Odpowiedz

Uśrednianie akcji

[ Edytowane ]

Witam,

chciałabym zapytać jak wygląda sytuacja w przypadku sprzedaży uśrednionych akcji. Załóżmy, że inwestor kupił 25 sztuk akcji po 60 zł, po miesiącu dokupił 25 sztuk akcji po 50zł, co średnio daje 55 zł. Teraz cena akcji wynosi 58 zł i inwestor chce sprzedać 25 sztuk. Moje pytanie brzmi, które z tych akcji zostaną sprzedane ? Kupione za 50 zł czy za 60 zł a może pół na pół?

Odpowiedz
0 Lajków
Olciszk21
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
17-04-2020
Wiadomość 1 z 4 (5 987 wyświetleń)

Re.: Uśrednianie akcji

Działa metoda FIFO (first in, first out). Sprzedasz te, które kupiłeś jako pierwsze. w tym przykładzie te po 60 zł.

DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 2 z 4 (5 984 wyświetleń)

Re.: Uśrednianie akcji

Ciekawe w aplikacji wszystkie akcje są uśredniane więc proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.

Zakup 100 akcji po 50, następnie zakup kolejnych 100 po 60 powoduje, że na koncie znajduje się 200 akcji w cenie 55 + prowizja

Odpowiedz
0 Lajków
Persona
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
12
9
08-05-2020
Wiadomość 3 z 4 (5 883 wyświetleń)

Re.: Uśrednianie akcji

Tak. Wyjaśnię w czym rzecz. Mamy prezentację na stanie konta zysku i straty i wartości - tam liczymy z wartości średniej, bo taka jest intuicyjna dla inwestora - masz rację.

Moja poprzednia odpowiedź dotyczyła rozliczenia podatkowego. I do PIT wyliczenia są metodą FIFO. To warto wiedzieć w sytuacji kiedy dokupujemy akcje po różnych cenach a później sprzedamy część. Możemy się zdzwić, że przecież średnio na akcjach straciliśmy a mamy wykazany zysk (bo pierwsze zakupy były po niskich cenach).

 

Odpowiedz
0 Lajków
DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 4 z 4 (5 820 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Powiadomienia PUSH - zawartość

Tak, wiem, do działu /dev/null.

Swoją drogą dlaczego nie można zrobić głosowania na funkcje, które zyskałyby poparcie społeczności? Albo, jeszcze lepiej, użytkowników aplikacji? Możecie chyba w aplikac

...

10-06-2026
Re: Wplata BLIK we wplatomatach ING/Planet Cash

Na czacie oraz infolinii dostaję informacje, że transakcja zostaje odrzucana ze względów bezpieczeństwa. Nic więcej. Polecają wpłatę przy użyciu karty, której fizycznie nie mam przy sobie, tylko 400km...

10-06-2026
Re.: Wplata BLIK we wplatomatach ING/Planet Cash

Witam. Czy problem sie rozwiązał?? Mam ten sam problem od kilku dni,odrzuca mi każda próbę wpłaty gotówki blikiem przy różnych wplatomatach.

10-06-2026
Najbardziej pomocni użytkownicy