Odpowiedz

Nadpłata kredytu

Wczoraj nadpłaciłam kredyt hipoteczny małą kwotą (250zł) i wybrałam opcję zmniejszenia raty a nie okresu kredytowania. Po nadpłacie części kredytu zmniejsza się wysokość, nie liczba rat. Ku mojemu zdziwieniu rata kredytu zamiast się zmniejszyć - wzrosła (przypominam, że nie wybierałam skrócenia okresu kredytowania tylko zmniejszenie raty). Przed nadpłatą: 2505zł a po nadpłacie…. 2512zł - pomyślałam - błąd systemu jutro to wyjaśnię z ING na czacie, bo już było późno. Dziś rozmawiałam z konsultantką ING na czacie i usłyszałam, że to normalne przy małych nadpłatach 😅 że tak mają to „matematycznie wyliczone”…. że klient, który nadpłaca kredyt zamiast zapłacić mniej, jest proszony w rezultacie o zapłacenie więcej - i to „normalne” a nie wynikające z błędu systemu. Więc matematycznie rzecz ujmując, czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić o co tu chodzi?! 😅😅 jakiś matematyk tam matury z matematyki nie zdał czy jak mi się ma opłacać nadpłacanie kredytu kiedy po nadpłacie mam w rezultacie do zapłaty więcej? 😝
Odpowiedz
0 Lajków
Clagro
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
07-08-2024
Wiadomość 1 z 5 (2 901 wyświetleń)

Re.: Nadpłata kredytu

Proszę skontaktuj się z nami na czacie w bankowości internetowej. Sprawdzimy dokładnie co się stało. Jeśli będzie konieczność przyjmiemy zgłoszenie reklamacyjne. Na społeczności nie mamy dostępu do systemu, tu nic nie jesteśmy w stanie dla Ciebie sprawdzić i wyjaśnić.


-----------------
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Jeśli chcesz szybciej uzyskać odpowiedź, zachęcamy Cię do kontaktu na czacie w Moim ING lub skorzystania z Wirtualnego Asystenta.
Odpowiedz
0 Lajków
DominikaW
Moderator
Moderator icon
247
47
11-02-2020
Wiadomość 2 z 5 (2 777 wyświetleń)

Re.: Nadpłata kredytu

Dziwne, ja co miesiąc nadpłacam małymi kwotami, właśnie zaczynając od 250 coraz więcej i zawsze rata maleje

Odpowiedz
0 Lajków
dawidw87
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
3
0
08-08-2022
Wiadomość 3 z 5 (2 688 wyświetleń)

Re.: Nadpłata kredytu

Miałam ta sama sytuację, po naplacie 400 zł rata wzrosła o parę złotych... Również wszystko zgodne z zasadami matematycznymi. Składałam reklamacje, potem odwołowanie prosząc o kalkulację, ale ich nie otrzymałam niestety. Jedynie informacja że wszystko wyliczone jest poprawnie.
Dla mnie to kpina. Miesiąc temu przy wakacjach kredytowych sprawdzałam symulacje nowej raty i również mała kwota nadpłaty powodowałaby wzrost raty.
Odpowiedz
0 Lajków
Estera1
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
12-03-2024
Wiadomość 4 z 5 (2 472 wyświetleń)

Re.: Nadpłata kredytu

[ Edytowane ]

Bank prawdopodobnie policzył/zaprognozował źle.
Przy nadpłacie i tych samych warunkach ( oprocentowanie i ilość rat) kredytu rata MUSI zmaleć i z czysto matematycznego punktu widzenia nie ma innej opcji.
Dla przykładu ING źle pokazuje wartość kredytu szczególnie w przypadku zawieszenia spłat (np. naliczają odsetki w miesiącu, w którym jest zawieszenie, a potem je anihilują na początku miesiąca i w dniu teoretycznej spłaty raty), nobody is perfect.


Natomiast przy kredycie hipotecznym bankowe prognozy nie mają znaczenia! Ważna jest tylko i wyłącznie kwota kapitału do spłaty - czyli ile jeszcze zostało do spłaty.
Warunki (oprocentowanie) kredytu o zmiennej stopie zmieniają się co 6 albo 3 miesiące, a kredyt o stałej stopie staje się zazwyczaj po 5 latach kredytem o zmiennej stopie. Przy zmiennej stopie bank nalicza oprocentowanie w oparciu o marże ( z umowy) i wskażnik ( z umowy - np WIBOR 6M, WIRON 3M itp).


Obecne prognozy banku, nie mogą uzględnić oprocentowania za np 6 lat, bo nikt go nie zna, więc bank ZAKŁADA w swoich wyliczeniach, że to oprocentowanie cały czas będzie takie, jakie jest obecnie przypisane do kredytu.

Jak oprocentowanie się zmienia, to bank wylicza Ci nowy harmonogram spłat na podstawie ilości i typu rat, kapitału do spłaty oraz obecnego (na dzien wyliczania) oprocentowania (marża+notowanie wskażnika). Czyli dziś bank wylicza oprocentowanie Twojego kredytu na np 8%, ale za 6 lat to będzie 5% albo 6% albo ... pieron wie jakie.

Tak więc, redukuj kapitał do spłaty i co jakiś czas rozglądaj się za ofertami innych banków, w razie znacząco lepszych warunków (marża+wskażnik+inne warunki) kredyt przeniesiesz i tu najwazniejszą wartością jest właśnie kapitał do spłaty, a nie jakieś mało realne wyliczenia.

 

PS

 

ING przesłał wyświetlać kapitał do spłąty przy kredycie (no bo i po co ? ), za to wyświetla nieprawidłowo wyliczaną "Pozostało do spłaty".

Prawdziwą wartość kapitału do spłaty można wygrzebać tylko przy historii ostatniej transakcji/spłaty - "Saldo po transakcji".

 

 

 

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
oxo
oxo
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
01-08-2024
Wiadomość 5 z 5 (297 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: WPŁATOMAT ,,ZJADŁ,, PIENIĄDZE

Witam u mnie to samo numer sprawy 109078/092024 zjadło 3790 zł potrzebuję pieniądze na rachunki od piątku nic się nie dzieje

16-09-2024
Re.: Koniec stałej stopy - nadpłata i nowe warunki

i drugie pytanie co w sytuacji kiedy bank złoży mi propozycje nowych warunków np w grudniu a ja w styczniu nadpłacę kolejną transzę? Czy nastąpi zmiana warunków? I pytanie 3 - korzystałem z wakacji kr...

16-09-2024
Zamknięcie rachunku bankowego

Po jakim czasie bank zamyka nieużywany rachunek bankowy?

16-09-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy