Kredyty i pożyczki

Odpowiedz
Highlighted

Zwrot nadpłaconych odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

Witam

 

Na początku tego miesiąca spłaciłem wcześniej kredyt po około 1,5 roku płacenia ( 30 tys zł ) przez stronę internetowa ing.

Jest możliwość odzyskania nadpłaconych odsetek ? Tym bardziej ze były naliczane w systemie duże odsetki mała spłata kapitału ?

Ile mam czasu żeby napisać pismo do banku ?

Mozna to zrobić online ?

 

Pozdrawiam

Konrad

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
Konrado1987
Nowy w branży
Nowy w branży icon
1
0
24-06-2016
Wiadomość 1 z 4 (10 181 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Zwrot nadpłaconych odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

Jeśli wcześniej spłaciłeś pożyczkę gotówkową, nie zwracamy nadpłaconych odsetek.

Jeśli podoba ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
IwonaP
Moderator
Moderator icon
136
41
04-09-2015
Wiadomość 2 z 4 (10 132 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Zwrot nadpłaconych odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

Witam

Czy coś sie zmieniło w tej sprawie w związku z stanowiskiem Rzecznika Finansowego z dn. 16.05 2016 r ?

Jestem w tej samej sytuacji że spłaciłem kredyt wcześniej i dlaczego mam nie dostać zwrotu kosztów i odsetek ?

Interpretacja Prezesa UOKiK i Rzecznika Finansowego:

Art. 49 ust. 1 ustawy należy rozumieć w ten sposób, że:

  • w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę.
  • redukcja ta ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.
Odpowiedz
0 Lajków
itmn
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
1
0
05-07-2017
Wiadomość 3 z 4 (8 441 wyświetleń)
Highlighted

Re.: Zwrot nadpłaconych odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

[ Edytowane ]

Art. 49. 1. Ustawy o kredycie konsumenckim brzmi następująco: „W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.”

Prowizja za udzielenie pożyczki nie dotyczy okresu, na który zawarto umowę pożyczki i nie podlega zwrotowi w razie przedterminowej spłaty.

Odsetki naliczane są jedynie za faktyczny okres korzystania z pożyczki, czyli do dnia spłaty pożyczki.  Kredytobiorca nie płaci odsetek z góry za cały okres obowiązywania umowy pożyczki. Przez to nie ma podstaw do zwrotu odsetek w przypadku przedterminowej spłaty.





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
593
145
04-09-2015
Wiadomość 4 z 4 (8 268 wyświetleń)
Najbardziej pomocni użytkownicy