Kredyty i pożyczki

Odpowiedz

Zwrot nadpłaconych odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

Witam

 

Na początku tego miesiąca spłaciłem wcześniej kredyt po około 1,5 roku płacenia ( 30 tys zł ) przez stronę internetowa ing.

Jest możliwość odzyskania nadpłaconych odsetek ? Tym bardziej ze były naliczane w systemie duże odsetki mała spłata kapitału ?

Ile mam czasu żeby napisać pismo do banku ?

Mozna to zrobić online ?

 

Pozdrawiam

Konrad

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
Konrado1987
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
24-06-2016
Wiadomość 1 z 4 (21 969 wyświetleń)

Re.: Zwrot nadpłaconych odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

Jeśli wcześniej spłaciłeś pożyczkę gotówkową, nie zwracamy nadpłaconych odsetek.

Jeśli podoba ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
IwonaP
Były moderator
Były moderator icon
136
42
04-09-2015
Wiadomość 2 z 4 (21 920 wyświetleń)

Re.: Zwrot nadpłaconych odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

Witam

Czy coś sie zmieniło w tej sprawie w związku z stanowiskiem Rzecznika Finansowego z dn. 16.05 2016 r ?

Jestem w tej samej sytuacji że spłaciłem kredyt wcześniej i dlaczego mam nie dostać zwrotu kosztów i odsetek ?

Interpretacja Prezesa UOKiK i Rzecznika Finansowego:

Art. 49 ust. 1 ustawy należy rozumieć w ten sposób, że:

  • w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego następuje obniżenie wszystkich możliwych kosztów takiego kredytu, niezależnie od ich charakteru i niezależnie od tego, kiedy koszty te zostały faktycznie poniesione przez kredytobiorcę.
  • redukcja ta ma charakter proporcjonalny, tj. odnosi się do okresu od dnia faktycznej spłaty kredytu do dnia ostatecznej spłaty określonej w umowie.
Odpowiedz
0 Lajków
itmn
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
05-07-2017
Wiadomość 3 z 4 (20 229 wyświetleń)

Re.: Zwrot nadpłaconych odsetek za wcześniejszą spłatę kredytu

[ Edytowane ]

Art. 49. 1. Ustawy o kredycie konsumenckim brzmi następująco: „W przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie, całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te koszty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.”

Prowizja za udzielenie pożyczki nie dotyczy okresu, na który zawarto umowę pożyczki i nie podlega zwrotowi w razie przedterminowej spłaty.

Odsetki naliczane są jedynie za faktyczny okres korzystania z pożyczki, czyli do dnia spłaty pożyczki.  Kredytobiorca nie płaci odsetek z góry za cały okres obowiązywania umowy pożyczki. Przez to nie ma podstaw do zwrotu odsetek w przypadku przedterminowej spłaty.





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
AgnieszkaBin
Moderator
Moderator icon
772
171
04-09-2015
Wiadomość 4 z 4 (20 056 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
czas oczekiwania na decyzje

co to znaczy 21 od dnia zlozenia kompletu dokumentow czyli czego w przypadku osoby na umowie o prace? pytam sie o ostateczna decyzje etap 6?

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy