Odpowiedz

Ryczałt a zdolność kredytowa

Hej,

 

Posiadam kredyt hipoteczny w ING jeszcze ponad 2 lata ze stałym oprocentowaniem.

Niestety/stety rozwodze się i w wyniku tego będziemy najprawdopodobniej składać wniosek o odłączenie żony od kredytu.

 

Wiem, że moja zdolność kredytowa będzie ponownie rozpatrywana i w sumie nie wiadomo na jakich zasadach.

Czy na podstawie aktualnych wytycznych czy biorąc pod uwage wysokość mojej raty.

 

Pracuję w IT i prowadze działalność na kontrakcie B2B już od 13 lat. W tym roku w końcu chciałem przejść z podatku liniowego na ryczałt 8,5% bo nie mam praktycznie żadnych kosztów. Może z 1k PLN miesiecznie. Na podjęcie decyzji mam czas do 20 lutego.

Nie ukrywam, że tylko ze zmiany formy opodatkowania zostanie mi po prostu >2k PLN miesiecznie wiecej w kieszeni ale jest ryzyko, którego nie jestem w stanie oszacować bo nigdzie nie ma jasnych informacji o tym w jaki sposób jest liczona zdolnośc dla osób na ryczałcie.

 

I teraz dwa 

1. Jakie są kryteria liczenia zdolności kredytowej w takiej sytuacji, kiedy odłączany jest kredytobiorca a jest stałe oprocentowanie.

2. Jak jest liczona zdolność kredytowa dla ryczałtu przy założeniu że od 12 lat byłem na KPiR bez przerw w działalności a teraz chce przejść na ryczałt.  Warunki dostarczania dokumentów PIT etc. znam ale już sposobu kalkulacji nie za bardzo.

Odpowiedz
0 Lajków
User1234
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
19-01-2023
Wiadomość 1 z 2 (2 951 wyświetleń)

Re: Ryczałt a zdolność kredytowa

Zdolności kredytową będziemy wyliczać na podstawie aktualnej raty którą Pan płaci. 

Natomiast stałe oprocentowanie będzie Pana obowiązywało zgodnie z pierwotną umową, tutaj się nic nie zmienia. 

Jeśli prowadzi Pan działalność gospodarczą minimum dwa lata bez żadnych przerw i zawieszeń a z tego co Pan pisze to tak jest wtedy akceptujemy takie źródło dochodu. 

Analizujemy wtedy dochody za rok 2021 i 2022 oraz ten rok 2023. Nie ma też problemu że zmieni Pan formę opodatkowania w tym roku.

Natomiast musi to być zrobione od początku tego roku, czyli styczeń 2023 musi być już rozliczony na podstawie ryczałtu (pełny rok podatkowy) 

 

Przesyłam też wymagane dokumenty finansowe do złożenia wniosku o aneks: 

KPIR  2021 i 2022 (liniowy)

  • PIT 36 za ubiegłe dwa lata wraz z załącznikiem PIT-B z potwierdzeniem UPO. 
  • Ewidencja środków trwałych i stawek amortyzacyjnych – jeśli jest. 

 

Ryczałt lub KPIR 2023 

  • Ewidencja przychodów za zakończone miesiące bieżącego roku (od początku roku do ostatniego rozliczonego miesiąca) w podziale na poszczególne stawki podatkowe. 

Dodatkowo będą potrzebne dokumenty poniżej: 

  • Zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o treści: Potwierdzenie przez Panią/Pana "imię i nazwisko" braku zaległości podatkowych wobec Urzędu Skarbowego (dostarczenie najpóźniej przed podpisaniem umowy kredytowej)
  • Oświadczeniem że wobec Pani/Pana nie są prowadzone postępowania podatkowe, egzekucyjne i skarbowe. Oświadczenie napisane odręcznie i podpisane albo zapisane na komputerze i po wydrukowaniu podpisane. O treści: Oświadczam, że wobec mnie ...., pesel ... oraz mojej firmy ...  NIP…nie są prowadzone postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe.”(dostarczenie najpóźniej przed podpisaniem umowy kredytowej)
  • Zaświadczenie o nie zaleganiu ze składkami na rzecz ZUS (dostarczenie najpóźniej przed podpisaniem umowy kredytowej)

 

Niestety nie odpowiem Panu jakie są warunki wyliczania zdolności i jak wygląda kalkulacja ponieważ, wiele czynników wpływa na decyzję banku i często są to czynniki które są objęte tajemnicą bankową. 

Zatem należałoby złożyć dokumenty finansowe i złożyć wniosek o aneks (odłączenie od długu)  i wtedy otrzyma Pan decyzję banku. 

Jeśli będzie chciał Pan otrzymać jeszcze jakieś informacje zachęcam do kontaktu z naszą infolinią hipoteczna 32 357 00 57. 





-----------------
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
Odpowiedz
0 Lajków
MateuszS
Moderator
Moderator icon
146
30
02-09-2021
Wiadomość 2 z 2 (2 774 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Re: Kupno biletów przez CarPlay - czy to żart

Czyli dobrze rozumiem? W końcu przyznaliście, że Wasz sposób wprowadzenia obsługi CarPlay jest obecnie całkowicie bezużyteczny?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy