Odpowiedz

Uśrednianie akcji

[ Edytowane ]

Witam,

chciałabym zapytać jak wygląda sytuacja w przypadku sprzedaży uśrednionych akcji. Załóżmy, że inwestor kupił 25 sztuk akcji po 60 zł, po miesiącu dokupił 25 sztuk akcji po 50zł, co średnio daje 55 zł. Teraz cena akcji wynosi 58 zł i inwestor chce sprzedać 25 sztuk. Moje pytanie brzmi, które z tych akcji zostaną sprzedane ? Kupione za 50 zł czy za 60 zł a może pół na pół?

Odpowiedz
0 Lajków
Olciszk21
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
17-04-2020
Wiadomość 1 z 4 (3 480 wyświetleń)

Re.: Uśrednianie akcji

Działa metoda FIFO (first in, first out). Sprzedasz te, które kupiłeś jako pierwsze. w tym przykładzie te po 60 zł.

DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 2 z 4 (3 477 wyświetleń)

Re.: Uśrednianie akcji

Ciekawe w aplikacji wszystkie akcje są uśredniane więc proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.

Zakup 100 akcji po 50, następnie zakup kolejnych 100 po 60 powoduje, że na koncie znajduje się 200 akcji w cenie 55 + prowizja

Odpowiedz
0 Lajków
Persona
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
12
9
08-05-2020
Wiadomość 3 z 4 (3 376 wyświetleń)

Re.: Uśrednianie akcji

Tak. Wyjaśnię w czym rzecz. Mamy prezentację na stanie konta zysku i straty i wartości - tam liczymy z wartości średniej, bo taka jest intuicyjna dla inwestora - masz rację.

Moja poprzednia odpowiedź dotyczyła rozliczenia podatkowego. I do PIT wyliczenia są metodą FIFO. To warto wiedzieć w sytuacji kiedy dokupujemy akcje po różnych cenach a później sprzedamy część. Możemy się zdzwić, że przecież średnio na akcjach straciliśmy a mamy wykazany zysk (bo pierwsze zakupy były po niskich cenach).

 

Odpowiedz
0 Lajków
DarekN
Pracuję w ING
Pracuję w ING icon
159
63
30-10-2015
Wiadomość 4 z 4 (3 313 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Analiza wniosku kredyt hipoteczny

Witam, składałam wniosek przez Specjalistę w dniu 8 marca 2024. Dosyłaliśmy zaświadczenie w międzyczasie więc do analizy trafił dopiero 22 marca. Na stronie, gdzie można sprawdzać status wniosku widni

...

19-04-2024
Kredyt hipoteczny staż pracy

Hey wszystkim ! jestem od dawna zadowolonym klientem ING - miałem konto firmowe, teraz mam prywatne. Miałem też już jeden kredyt hipoteczny, który bezproblemowo spłaciłem. Chciałbym ubiegać się o nowy

...

19-04-2024
Re.: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Klucz U2F służy tylko i wyłącznie do zatwierdzenia logowania.  Nie autoryzuje nim żadnych przelewów.

 

 

I tutaj właśnie mamy problem. Ty musisz wpisywać kod z sms żeby wyszedł przelew. Czyli jest to bez

...

19-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy