Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Kredyt hipoteczny na budowę domu - niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji.

Witam,

 

Nieuchronnie zbliża się termin rozliczenia inwestycji, której przedmiotem jest budowa domu jednorodzinnego. Oczywiście głównym źródłem finansowania tejże inwestycji był kredyt hipoteczny, którego umowa zawarta została z Bankiem w marcu 2016 roku.

Zgodnie z postanowieniami umowy, jak i aneksu do tejże umowy, ostateczny termin udokumentowania zakończenia prac budowlanych mija w kwietniu b.r. i mimo, że pozostało jeszcze tych kilka miesięcy, to istnieje dość wysokie ryzyko niedotrzymania wskazanego terminu. Problem stanowią pewne kwestie formalne i zależność od zewnętrznych wykonawców, natomiast sam budynek jest już niemal w 100% ukończony, zresztą mieszkamy w nim od przeszło roku.

W ubiegłym roku skorzystaliśmy z możliwości przedłużenia okresu budowlanego więc w kwietniu minie już 3 lata od uruchomienia pierwszej transzy, czyli maksymalny, przewidziany na tego typu inwestycje okres. Na opóźnienie złożyło się kilka czynników, ale nie będę ich wymieniał, bo w zasadzie nie o to chodzi w tym wątku. Zależy mi bardziej na informacji o ewentualnych konsekwencjach, jakie ponieść możemy, jeśli spełni się ten najgorszy zakładany scenariusz. Nie chodzi mi tyle o wypunktowanie z regulaminu możliwych skutków, bo z zapisami umowy jestem zapoznany, ale bardziej ciekawi mnie, jakie w praktyce podejście do tego typu spraw ma Bank - działa "zero-jedynkowo", czy też jest szansa na indywidualne rozpatrzenie sprawy i ewentualne odroczenie terminu na wniosek kredytobiorcy?

Wiem, że to co napisałem powyżej, to nic innego jak niewywiązanie się z postanowień umowy, jednakże nie wynika to z naszej opieszałości, a raczej z kilku niefortunnych zdarzeń losowych. Nie jest to kredyt ratalny, czy choćby gotówkowy, dlatego nawet nie próbuję sobie wyobrazić skutków wypowiedzenia umowy dla tego typu produktuEmotikon: Smutny

 

Pozdrawiam

Odpowiedz
0 Lajków
andgro
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
21-01-2018
Wiadomość 1 z 4 (15 396 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na budowę domu - niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji.

andgro Jeśli okres budowlany wynosi już 3 lata, zapraszam Cię do kontaktu ze specjalistami hipotecznymi w oddziale. Jest to konieczne, abyśmy mogli ustalić zasady kolejnego wydłużenia. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1074
215
07-06-2017
Wiadomość 2 z 4 (15 387 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na budowę domu - niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji.

Choć minęło trochę czasu, to mimo wszystko dziękuję za odpowiedźEmotikon: Szczęśliwy

Zgodnie z sugestią umówiłem się z Doradcą. Na spotkaniu ustaliliśmy, że sporządzony zostanie kolejny aneks do umowy. Dokumenty do wglądu otrzymać miałem na @, jednak pierw pracownik Banku musiał przygotować i złożyć do innej jednostki odpowiedni wniosek - nie wiem dokładnie jak przebiega tego typu proces więc tylko nakreślam to co zapamiętałem ze spotkania. Minęło trochę czasu, jednak aneks wciąż nie docierał, próbowałem skontaktować się z Doradcą telefonicznie, jednak wciąż bezskutecznie. Po jakimś czasie otrzymałem @ zwrotnego z przeprosinami za zwłokę i obietnicą, że niebawem dokumentacja zostanie przygotowana. Dziś mija już prawie trzeci miesiąc, niestety nadal brak odzewu, choć w międzyczasie przesłałem kilka apeli o podjęcie tematu. Sytuacja nieco patowa, z jednej strony Bank słusznie upomina się o przedstawienie dokumentacji, z drugiej zaś nie możemy nic ze swojej strony zainicjować póki Pracownik nie przygotuje aneksu. Cóż zatem w tej kwestii mamy uczynić? Umówić się na kolejne spotkanie z innym doradcą i rozpocząć proces od początku? Nie ukrywam, że logistycznie jest to dla nas niemałe wyzwanie - mamy malutkie dziecko i dość znaczną odległość do placówki, jeśli jednak innego rozwiązanie nie ma, pojawimy się ponownie w oddziale.

 

Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

 

Odpowiedz
0 Lajków
andgro
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
21-01-2018
Wiadomość 3 z 4 (14 720 wyświetleń)

Re: Kredyt hipoteczny na budowę domu - niedotrzymanie terminu realizacji inwestycji.

Zapraszamy do kontaktu z naszą infolinią pod numerem telefonu: 32 357 00 57 – skontaktujemy się ze specjalistą i wyjaśnimy sytuację.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
MagdalenaD
Moderator
Moderator icon
316
61
04-09-2015
Wiadomość 4 z 4 (14 697 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witaj,
chciałabym pomóc, ale przez Społeczność nie mogę potwierdzić Twoich danych. Jest to ogólny kontakt. Do wyjaśnienia tej sytuacji będzie potrzebne zgłoszenie techniczne. Możemy je przyjąć podczas

...

18-04-2024
Re: ubezpieczenie nieruchomości

Przez Społeczność nie mogę sprawdzić Twojej sytuacji. Jest to ogólny kontakt. Proszę, napisz do nas na czacie w Moim ING od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. Specjaliści hipoteczni sprawdzą syt

...

18-04-2024
Re: Zeskanuj i zapłać

Szkoda, byłaby to bardzo przydatna funkcja.

Niestety, ale "Zapłać rachunek ze zdjęcia lub pliku", to zupełnie inna funkcja, zupełnie nieprzydatna dla klienta indywidualnego, który przy kasie w sklepie

...

18-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy