Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Re: Re.: Data przejścia na zmienny wibor a wakacje kredytowe

Ustawa mówi, że zawieszeniu ulega spłata kredytu a nie warunki umowy. W związku z tym, że zgodnie z zapisami umowy okres stałej stopy jest na 60 miesięcy nie 60 rat to nie ulega on przedłużeniu. 

Oczywiście okres kredytowania i terminy wskazane w umowie (dotyczące spłaty kredytu) ulegają przedłużeniu czyli mówimy o przesunięciu terminu płatności raty, a nie innych terminach umownych dlatego też terminy i monitoring warunków umownych zostaje bez zmian. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
NataliaKr
Moderator
Moderator icon
408
81
18-01-2021
Wiadomość 31 z 37 (4 048 wyświetleń)

Re: Re.: Data przejścia na zmienny wibor a wakacje kredytowe

Nie do konca sie zgodze ze ustawa mowi ze zawieszeniu ulega splata kredytu a nie warunki umowy. Przeciez ustawa w osobnym artykule mowi doslownie ze "terminy przewidziane w umowie ulegaja przedluzeniu" a osobno ze wydluzeniu ulega "okres kredytowania" - nalezy wiec rozumiec ze ustawodawca mial na mysli inne terminy niz termin kredytowania skoro zdecydowal sie je wyszczegolnic.

 

Tekst ustawy:

 

Art. 73.11. Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania. Okres kredytowania oraz terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia spłaty kredytu.

 

Czyli Pani zdaniem terminem przewidzianym w umowie o ktorym mowi ustawodawca i ktory powinien zostac przedluzony nie jest 60 miesieczny termin obowiazywania stalej stopy procentowej? Jakie inne terminy skladajace sie na tresc umowy mial wiec ustawodawca na mysli?  

Odpowiedz
0 Lajków
PawelP
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
4
1
20-07-2022
Wiadomość 32 z 37 (4 039 wyświetleń)

Re: Re.: Data przejścia na zmienny wibor a wakacje kredytowe

@NataliaKr 

 

Skoro zgodnie z umowa

- "kredyt jest oprocentowany przez pierwsze 60 miesięcy od dnia jego uruchomienia - według stałej stopy procentowej" i zawieszajac splaty wylacza sie zawieszane okresy z okresu kredytowania jak i zawiesza sie w czasie ich trwania naliczanie odsetek, oraz

- sformulowany jest termin w brzmieniu "po pierwszych 60 miesiącach od dnia jego uruchomienia" instruujacy co nalezy zrobic wraz z nadejsciem tegoz terminu,

 

i jednoczesnie ustawa stwierdza, iz "okres kredytowania oraz terminy przewidziane w umowie ulegają przedłużeniu o okres zawieszenia spłaty kredytu"

 

to owe terminy nalezy przedluzyc o okres zawieszenia. Zgodnie z ustawa.

 

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 33 z 37 (4 029 wyświetleń)

Re.: Data przejścia na zmienny wibor a wakacje kredytowe


@onlyoneme:

W okresie zawieszenia odsetki nie sa naliczane.


Ale jeszcze nic nie jest zawieszone, od płatności ostatniej raty przecież narastają odsetki za bieżący miesiąc- i o te właśnie odsetki pytam - to kiedy je zapłacę, jeśli złożę wniosek o zawieszenie np. 04.08. czyli przed terminem płatności raty pobieranej w sierpniu? Ja już się w tym pogubiłam.

Odpowiedz
0 Lajków
neta
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
35
4
16-01-2021
Wiadomość 34 z 37 (3 969 wyświetleń)

Re.: Data przejścia na zmienny wibor a wakacje kredytowe

Przyjmijmy, ze platnosc jest 10 kazdego miesiaca, a w tym roku sierpien, wrzesien, listopad i grudzien sa miesiacami zawieszen.

 

10 lipca platna byla ostatnia rata wraz z odsetkami. Od kolejnego dnia dochodza odsetki i sa one naliczane az do ostatniego dnia lipca. Na dzien 1 sierpnia jest jakas tam kwota naliczonych odsetek i w tym momencie przestaja byc naliczane kolejne. 10 sierpnia i 10 wrzesnia nie sa wymagane platnosci z tytulu zawieszenia. Odsetki zaczynaja byc ponownie naliczane po 1 pazdziernika z punktem wyjscia na poziomie odsetek z 1 sierpnia.

 

Tak to moze mniej wiecej wygladac.

onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 35 z 37 (3 927 wyświetleń)

Re.: Data przejścia na zmienny wibor a wakacje kredytowe

No to już jaśniej, brzmi całkiem sensownie Emotikon: Szczęśliwy 

Odpowiedz
0 Lajków
neta
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
35
4
16-01-2021
Wiadomość 36 z 37 (3 806 wyświetleń)

Re.: Data przejścia na zmienny wibor a wakacje kredytowe

Watpie, zeby to tak wlasnie wygladalo, bo w przypadku platnosci w polowie miesiaca i wnioskow o zawieszenie skladanych w ostatniej chwili "na modle" ING, czyli kazdorazowo przed terminem platnosci, oznaczaloby to koniecznosc wycofywania kalkulacji odsetek. Zdaje mi sie bardziej prawdopodobnym wyliczanie nie per miesiac kalendarzowy, a per miesiac miedzy datami wymagalnosci platnosci. Ogolna zasada pozostalaby jednak bez zmian.

Odpowiedz
0 Lajków
onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 37 z 37 (3 793 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Ile lat wstecz ING bierze pod uwagę w ryczałcie?

biorą 2 ostatnie lata + kwartał bieżącego.

 

Martyna, you are useless.

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy