Odpowiedz

brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

5.11.2020 złożyliśmy wniosek o kredyt hipoteczny do banku ING. 28.11.2020 otrzymaliśmy pozytywną decyzję wstępną z informacją o tym, jakie dokumenty należy dostarczyć do banku. Niezwłocznie przesłaliśmy dokumenty wraz z operatem szacunkowym. Nadal brak ostatecznej decyzji, bank kupuje sobie czas, prosząc kolejny raz o dokumenty, które już wcześniej zostały przesłane (np. kolejne wyciągi bankowe itp.). 

Tydzień temu dokumenty zostały dostarczone do banku, a status sprawy to nadal "oczekujemy na dokumenty"... 

Umowa przedwstępna z deweloperem została zawarta już 29.10.2020 r. z warunkiem przystąpienia do umowy przyrzeczonej sprzedaży 15.01.2021 r. (jak nam się wydawało czas 2,5 miesiąca - co daje 47 dni roboczych był wystarczająco długi - w końcu zgodnie z ustawą bank powinien podjąć decyzję w ciągu 21 dni roboczych). Dziś deweloper poinformował nas, że nie zamierza zgodzić się na aneksowanie umowy, jeżeli nie otrzymamy pozytywnej decyzji z banku. 

Wniosek składaliśmy u doradcy finansowego nie tylko do ING.

Odpowiedz
0 Lajków
bluenancy
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
1
10-01-2021
Wiadomość 1 z 18 (9 595 wyświetleń)

Re: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

[ Edytowane ]

Rzeczywiście ostateczną decyzję staramy się podjąć w ciągu 21 dni od dostarczenia kompletu dokumentów. Na każdym etapie możemy prosić o dostarczenie brakujących dokumentów. Zależy nam, aby to dla Ciebie wyjaśnić dlatego proszę, skontaktuj się ze specjalistą, z którym kompletujesz dokumenty. Mam nadzieję, że Twoja sprawa zakończy się pomyślnie. 

 

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 2 z 18 (9 453 wyświetleń)

Re.: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

[ Edytowane ]

@bluenancy, jeśli jesteś pewna, że otrzymasz kredyt hipoteczny, a bardzo zależy Ci na tej nieruchomości to możesz podpisać akt notarialny, w którym ujmiesz termin zapłaty/uruchomienia transzy/całości kredytu np: do 30/60 dni od podpisania aktu i nie będziesz musiała się martwić, że okazja przepadła. W akcie notarialnym dobry notariusz również powinien podpowiedzieć o klauzuli braku udzielenia kredytu i możliwości rozwiązania umowy, ewentualnie o bezpłatnej i bezwarunkowej cesji na inną osobę (wtedy mogła byś sprzedać tą nieruchomość komuś dalej Emotikon: Mrugający).

 

Możesz również po rozwiązaniu obecnej umowy rezerwacyjnej podpisać kolejną z deweloperem, bo przecież nawet jakby komuś innemu sprzedał tą samą nieruchomość na kredyt to i tak będzie musiał oczekiwać na jego przyznanie i uruchomienie. Chociaż wtedy skonsultuj tą decyzję z pośrednikiem, żeby nie było że kombinujesz i bank Ci zablokuje wniosek/kredyt.

 

Dodatkowo możesz deweloperowi wpłacić extra zadatek z zastrzeżeniem zwrotu na Twoje konto gdy dojdzie do podpisania umowy u notariusza w ciągu kolejnym 60 dni więc Deweloper będzie widział, że Ci na tej tranzakcji zaleźy, w przeciwnym razie stracisz ten extra zadatek.

 

Możliwości dogadania jest wiele.

 

Daj znać jak idzie, bo na pewno uda się znaleźć jakieś rozwiązanie korzystne dla Ciebie.

Trzymam kciuki!

m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 3 z 18 (9 347 wyświetleń)

Re: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

11.01.2021 r. około godziny 11:00 wniosek zmienił status na "Wygląda na to, że mamy już wszystko. Podejmujemy decyzję."

Mam nadzieję, że do 15.01.2021 r. coś już się wyjaśni.

Odpowiedz
0 Lajków
bluenancy
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
1
10-01-2021
Wiadomość 4 z 18 (9 198 wyświetleń)

Re.: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

@m365 - dziękuję za pomoc.

Nasz doradca przekazał nam, że możliwe, że zabraknie nam 1 dnia roboczego, najprawdopodobniej w poniedziałek 18.01.2021 r. dostaniemy decyzję w ING.

 

Dziś spotykamy się z deweloperem, mamy zamiar wynegocjować aneksowanie umowy rezerwacyjnej - choćby przedłużenie jej o tydzień. Myśleliśmy o wpłacie jakiegoś extra zadatku, ale tak, jak wspomniałeś, musielibyśmy mieć pewność, że uzyskamy kredyt. Ze wstępnych początkowych kalkulacji doradcy wynikało, że mamy zdolność i powinniśmy dostać kredyt, ale cała procedura ciągnie się już tak długo, że obawiamy się negatywnych decyzji Emotikon: Smutny

Deweloper już też stracił cierpliwość, uważa, że skoro tyle to trwa, to musi być jakiś problem z naszą zdolnością i dlatego ma opory względem dalszego czekania. Pech chciał, że osoba, która kupowała od niego inną nieruchomość po nas, dostała decyzję znacznie szybciej (oczywiście sytuacja tej osoby była nieco inna - mniejsza kwota kredytu, wyższy wkład własny, inny bank). Liczy, że znajdzie kogoś nowego, kto wpłaci mu zadatek na dalsze inwestycje i szybko sfinalizuje z nim transakcje.

Mam nadzieję, że mimo wszystko dziś uda się wypracować jakieś rozwiązanie, a jeśli nie, to że banki wyrobią się do piątku.

 

Opcja z podpisaniem aktu notarialnego jest bardzo ciekawa, nie wiedziałam o czymś takim.

U nas jednak nie wchodzi w grę, bo deweloper nie zorganizował jeszcze dokumentów potrzebnych do aktu.

 

Odpowiedz
0 Lajków
bluenancy
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
1
10-01-2021
Wiadomość 5 z 18 (9 187 wyświetleń)

Re.: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

[ Edytowane ]

@bluenancy, a mi się wydaje, że do piątku otrzymacie decyzje więc jak ją otrzymacie to warto dać deweloperowi znać, bo na uruchomienie pieniędzy (tak na prawde na umówienie spotkania) możecie chwilkę poczekać - w zależności od miasta. W sumie jak deweloper nie ma jeszcze gotowego spotkania u notariusza to znaczy, że kasy i tak nie otrzyma przed tą wizytą. Po akcie notarialnym będziesz miała na pewno już termin w banku na uruchomienie kredytu.

 

Wierzę, że się udai coś czuje, że decyzje otrzymacie jutro!

 

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 6 z 18 (9 127 wyświetleń)

Re.: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

ja składałem kompletny wniosek wraz z operatem 27.11 i dalej nic nie ma...ciągle punkt 2 analiza dokumentów Emotikon: Smutny
Czy można to jakoś przyspieszyć albo zadzwonić dopytać o co kaman ? Ile jeszcze itd ?

Odpowiedz
0 Lajków
sun-jian
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
13-01-2021
Wiadomość 7 z 18 (9 103 wyświetleń)

Re.: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

[ Edytowane ]
My otrzymaliśmy właśnie dzisiaj rano decyzję wstępna, a wniosek do analizy wszedł 22.12.20. Wniosek również składałem z operantem i kompletem dokumentów
Odpowiedz
0 Lajków
Zooroy
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
2
0
13-01-2021
Wiadomość 8 z 18 (9 022 wyświetleń)

Re.: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

Niestety, wczoraj ING poprosiło o kolejny dokument - i to taki, który jest ogólnodostępny i każdy użytkownik internetu może mieć do niego wgląd...

Dokument został przesłany przez naszego doradcę w mniej niż pół godziny. Minęło 24 godziny, a status to nadal "czekamy na dodatkowe dokumenty". 

W międzyczasie dostaliśmy decyzję z innego banku. Warunki dużo mniej korzystne niż w ING...

Deweloper zgodził się poczekać do połowy przyszłego tygodnia, jeżeli w ING nic się nie wyklaruje, to będziemy zmuszeni podpisać umowę w innym banku.

 

To przykre, nie rozumiem, dlaczego ING nie mogło na wstępie zrobić listy potrzebnych dokumentów i od razu ich wyegzekwować.

Rozumiem, że czasem w drodze analizy wychodzi jakiś brak, ale zrobiło się tego już stanowczo za dużo...

Odpowiedz
0 Lajków
bluenancy
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
7
1
10-01-2021
Wiadomość 9 z 18 (8 776 wyświetleń)

Re.: brak decyzji kredytowej od 5.11.2020

[ Edytowane ]

@bluenancy, skoro dokument został dosłany jeszcze wczoraj to jest duża szansa, że dziś lub jutro zostanie wydana decyzja. Swoją drogą jeśli korzystasz z doradcy to zapytaj go czy w innych podobnych przypadkach bank również pytał o taki dokument, a jesli tak to czemu Ci o tym nie powiedział, bo można było złożyć od razu, żeby być pewnym, że nie będzie trzeba nic dosyłać. Zapewne ten dokument dotyczył nieruchomości, a nie Twojej sytuacji finansowej więc dlatego dopiero na tym etapie analityk o niego dopytał, żeby wszystko było zgodne ze sztuką. W sumie nie ma sensu dociekać, chociaż fajnie by wiedzieć jak inni mogą się ustrzec podobnej sytuacji i sami mogą dosłać taki dokument do swojego wniosku itp

 

ps. jesli dziś się nie zmieni status wniosku to sprawdź go sobie jutro, bo jest szansa na decyzje. Ewentualnie jak masz dostęp do alertów BIK to ciekawe czy już było zapytanie banku realizowane czy jeszcze nie. Warto poczekać jeszcze chwile, bo to ostatnia prosta.

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 10 z 18 (8 753 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Zapętlony reset aplikacji. Dźwięk powiadomienia

Witam! Mam dziwny problem z aplikacją Moje ING. Od dzisiaj rana podczas próby włączenia aplikacji, zaczyna się ona szybko odświeżać a przy tym odtwarza się dźwięk jakiegoś powiadomienia i wibracja. (I...

17-04-2024
ubezpieczenie nieruchomości

10 każdego miesiąca ING pobiera mi składkę za ubezpieczenie nieruchomości. 17 kwietnia wypowiedziałem polisę aby zwiększyć wartość nieruchomości i podpisałem nową polisę. Dzień później pobrano mi pono...

17-04-2024
Zeskanuj i zapłać

Witam!

 

Kiedy można się spodziewać wdrożenia bardzo przydatnej funkcji Zeskanuj (QR) i zapłać?

17-04-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy