Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Czy korzystacie z wakacji kredytowych i... dlaczego?

[ Edytowane ]

...może to trochę dziwne pytanie, ale czy korzystacie z wakacji kredytowych, a jeśli tak, z jakiego powodu?

"Bo mogę", "bo sobie nadpłacę kapitał", "bo rata stała się dużym obciążeniem", "bo sobie wydam na coś innego", a może "w odwecie i ze złośliwości"...?

 

Ciekawi mnie to, jaka jest faktycznie Wasza motywacja. Ja jestem tym ostatnim przypadkiem. Teoretycznie nie mam potrzeby korzystania z wakacji kredytowych, mam ten komfort i szczęście, że mogę spokojnie regulować ratę i nie jest ona szczególnym obciążeniem domowego budżetu. Generalnie, ta ustawa nie była pisana z myślą o mnie. Ale.... jak sobie przeanalizuję podejście Banku, to jednak trochę drapię się po głowie:

 

- Oprocentowanie depozytów. No bądźmy poważni. 1% na r-k oszczędnościowym. Brak jakiejkolwiek możliwości bilansowania kredytu oszczędnościami. Wydawało mi się, że gdy pojawił się apel o podniesienie oprocentowania depozytów, Bank wyjdzie z lepszą ofertą w szczególności do klientów z kredytem. Nie. Atrakcyjne oprocentowanie tylko dla nowych klientów i na nowe środki.... Pyk, odhaczone. Rozumiem przy tym, że to jest biznes, ale w tym biznesie ważne są chyba też relacje z klientem, właśnie na takie "dzikie" czasy niepewności jak te, gdy Bank pozbawia się przychodów ustawą. Marzy mi się przy tym, aby wróciły mechanizmy kredytów bilansowanych oszczędnościami. Kiedyś taką ofertę miał mbank, choć drogą. To by było dziś bardzo fair. 

 

- Nawet gdybym chciała indywidualnie negocjować oprocentowanie depozytu rezygnując z wakacji kredytowych (karkołomne, bo zapewnione ustawowo), to nie mam, jak tego zrobić :-). W Moim ING mogę sobie co najwyżej poplotkować z osobą na czacie. Ale nie mam gdzie wysłać pisma, a nie czuję, żeby temat był na tyle "do zrobienia", żeby lecieć z tym pismem do oddziału. Generalnie, procedury nie zakładają negocjacji niczego. I to chyba będzie dla Banku "lesson learned".

 

- I moja wisienka na torcie. Nadpłacasz kredyt przed zmianą oprocentowania chroniąc się przed sporo wyższą częścią odsetkową. Chcesz skrócić okres kredytowania i... wpadasz w pułapkę - tylko płatny aneks, ponieważ najpierw trzeba zapłacić tę wyższą ratę, która wynikałaby z harmonogramu bez nadpłaty i teraz musimy sprawdzić, czy na pewno masz zdolność. Bo jeśli nie robisz nadpłaty, to mamy to w głębokim poważaniu, czy masz zdolność do uregulowania wyższej raty. Czyli: jeśli masz wolne środki i je nam wpłacasz, to my teraz musimy sprawdzić, czy możesz płacić wyższe raty.... Serio?

 

I wydaje mi się, że duża część klientów skorzysta z wakacji właśnie w pewnego rodzaju odwecie za tę zimną, wyrachowaną politykę Banku. Nadpłacą sobie zawieszone raty, które pójdą w kapitał, bo faktycznie warto to zrobić; bo na depozytach i tak dostaną środkowy palec. 

 

A Wy jak? Potrzeba? Bo mogę? Bo chcę na Teneryfę? ;-) 

Odpowiedz
0 Lajków
Effy
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
0
21-10-2016
Wiadomość 1 z 4 (1 118 wyświetleń)

Re.: Czy korzystacie z wakacji kredytowych i... dlaczego?

Zamiast odpowiedziec wyartykuluje pytanie wprost:

 

Czy bank zaproponowal swoim klientom cokolwiek, co mogloby ich odwiesc od pomyslu skorzystania z "wakacji"?

Odpowiedz
0 Lajków
onlyoneme
Zaprawiony analityk I
Zaprawiony analityk I icon
99
56
14-07-2022
Wiadomość 2 z 4 (1 085 wyświetleń)

Re.: Czy korzystacie z wakacji kredytowych i... dlaczego?

Zapewne stałe oprocentowanie na ok 10%😂. Jak się wiele osób rozglądało za kredytami nowymi albo zmiana ze zmiennej stopy na stałą rok temu to nie było mocy. Albo zdolności nie ma, albo jakieś opłaty, albo nie bo nie. A teraz przy oprocentowaniu kilkukrotnie wyższym tych problemów w ocenie kredytobiorców banki nie maja. To jest dramatyczny obraz polskiej patobankowosci. Ciekawe ze te same instytucje w innych krajach UE żyją normalnie z tym, ze kredyt hipoteczny to 2-3% max na wiele wiele lat a nie na 5 max jak u nas.
Odpowiedz
0 Lajków
Papi123
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
12
7
29-07-2022
Wiadomość 3 z 4 (1 032 wyświetleń)

Re.: Czy korzystacie z wakacji kredytowych i... dlaczego?

No właśnie. Tyle, że tu znamy odpowiedź. Bank ani nie przygotował rozsądnego produktu oszczędnościowego, ani nie uprościł procedur (tu choćby przykład pułapki nadpłaty i skrócenia okresu kredytowania). I w sumie jestem zaskoczona, że na coraz bardziej regulowanym rynku, w politycznej atmosferze niepewności Bank nie stawia na tę relacyjną stronę biznesu i nie wychodzi z żadną inicjatywą w stronę klienta "hipotecznego", gdy już czuć, że będzie pożar, bo rząd o coś apeluje czy przebąkuje o wiborze.

 

Jak widać, wszelkie "kejpiaje" i prognozy można bankom skosić ustawą. Dlatego ciekawi mnie, jak wiele osób faktycznie zawiesi raty w zwykłym odwecie za tę excelową politykę Banku. 

 

Ja osobiście jestem porządnie wku****na na to, że zrobiłam sobie sporą nadpłatę i nawet nie mogę skrócić okresu kredytowania bez złożenia dokumentów finansowych. Bo trzeba było najpierw zapłacić tę wyższą ratę. No ludzie....  

Odpowiedz
0 Lajków
Effy
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
4
0
21-10-2016
Wiadomość 4 z 4 (966 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Powolne działanie aplikacji ing

Potwierdzam, u mnie jest to samo. Mam Samsunga s 10E wersja systemu Android 12. Aplikacja chodzi bardzo wolno, jest to mega denerwujące. Zgłosiłam dzisiaj reklamację telefonicznie.

30-01-2023
Re: Powolne działanie aplikacji ing

Nie ponieważ problem nie jest po naszej stronie tylko po stronie ING.
Dlatego nic bardziej nie denerwuje niż stwierdzenie, że przeinstalowanie aplikacji albo wyczyszczenie cache powinno pomóc. Tą samą ...

30-01-2023
Re: Autoryzacja sms

Przekazałem Twój pomysł do odpowiedniego zespołu.

30-01-2023
Najbardziej pomocni użytkownicy