Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Wkład własny i kredyt niższy niż hipoteka kupowanego mieszkania

Witam serdecznie,

 

Planuję zakupić mieszkanie za cenę 350.000 zł.

Wkład własny wynosi 160.000 zł

Wnioskuję o kredyt w ING na kwotę 190.000 zł

Osoba sprzedająca wg zaświadczenia ma do spłaty 230.000 zł kredytu hipotecznego w innym banku.

Jak będzie wyglądała procedura zapłaty za transakcję po umowie przyrzeczonej u notariusza gdy ani mój wkład własny, ani kwota mojego kredytu nie jest w stanie jednorazowo spłacić zadłużenia kupowanej nieruchomości?

1. Czy będę musiał nadpłacić hipotekę sprzedającego o 40.000 zł i sprzedający będzie musiał złożyć wniosek o kolejne zaświadczenie, że kwota jego zadłużenia jest do wysokości mojego kredytu? Czy będzie to się wiązało z aneksem do umowy przedwstępnej u notariusza?

2. Czy też przeleję cały wkład własny na rachunek techniczny ING i po uformowaniu całej kwoty transakcji 350.000 zł (wkład własny + kredyt)

będzie to przekazane na dwa przelewy: jeden na spłatę hipoteki sprzedającego, drugi na resztę kwoty na jego rachunek prywatny?

 

Pozdrawiam.

Odpowiedz
0 Lajków
pointerspolska
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
27-05-2019
Wiadomość 1 z 6 (4 484 wyświetleń)

Re: Wkład własny i kredyt niższy niż hipoteka kupowanego mieszkania

Finansujemy takie inwestycje. Standardowo wygląda to tak:

do wniosku potrzebujemy zaświadczenie/ harmonogram potwierdzający, że do spłaty zostaje 230 000 PLN. Deklarujesz, że wpłacisz te swoje 160 000 PLN przed uruchomieniem naszego kredytu.

Wydając decyzje kredytową zaznaczymy, że 70 000 PLN przeznaczymy na spłatę hipoteki w całości, bo tyle zostaje kredytu (i tu przed pierwszym uruchomieniem dokumentujesz już, że ta wpłata miała miejsce- że wpłacono deklarowany do tej pory wkład własny),

Potrzebujemy zaświadczenia potwierdzającego, że saldo kredytu jest nie większe niż 70 000 PLN. Na tej podstawie wypłacimy transze 1 do banku na spłatę reszty kredytu, transze nr 2 do zbywcy jako zapłatę za nieruchomości, czyli kwotę 120 000 PLN.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MartaK
Były moderator
Były moderator icon
672
176
04-09-2015
Wiadomość 2 z 6 (4 427 wyświetleń)

Re: Wkład własny i kredyt niższy niż hipoteka kupowanego mieszkania

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.

 

Mam jeszcze jedno pytanie dotyczące powyżej opisanej transakcji.

 

Jeżeli dostanę pozytywną decyzję kredytową z ING przykładowo z dniem 5 czerwca to zakładam, że będzie ona ważna 30 dni.

Jeżeli podpiszę umowę przyrzeczoną u notariusza przykładowo 20 czerwca i przeleję całą kwotę wkładu własnego na rachunek techniczny sprzedającego do spłaty jego hipoteki to musi on wydać dyspozycję z rachunku technicznego na spłatę swojego zadłużenia. Potrwa do dwa dni robocze. Z uwagi na weekend dyspozycja zejdzie 24 czerwca. Następnie sprzedający musi złożyć wniosek do swojego banku o zaświadczenie o aktualnym saldzie zadłużenia bym mógł uruchomić transze wspomnianego kredytu. Na to zaświadczenie sprzedający czeka do siedmiu dni. Załóżmy, że otrzyma ją 2 lipca. Ja nie mam w tym momencie na nic wpływu ponieważ wszystko w tym momencie zależy od strony sprzedającej, a ja potrzebuje jego zaświadczenie do uruchomienia kredytu. Co się stanie w przypadku gdy nie otrzymam dokumentów od strony sprzedającej do uruchomienia kredytu do 5 lipca, kiedy to mija termin 30 dni ważności przyznanej mi decyzji? Który etap transakcji sprawia, że kredyt już "mam" i nie muszę się martwić o terminy których strona sprzedająca teoretycznie mogłaby nie dopełnić. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

Odpowiedz
0 Lajków
pointerspolska
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
27-05-2019
Wiadomość 3 z 6 (4 337 wyświetleń)

Re: Wkład własny i kredyt niższy niż hipoteka kupowanego mieszkania

Jeżeli zawnioskowałeś o stałe oprocentowanie to od wydania decyzji ostatecznej masz 30 dni na podpisanie umowy. Potem dajemy jeszcze 60 dni  na uruchomienie kredytu. Czyli wtedy musisz wrócić do nas z aktem notarialnym i zaświadczeniem do spłaty hipoteki. W przypadku oprocentowania zmiennego, czasu jest więcej. 90 dnia na podpisanie umowy+180 dnia na uruchomienie kredytu.

 

MiłoszB
Były moderator
Były moderator icon
13
2
01-04-2019
Wiadomość 4 z 6 (4 295 wyświetleń)

Re: Wkład własny i kredyt niższy niż hipoteka kupowanego mieszkania

Witam serdecznie,

 

Odnośnie wyżej opisanego problemu otrzymałem pozytywną decyzję kredytową z banku i podpisałem umowę kredytową. Na umowie kredytowej jest scenariusz taki jak został opisany w odpowiedzi na moje pytanie, zostało to rozbite na dwie transze 1 i 2 gdzie ich suma wynosi 190.000 zł. Pierwsza na spłatę zadłużenia kupowanej nieruchomości, a druga tytułem nabycia nieruchomości.

 

PROBLEM:
W tabeli z opisem transz nie ma wyszczególnionych kwot ile wynosi transza 1 i 2. Jest to opisane jako łączna kwota 190.000 zł dla transz 1 i 2. 

 

W treści umowy przyrzeczonej u notariusza deklaruję, że wpłacę cały wkład własny tytułem nabycia nieruchomości na rachunek techniczny by nadpłacić zadłużenie kupowanej nieruchomości. Zakładając, że obecnie jest 230.000 zadłużenia, a nadpłacę 160.000 to zostanie 70.000 hipoteki. Teraz by uruchomić pierwszą transzę kredytu muszę posiadać zaświadczenie o aktualnym zadłużeniu od strony kupującej po mojej nadpłacie.

 

Natomiast notariusz wymaga by na akcie były podane dokładne kwoty transzy 1 i 2. Tylko, że kwotę zadłużenia po mojej nadpłacie poznam po akcie i nie wiem czy będzie to 69.825 zł czy 70.000 zł.

 

PYTANIE:

Czy jeżeli na akcie notarialnym podam kwoty transzy 1 na 71.000 zł a dla transzy 2 - 119.000 zł, a na zaświadczeniu po akcie notarialnym i po mojej nadpłacie okaże się, że zadłużenie jest niższe niż 71.000 zł to nie będzie problemu z uruchomieniem pierwszej transzy kredytu?

 

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
0 Lajków
pointerspolska
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
27-05-2019
Wiadomość 5 z 6 (4 085 wyświetleń)

Re: Wkład własny i kredyt niższy niż hipoteka kupowanego mieszkania

[ Edytowane ]

Na akcie notarialnym, kwota 190 000 zł powinna być rozbita na 70 000 zł na spłatę zadłużenia i 120 000 zł na zakup. Nie mam wglądu w decyzję kredytową, więc nie potwierdzę jakie kwoty przyjęliśmy. Proponuje kontakt z doradcą przyjmującym wniosek, powinien potwierdzić jakie są kwoty przelewów.

 

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
AgnieszkaS
Były moderator
Były moderator icon
408
112
12-10-2015
Wiadomość 6 z 6 (4 029 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy