Odpowiedz

dowód osobisty

Nie rozumiem dlaczego Bank nie honoruje dowodu osobistego w aplikacji mObywatel. Jest to znacznie bezpieczniejsze: można go zweryfikować poprzez działanie hologramów, klient nie musi nosić dokumentu plastikowego (nie jest narażony na zgubienie), a w przypadku zagubienia lub zastrzeżenia dokumentu, dowód w aplikacji nie będzie prezentowany. Wszystkie urzędy (a także poczta) honorują dowód osobisty w mObywatel. Czemu Bank tego nie robi? Nie zależy mu na bezpieczeństwie klientów i jego danych?

Odpowiedz
0 Lajków
LLL
LLL
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
03-01-2020
Wiadomość 1 z 5 (11 635 wyświetleń)

Re: dowód osobisty

Zgodnie z informacją Ministerstwa Cyfryzacji, wersja graficzna dokumentu tożsamości w aplikacji mObywatel nie jest dokumentem tożsamości. Jeśli prosimy o okazanie dowodu osobistego, to zawsze jest to plastikowy dokument.

 

Z mTożsamości możesz skorzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty (plastikowy dokument) lub paszport, np. podczas wizyty w hotelu, na siłowni, przy zamawianiu usług. 


***
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
KarolinaM
Moderator
Moderator icon
560
122
19-03-2018
Wiadomość 2 z 5 (11 596 wyświetleń)

Re: dowód osobisty

Prosiłbym o podanie podstawy prawnej tej informacji.


@KarolinaM:

Zgodnie z informacją Ministerstwa Cyfryzacji, wersja graficzna dokumentu tożsamości w aplikacji mObywatel nie jest dokumentem tożsamości. Jeśli prosimy o okazanie dowodu osobistego, to zawsze jest to plastikowy dokument.

 

Z mTożsamości możesz skorzystać wszędzie tam, gdzie nie jest wymagany dowód osobisty (plastikowy dokument) lub paszport, np. podczas wizyty w hotelu, na siłowni, przy zamawianiu usług. 


 

Odpowiedz
0 Lajków
wojciech
Główny rachmistrz I
Główny rachmistrz I icon
245
89
02-03-2016
Wiadomość 3 z 5 (9 812 wyświetleń)

Re: dowód osobisty

Usługa mTożsamość [mObywatel] nie jest „cyfrowym dowodem osobistym”. Jest to dokument elektroniczny, zawierający odwzorowanie danych z dowodu osobistego, które poprzez aplikację mObywatel mogą być prezentowane na ekranie telefonu komórkowego użytkownika. Aplikacja mObywatel jest usankcjonowana prawnie jako narzędzie pozwalające na potwierdzenie tożsamości osoby. Podstawą są przepisy ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publicznej. Na ich mocy udostępniona w aplikacji usługa mTożsamość może być wykorzystywana przez obywateli do potwierdzania ich tożsamości we wszystkich sytuacjach tego wymagających, z wyjątkiem tych przypadków, w których z przepisów prawa jednoznacznie wynika konieczność takiego potwierdzenia na podstawie dokumentu tożsamości, tj. dowodu osobistego lub paszportu.

 

Podstawy prawne:


Art. 34 ust 4. Ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu 
Instytucje obowiązane na potrzeby stosowania środków bezpieczeństwa finansowego mogą przetwarzać informacje zawarte w dokumentach tożsamości klienta i osoby upoważnionej do działania w jego imieniu oraz sporządzać ich kopie.
Art. 112b Ustawy Prawo Bankowe
Banki mogą przetwarzać dla celów prowadzonej działalności bankowej informacje zawarte w dokumentach tożsamości osób fizycznych.
Art. 19e – 19j Ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne
 


***
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
KarolinaM
Moderator
Moderator icon
560
122
19-03-2018
Wiadomość 4 z 5 (9 683 wyświetleń)

Re: dowód osobisty

ref: https://www.gov.pl/web/mobywatel/mtozsamosc (słaba ta usługa…)

Odpowiedz
0 Lajków
wojciech
Główny rachmistrz I
Główny rachmistrz I icon
245
89
02-03-2016
Wiadomość 5 z 5 (9 681 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Ile lat wstecz ING bierze pod uwagę w ryczałcie?

biorą 2 ostatnie lata + kwartał bieżącego.

 

Martyna, you are useless.

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy