Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Witam, mam kredyt hipoteczny ze stałym oprocentowaniem (przez pierwsze 5lat). Czy po obniżeniu przez RPP mogę podpisać aneks z bankiem uwzględniający niższe stopy?
Odpowiedz
0 Lajków
BobbyBean
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
11
0
03-09-2018
Wiadomość 1 z 12 (12 299 wyświetleń)

Re.: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Bobby - poczekajmy na odpowiedź eksperta ING, ale według mnie takiej możliwości nie ma. Stałe oprocentowanie gwarantuje Ci jego niezmienność i zabezpiecza przed wzrostem, ale raczej też nie pozwala Ci skorzystać na obniżeniu.

Tym generalnie różni się kredyt ze stałym i zmiennym oprocentowaniem:
-> Wybierając stałe oprocentowanie zakładasz wzrost stóp procentowych i jednocześnie zabezpieczasz swoje zobowiązaenie w okresie 5-letnim na poziomie określonym w Umowie
-> Wybierając zmienne oprocentowanie liczysz na spadek, ale jeśli stopy wzrosną to tracisz,
Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 2 z 12 (12 261 wyświetleń)

Re.: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Tez uwazam ze nie. Byloby to czysta spekulacja. JAK WIBOR rosnie to skorzystam ze statej opcji, a jak maleje to niech mi tez obniza. Za to warto poczekac na decyzje banku dotyczaca wakacji kredytowych, mysle ta forma pomocy tez cie obejmie.
Odpowiedz
0 Lajków
Użytkownik nie istnieje
Wiadomość 3 z 12 (12 205 wyświetleń)

Re: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Na ten moment nie podjęliśmy jeszcze decyzji. Będziemy informowali na bieżąco na naszej stronie. Proszę sprawdzać zakładkę Aktualności 

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MartaK
Były moderator
Były moderator icon
672
176
04-09-2015
Wiadomość 4 z 12 (12 162 wyświetleń)

Re.: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Mam nadziej ze obniżka stop procentowych obejmie tez oprocentowanie stałe chociaż na jakis czas, ponieważ jest to wyjątkowa sytuacja. I myślę ze osoby z oprocentowaniem stałym tez powinny otrzymać jakąś pomoc.
Odpowiedz
0 Lajków
Zielonomi17
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
31-03-2020
Wiadomość 5 z 12 (11 705 wyświetleń)

Re.: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Zakładam, że dostaną takie samo wsparcie jak kredytobiorcy z oprocentowaniem zmiennym - mogą skorzystać z "wakacji" kredytowych.

 

Trochę nie fair byłoby, żeby teraz otrzymali obniżkę oprocentowania .. bo nawet klienci ze zmiennym oprocentowaniem, którzy mieli przeliczenie raty przed 10.03 są mocno stratni wobec tych, których rata przeliczyła się po stawce WIBOR 6M na przykład z 15.03...

 

Więc jeśli ja miałbym zasugerować cokolwiek Bankowi, to dwie opcje ulżenia klientom na najbliższe kilka miesięcy:

a) Korzystasz z wakacji kredytowych - masz odroczoną spłatę kredytu, ale kosztuje Cię to de facto ostatecznie więcej w długim horyzoncie,

b) Nie korzystasz z wakacji kredytowych, ale przeliczamy jednorazowo Twoje oprocentowanie biorąc WIBOR 6M z dnia przeliczenia - nie masz odroczonej spłaty kredytu, doceniamy, że chcesz dalej spłacać, a w zamian w długim horyzoncie koszt Twojego kredytu aż nie wzrośnie. 

Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 6 z 12 (11 682 wyświetleń)

Re.: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem



związku z obecną sytuacją w kraju została obniżona stawka referencyjna WIBOR ma to pomoc wielu osoba w spłacie kredytu. Te osoby są w takiej samej sytuacji związku z pandemią jak osoby ze zmiennym oprocentowaniem. Czy one mogą liczyć na jakiś aneks do umowy który obniż ich stawkę referencyjną do momentu, aż sytuacja w kraju nie ulegnie zmianie. Osoby ze zmiennym oprocentowaniem przy podpisaniu umowy też liczą się z tym że WIBOR może wzrosnąć. Więc jeśli osoby ze stałym oprocentowaniem muszą być przygotowane na zmniejszenie WIBOR to osoby ze zmiennym na zwiększenie. Obniżenie stawki referencyjnej to POMOC Państwa która powinna płynąc zarówno do tych osób które mają stałe jak i zmienne oprocentowanie. 

Odpowiedz
0 Lajków
Zielonomi17
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
31-03-2020
Wiadomość 7 z 12 (11 540 wyświetleń)

Re.: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Nie zgadzam się z Tobą do końca.

 

Spadek WIBOR 6M nie przekłada się od razu na obniżenie oprocentowania kredytu - ja na przykład muszę poczekać do kolejnego przeliczenia oprocentowania do września. Jeśli teraz osoby ze stałą stopą procentową miałyby krokowo obniżone oprocentowanie, to pozostałe osoby, które mają oprocentowanie zmienne, również musiałyby mieć w drodze wyjątku zaktualizowane oprocentowanie.Ale zakładam, że to byłby masowy odpływ przychodu, więc to się nie wydarzy Emotikon: Szczęśliwy

 

Poza tym takie wyjątki byłyby lekko absurdalne, bo tak jak teraz problem ze spłatą mogą mieć klienci dotknięci epidemią, tak samo problem ze spłatą mają klienci, których stopa procentowa kredytu nagle rośnie kilkukrotnie (patrz przypadek kredytów w obcej walucie, nie mylić z nominowanymi do obcej waluty, do których nie chcę się ustosunkowywać). I wówczas jedyne "wsparcie" jakie Bank Ci zaproponuje to restrukturyzacja kredytu. Gdybyś zawsze wiedział, że bierzesz kredyt ze stopą zmienną, ale jak będziesz miał problem to Ci ją usztywnią, to nie miałyby żadnego sensu oferty ze stałym oprocentowaniem.

 

Rozumiem kierunek, ale jako posiadacz produktów w obu tych opcjach, uważam, że nieuczciwe jest teraz tak daleko idące oczekiwanie. 

 

 

Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 8 z 12 (11 528 wyświetleń)

Re.: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Wiadomo coś więcej. To jest wyjątkowa sytuacja obcieli mi pensję mocno w pracy, jeszcze kredyt.

Odpowiedz
0 Lajków
Kamral
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
6
0
17-01-2019
Wiadomość 9 z 12 (9 814 wyświetleń)

Re.: Obniżenie stóp procentowych a kredyt ze stałym oprocentowaniem

Ale o co konkretnie pytasz? Jeśli masz poważne problemy, to zamiast pisać tutaj proponuję skontaktować się z Twoim doradcą kredytowym i omówić możliwości. Możesz skorzystać z restrukturyzacji lub ewentualnie wakacji kredytowych. 

Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 10 z 12 (9 678 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

28-03-2024
Re.: Zablokowany dostep

kuriozum mialem dzis to samo - jak sie skonczyla twoja sytuacja?

28-03-2024
zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Witam - dziś otrzymalem sms o tresci "wykryslismy podejrzane transakcje dlatego tymczasowo zablokowalismy bankowosc internetowa, skontaktuj sie z infolinia". Po kontakcie z infolinia otrzymalem inform

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy