na czas określony, korzystam z usług doradcy, oraz złożyłam wniosek w dwóch bankach.

W dniu dostarczenia kompletu dokumentów zapewniano mnie, że decyzja będzie na pewno do końca roku (termin już z widełkami), gdyż takie terminy podają banki. Nawet jeśli w Millenium były dłuższe, to jeśli chodzi o ING miałam informację, że w przypadku złożenia wniosku z operatem decyzja będzie podjęta szybciej i tak też zrobiliśmy - poszedł wniosek wraz z operatem.

A żale wylewam bo mogę, nikogo przy tym nie obrażam, ani nie krzywdzę. 

 

Miłego dnia

 

Gosiasamosia
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
13
08-12-2020
Wiadomość 25 z 68 (6 664 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

@m365
Co 21 dni to o tym czasie napisałam dokładnie to samo co Ty. I uważam że jest to wciąż kpina Banku vs prawo i klienci.
W ustawie o kredycie hipotecznym art. 14 ust. 2 jest napisane że Kredytodawca ( Bank) Pośrednik oraz Agent są obowiązani przekazać konsumentowi decyzję w sprawie udzielenia kredytu hipotecznego (decyzja kredytowa), na trwałym nośniku, w dwudziestym pierwszym dniu od otrzymania wniosku !!!!! O którym mowa w ustępie 1. Cyt ustęp 1. Artykułu czternastego ustawy Dz. U. 2017 poz. 819 z poźń. zm. Ustawa z dnia 23 marca 2017 o kredycie hipotecznym oraz nadzorze ....... , cytat art 14. Ust 1 w celu zawarcia umowy o kredyt hipoteczny Konsument występuje z wnioskiem do Kredytodawcy !!!! I nic więcej po prostu z wnioskiem a ustęp drugi mówi że od złożenia tego wniosku Bank ma 21 dni!
Nic tu nie ma o ostatnich dokumentach etc.,
Oczywiście i co najważniejsze wiem że Banki -Kredytodawcy obchodzą ten przepis np przez to że ja w moim koncie widzę złożony wniosek ale nie widzę terminów ! Ani statusu ponieważ czas ING liczy sobie od podjęcia decyzji wstępnej ... skoro się nie wyrabiają niech nie przyjmują tyle wniosków bo ustawa w art. 7 ust. 1 pkt 2 mówi aby Kredytodawca czyli Bank, pośrednik lub agent nie stosowali dwuznacznych i nieprecyzyjnych sformowań mogących stwarzać u konsumenta fałszywe oczekiwania w zakresie dostępności kredytu lub oferty !
Pozdrawiam serdecznie oczekujących - czasy oczekiwania się wydłużyły do 28 dni roboczych - i jak to pisał jeden z komentatorów to są przecież czasy uśrednione więc biorąc najdłuższy możemy czekać nawet 56 dni ? Do podjęcia decyzji wstępnej ? 🤦🏼‍♀️
Odpowiedz
0 Lajków
NowyMM
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
6
05-01-2021
Wiadomość 26 z 68 (6 627 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

Odpowiem sama sobie żeby nie było że tylko z wnioskiem - chodzi mi oczywiście o kompletny wniosek z wszystkimi wymaganymi przez Bank dokumentami. To że Bank oczekuje lub ponawia prośby o dostarczenie innych dokumentów to już odrębna historia - bo są dostępne informacje i dokumenty i załączniki które stanowią co jest niezbędne do złożenia wniosku o kredyt.
NowyMM
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
6
05-01-2021
Wiadomość 27 z 68 (6 620 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

Witam,

Wniosek składaliśmy 24 listopada, wczoraj zadzwonił doradca, że otrzymaliśmy wstępną, pozytywną decyzję kredytową. Zostaliśmy poinformowani, że decyzja ostateczna będzie za około tydzień, półtora. Także jest nadzieja, że te wnioski z listopada na dniach zostaną rozpatrzone.

Pozdrawiam
Yasuri
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
2
2
08-01-2021
Wiadomość 28 z 68 (6 591 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

[ Edytowane ]

@NowyMM, zapytaj swojego pośrednika, co z tym fantem możesz zrobić, ewentualnie czy pisał może prośbę o przyspieszenie rozpatrywania Twojego wniosku. Jeśli chcesz walczyć albo domagać się 21 dni na otrzymanie decyzji to zapytaj pośrednika on Ci wytłumaczy i doradzi co z tym zrobić. Zakładam, że składałaś wraz z wnioskiem również wycenę nieruchomości, bo to jest niezbędny dokument w procesie przyznawania kredytu.

 

Jeśli chcesz dalej wyjaśniać tą sprawę to zapytaj jakie inne 2 oferty poza ING Ci zaproponował pośrednik i dlaczego nie wspomiał o potencjalnym ryzyku (wydłużony czas wydania decyzji w porównaniu do innych banków) przy składaniu wniosku do ING, jako profesjonalny, wyspecjalizowany podmiot powinien wiedzieć, które banki szybciej rozpatrują wnioski, a które mają proces dłuższy. Jeśli Twoim wymogiem/kryterium było uzyskanie kredytu w miarę szybko lub dokumenty dotyczące tranzakcji zakupu nieruchomości to wskazywały to pośrednik powinien złożyć kilka wniosków, żebyś nie musiała teraz się tak stresować. Uzyskując odpowiedzi poznasz bardziej proces kredytowy i może Cię to uspokoi ewentualnie odpowiesz sobie na pytanie czy mogłaś zrobić coś inaczej - nauka na przyszłość.

 

"Pośrednik kredytu hipotecznego niebędący powiązanym pośrednikiem kredytu hipotecznego oraz jego agent, świadczący usługi doradcze, są obowiązani przedstawić konsumentowi co najmniej 3 oferty umów o kredyt hipoteczny dostępnych na rynku oraz rekomendować taką umowę o kredyt hipoteczny, która najbardziej odpowiada potrzebom oraz sytuacji finansowej i osobistej konsumenta, uwzględniając preferencje i cele konsumenta."

 

"Kredytodawca, pośrednik kredytu hipotecznego oraz agent świadczą usługi doradcze w najlepszym interesie konsumenta, uzyskując informacje o potrzebach konsumenta i jego sytuacji finansowej i osobistej oraz rekomendując odpowiednie kredyty hipoteczne, przy uwzględnieniu szczególnych wymagań zgłoszonych przez konsumenta oraz rozsądnych założeń dotyczących ryzyka dla konsumenta w okresie obowiązywania umowy o kredyt hipoteczny."

 

Na koniec warto powiedzieć, że tak ten system działa i jeśli nie akceptujesz wyjaśnień z tego forum to pozostaje Ci walka z systemem - możesz nawet założyć sprawę do UOKIK w sprawie 21 dni, ewentualnie należy poczekać cierpliwie w kolejce na decyzję lub wybrać inny bank biorąc pod uwagę kryterium szybkiego czasu rozpatrywania wniosku.

 

W internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego jak to jest w rzeczywistości z tymi 21 dni na wydanie decyzji kredytowej więc może warto było poczytać, żeby przygotować się mentalnie na stres, ewentualnie wiedzieć o co pytać pośrednika kredytowego.

 

Trzymam kciuki za otrzymanie pozytywnej decyzji - potem jest już tylko z górki Emotikon: Mrugający

m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 29 z 68 (6 574 wyświetleń)

Re.: Oczekiwanie na decyzję wstępną kredytu hipotecznego

@m365
Nie za bardzo rozumiem Twoją odpowiedź o możliwościach potencjalnym ryzyku czasie oczekiwania - ja to wszystko wiem i to wszystko opisywałam w swoich odpowiedziach - ... czy mi się spieszyło tak ale nie z mojego powodu tylko z powodu właściciela nieruchomości, który dzięki sprzedaży do końca roku uniknąłby pewnego podatku ... teraz mam to gdzieś teoretycznie bo faktycznie jest tak że przez wstrzymaną decyzje Banku i jego opieszałość ja mam wstrzymane wszystkie prace wykończeniowe i inne decyzje dot nieruchomości - tak jak pisałam każda sytuacja jest inna. Ja podjęłam decyzję w porozumieniu z Doradcą i wybrałam tą ofertę a nie inną bo mam „czystą” kartę. Nie mam zamiaru płacić drożej za kredyt w innym Banku i nie mam zamiaru składać gdzie indziej mój pośrednik to duże Biuro z doświadczeniem na rynku i na czas składania wniosku byłam zapewniana że do końca roku się uda ... poddałam się przed Wigillią i podejrzewam że w większości Banków są przestoje i opóźnienia. Co do Urzędu Ochrony Konsumentów jeśli byłaby potrzeba to skorzystałabym ze skargi np gdyby przepadł mi zadatek lub umowa byłaby tak skonstruowana że straciłabym możliwość zakupu tej nieruchomości... na szczęście jestem prawnikiem z wykształcenia i umowa jest bezpiecznie skonstruowana (notariusz) nawet na wypadek obsunięć czasów procesowych... więc z tym fantem mogę zrobić i robię jedno - czekam i to moja decyzja. Nie mam zamiaru znowu czekać gdzie indziej kolejne tygodnie skoro tu czekam ponad półtora miesiąca. Ufam że w przyszłym tygodniu dostanę w końcu tą decyzje.
Pozdrawiam
NowyMM
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
9
6
05-01-2021
Wiadomość 30 z 68 (6 549 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy