Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Szybka spłata całkowita kredytu hipotecznego

Witam i proszę o poradę lub wyjaśnienie takiej kwestii:

Dostałem pozytywna decyzje o przyznaniu kredytu. Jego wysokość to mniej więcej powała wartości mieszkania, które chcę kupić. Plan mam taki, że chcę spłacić ten kredyt maksymalnie szybko i w całości, jeśli tylko uda mi się sprzedać inną nieruchomość, np. po jedno lub dwumiesięcznym okresie spłaty (po dwóch ratach) Po prostu mam problem ze zbyciem nieruchomości a koniecznie muszę kupić mieszkanie. 

Pytanie mam takie czy są tu jakieś ograniczenia, bo w banku nic mi nie mówiono o tym, że zrobić tego nie mogę. Niestety w dokumentach, które dostałem z banku (projekt umowy i informacja konsumencka) jest taki zapis:

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 

8. Przedterminowa spłata
Mają Państwo możliwość przedterminowej spłaty tego kredytu hipotecznego w całości lub w części.
............................
Bank nie pobiera prowizji za przedterminową częściową lub całkowitą spłatę kredytu hipotecznego. Dokonanie przedterminowej spłaty kredytu w części nie zwalnia Państwa od dokonywania spłat należnych rat kapitałowo-odsetkowych w terminach określonych w Umowie i nie powoduje skrócenia okresu spłaty kredytu. Skrócenie okresu kredytu jest możliwe tylko na Państwa wniosek pod warunkiem uruchomienia całości kredytu lub zaakceptowanej przez Bank zgodnie z postanowieniami Umowy Państwa rezygnacji z pozostałej części kredytu przed uruchomieniem tej części i wymaga zawarcia aneksu do Umowy. Zwracamy jednak Państwu uwagę, że skrócenie okresu kredytowania nie jest możliwe, jeśli jednocześnie skraca okres obowiązywania stałej stopy procentowej

>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> 

Podobnie jest zapisane w umowie, ale już w konkretnym paragrafie.  Jak to należy rozumieć? Czy jednak całkowita spłata kredytu jest dopiero możliwa po 5 latach?  Mam kredyt na 15 lat z stałym oprocentowaniem przez 5 lat z ratą malejącą.

SporyJaro
Odpowiedz
0 Lajków
JaroMaro
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
02-03-2023
Wiadomość 1 z 3 (3 853 wyświetleń)

Re.: Szybka spłata całkowita kredytu hipotecznego

Jeśli spłacasz kredyt w całości, to nie dochodzi do skrócenia okresu kredytowania.

Skrócenie okresu kredytowania może być dokonane w przypadku częściowej spłaty (nadpłaty), i wtedy nie możesz go skrócić bardziej, niż do końca obowiązywania stałego oprocentowania.

czarna666
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
132
41
01-04-2020
Wiadomość 2 z 3 (3 807 wyświetleń)

Re: Szybka spłata całkowita kredytu hipotecznego

Zapis, który przytoczyłeś dotyczy nadpłaty kredytu. Więc nie dotyczy to sytuacji, gdy masz gotówkę i chcesz spłacić i zamknąć kredyt. To możesz zrobić w dowolnym momencie kredytowania. 


Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MartynaC
Moderator
Moderator icon
416
92
12-04-2017
Wiadomość 3 z 3 (3 803 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Spłata kredytu hipotecznego

Po spłacie kredytu otrzymasz od nas dokumenty potrzebne do wykreślenia hipoteki. Zaświadczenie o poniesionych kosztach kredytowych (np. odsetki za okres kredytu, koszty ubezpieczenia), możesz zamówić

...

28-02-2024
Re: Re.: Operat szacunkowy - ile trwa?

Zazwyczaj rzeczoznawca kontaktuje się w ciągu kilku dni roboczych od momentu opłaty. W tej kwestii najlepiej być w kontakcie z opiekunem Twojego wniosku. 

28-02-2024
Re: Re.: Zmiany w prowizjach -

Gdzie ty widzisz te reklamy?

Ja mam w apce spokój a też te dwie wymuszone przez nich ****** zgody włączyłem.

28-02-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy