Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Rezygnacja z ostatniej transzy kredytu

Chciałabym wpłacić ostatnią ratę do dewelopera z własnych środków, a co za tym idzie zmniejszyć wnioskowaną kwotę kredytu - czy przed dokonaniem tej wpłaty powinnam dopełnić jakichś formalności z bankiem (złożyć wniosek o rezygnację?), czy mogę to już załatwić po wpłaceniu pieniędzy do dewelopera? Czy bank może nie wydać zgody na takie zmniejszenie?

Czy bank może naliczyć jakieś opłaty, kary lub zmienić oprocentowanie w związku ze zmniejszeniem wnioskowanej kwoty kredytu?

Umowa kredytowa została zawarta w zeszłym roku i wykorzystałam ok 85% z wnioskowanej kwoty.

Odpowiedz
0 Lajków
Kaja_z
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
1
0
13-03-2018
Wiadomość 1 z 6 (3 418 wyświetleń)

Re: Rezygnacja z ostatniej transzy kredytu

Masz prawo zrezygnować z ostatniej transzy kredytu, skoro posiadasz na to własne pieniądze. Nie spowoduje to pogorszenia warunków cenowych w zawartej już umowie. Proszę Cię o kontakt z doradcą hipotecznym w oddziale banku. Podpiszesz oświadczenie o rezygnacji z kwoty pozostającej do uruchomienia. Do tego oświadczenia dołącz dowód wpłaty ostatniej transzy do dewelopera.


-------------

Jeśli podoba ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.

MonikaC
Guru finansów
Guru finansów icon
507
102
04-09-2015
Wiadomość 2 z 6 (3 415 wyświetleń)

Re: Rezygnacja z ostatniej transzy kredytu

Dzień dobry

 

Mam podobną sytuację jak wyżej opisana 

 

1. Chciałbym zrezygnować z ostatniej raty kredytu (25% wnioskowane kwoty kredytu)

oraz

2. dodatkowo jeszcze nadpłacić 20% już wypłaconego kredytu, który jest jeszcze w okresie karencji (płacę tylko odsetki).

 

Jak dokonać zapłaty ostatniej raty  - bezpośrednio z  mojego konta na konto dewelopera jak przyjdzie wezwanie do wpłaty?

 

W umowie mam, zapis że bank nie pobiera prowizji za wcześniejszą spłatę całości lub części. Nie znalazłem zapisów o 3-5 letnich okresach, przed upływem których bank nalicza opłatę. 

 

Czy w tej sytuacji nie będzie kosztów i problemów aby zlecić nadpłatę kredytu w Internetowym ING  jeszcze w okresie karencji?

Nie pogorszy mi to warunków kredytu i nie spowoduje dodatkowych opat?

 

Do wypłaty 2 transzy upłynie jeszcze ze 2 miesiące. Czy nie lepiej poinformować Bank wcześniej o tym aby te pieniądze nie czekały bezużytecznie w Banku?

 

Pozdrawiam

CW

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
CezaryW
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
2
0
30-11-2020
Wiadomość 3 z 6 (973 wyświetleń)

Re: Rezygnacja z ostatniej transzy kredytu

@CezaryW,

Ostatnią ratę wykonujesz ze swojego konta (nie ma znaczenia czy to konto ING czy inny bank) na konto dewelopera (warto w opisie przelewu dać łatwy przekaz, który nam się pojawi na potwierdzeniu przelewu np: transza 4/4 -

Jeśli miałeś w umowie deweloperskiej napisane, że uruchomienie transz następuje po wezwaniu do wpłaty to najlepiej poczekać na to żądanie, chociaż jak przelejesz wcześniej pieniądze deweloperowi to nic się złego nie stanie (poproś dewelopera o fakturę która pokaże uiszczenie opłaty jeśli masz taką potrzebę).

 

Następnie umów się z doradcą w banku na spotkanie, aby dokonać zmniejszenia udzielonej kwoty kredytu (będzie to bezpłatne).

 

Również wcześniejsza nadpłata kredytu jest bezpłatna - wliczając w to nadpłatę kredytu w czasie karencji. Nie pogorszą Ci się również warunki kredytu.

Jedyne na co należy zwrócić uwagę to, żeby nie nadpłacić całego kredytu w okresie karencji, gdyż kredyt nam się wtedy zamknie - oto taki przykład: uruchomiłem 2 z 6 transz (po 50000zł każda) i gdy przed uruchomieniem 3 transzy nadpłacił bym kredyt kwotą 100000zł+odsetki to automatycznie kredyt by mi się zamknął i nie dałoby się uruchomić kolejnych transz. Wiem, że to nie Twój przypadek, ale pisze, gdyby ktoś miał podobną sytuację.

 

Co do poinformowania banku wcześniej to najlepiej przedzwoń sobie na infolinię i pogadaj ze specjalistą hipotecznym, ale nie masz się co martwić o bezużyteczne.

m365
Zaprawiony analityk
Zaprawiony analityk icon
162
66
18-04-2020
Wiadomość 4 z 6 (963 wyświetleń)

Re: Rezygnacja z ostatniej transzy kredytu

Bardzo dziękuję za wyczekującą odpowiedź.

 

Czy kwota nadpłaty kredytu w 100% pokrywa tylko kapitał ?

czy kapitał + należne odsetki lub ich część na łączną kwotę nadpłaty?

 

Z góry dziękuję za odpowiedz.

 

Pozdrawiam

 

 

 

Odpowiedz
0 Lajków
CezaryW
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
2
0
30-11-2020
Wiadomość 5 z 6 (947 wyświetleń)

Re: Rezygnacja z ostatniej transzy kredytu

@CezaryW, nie wiem czy dobrze zrozumiałem Twoje pytanie, ale kwota nadpłaty pokrywa kapitał (z przyszłych rat), a więc nadpłacając kredyt spłacasz tą cześć i bank automatycznie od kolejnego miesiąca generuje nowy harmonogram spłaty kredytu w ten sposób, że czas kredytu zostaje niezmieniony, ale zmniejszeniu ulega rata kredytowa (gdyż automatycznie od nadpłaconej kwoty nie będą naliczane już więcej odsetki, gdyż pomniejszyłeś właśnie kwote kredytu). Oczywiście jeśli przy nadpłacie kredytu ze stałym oprocentowaniem chciałbyś zostawić kwotę raty na tym samym poziomie co obecnie, ale chciałbyś skrócić okres trwania kredytu to w ciągu 3 miesięcy od nadpłaty idziesz do banku i bezpłatnie podpisujesz aneks do kredytu.

 

Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk
Zaprawiony analityk icon
162
66
18-04-2020
Wiadomość 6 z 6 (890 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Kredyt inwestycyjny dla branży fryzjerskiej z gwarancją de minimis

Witam serdecznie,

 

Czy branża fryzjerska (PKD 96.02.Z) jest wykluczoną/ zagrożoną branżą dla banku ING ?

Czy w przypadku, gdy zabezpieczeniem kredytu inwestycyjnego na konkretny cel (nieruchomość) jest

...

28-01-2021
Re.: wniosek o uruchomienie transzy w Moim ING

Wczoraj na czacie dostałam informację, że wniosek jest procesowany i do 10 dni pieniądze zostaną uruchomione, ale dzisiaj jeszcze kwota wypłaconych środków mi się nie zwiększyła. W moim przypadku term

...

28-01-2021
Re.: wniosek o uruchomienie transzy w Moim ING

Mogę zapytać czy wnioskowana transza została uruchomiona? Ja składałem wniosek 19 stycznia i jeszcze nie uruchomili transzy. Na infolinii dziś dostałem info, że wniosek oczywiście jest, te informacje ...

28-01-2021
Najbardziej pomocni użytkownicy