Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Proces wypłaty kredytu hipotecznego na dom z istniejącą hipoteką + remont

Dzień Dobry,

Chciałbym zapytać jak wygląda proces wypłaty kredytu hipotecznego na dom obciążony istniejącą hipoteką, a dodatkowo część kredytu ma być przeznaczona na remont.

 

Dajmy na to wartość nieruchomości to 500 000. Koszt remontu to 50 000. Czyli kredyt będzie wnioskowany na 550 000 * 80%, czyli 440 000 PLN.

Nieruchomość jest obciążona hipoteką w kwocie 100 000. W jaki sposób bank będzie wypłacał transze kredytu? Jeżeli moje środki własne mają wynosić 20% od 550 000, czyli 110 000 PLN, to ile mam przelać sprzedającemu? 110 000 - czyli całość moich środków własnych, czy może 100 000 jako 20% od wartości nieruchomości a potem dostanę na remont 40 000 (więc mając 10 000 środków własnych na remont, koniec końców na koncie będę miał 50 000)?

 

Jeżeli powyższe jest niejasne pozwolę sobie zamieścić scenariusze:

1) Bank wypłaca 100 000 na istniejącą hipotekę; czekam na wniosek o wykreślenie hipoteki; wpłacam całość moich środków własnych sprzedającemu (550 000 * 20% = 110 000); bank wpłaca resztę (290 000 PLN) sprzedającemu oraz 50 000 na moje konto

 

czy

 

2) Bank wypłaca 100 000 na istniejącą hipotekę; czekam na wniosek o wykreślenie hipoteki; wpłacam 20% środków własnych od wartości nieruchomości sprzedającemu (500 000 * 20% = 100 000); bank wpłaca resztę (300 000 PLN) sprzedającemu oraz 40 000 na moje konto

 

Dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam,

Michał

Odpowiedz
0 Lajków
Michal_C
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
14-03-2021
Wiadomość 1 z 3 (3 010 wyświetleń)

Re.: Proces wypłaty kredytu hipotecznego na dom z istniejącą hipoteką + remont

[ Edytowane ]
@Michal_C, co do wypłaty kredytu to po Twojej stronie leży w gestii zabezpieczenie tego, aby wcześniej hipoteka sprzedającego została wykreślona i Notariusz powinien Ci pomóc w tej kwestii poprzez wprowadzenie odpowiednich zapisów w umowie kupna-aprzedaży nieruchomości.

Oczywiście, aby bank mógł uruchomić Ci kredyt będziesz musiał udowodnić wniesiony swój wkład własny na rzecz sprzedawcy. Co do pieniędzy na remont to bank te pieniądze przeleje Ci w chwili gdy wydasz mu taką dyspozycję - bank zapewne określi moment kiedy będziesz mógł to zrobić (warunki uruchomienia kredytu).

Na podstawie zapisów w akcie notarialnym powinno wynikać, że w pierwszej kolejności pieniądze z Twojego kredytu pokrywaja całkowitą kwotę obecnej hipoteki, a pozostała część kredytu zostanie np: uruchomiona sprzedającemu na jego konto w chwili kiedy notarialnie dostarczy Ci dokumenty z banku, potwierdzające spłacenie hipoteki wraz z dokumentem od jego banku potwierdzającego zgodę na wykreślenie całej hipoteki.

Warto dopisać, że wszelkie dodatkowe koszty spłaty hipoteki sprzedającego pokrywa sprzedający. W przypadku braku dostarczenia takich dokumentów sprzedający upoważnia Ciebie do wystąpienia do banku sprzedającego o wydanie takich dokumentów bez możliwości sprzeciwu ze strony kupującego w celu wykreślenia hipoteki.

Natsępnie gdy otrzymasz od niego zgodę na wykreślenie hipoteki to na drugiej wizycie u notariusza Ty odbierasz dokumenty i Notariusz to poświadcza, a następnie uruchamiana jest pozostała część Twojego kredytu.

Oczywiście gdyby sprzedający nie chciał się zgodzić na takie rozwiązanie to Notariusz może za małą odpłatą otworzyć konto depozytowe, na które Twój bank przeleje środki z kredytu pozostałe po spłaceniu hipoteki i te środki sprzedacjący będzie mógł otrzymać gdy dostarczy Ci dokumenty potwierdzające spłatę kredytu.

Notariusz też powinien zawrzeć w akcie notarialnym zapis o poddaniu się egzekucji (777), na wypadek gdyby te warunki nie zostały spełnione.

ps. ja w przeszłości jako sprzedający korzystałem z rachunku depozytowego u Notariusza jako sprzedający i jedyna niedogodność była taka, że 2x musieliśmy się zobaczyć u Notariusza
Odpowiedz
0 Lajków
m365
Zaprawiony analityk III
Zaprawiony analityk III icon
185
84
18-04-2020
Wiadomość 2 z 3 (2 986 wyświetleń)

Re: Proces wypłaty kredytu hipotecznego na dom z istniejącą hipoteką + remont

[ Edytowane ]

Kredyt hipoteczny wypłacimy dopiero po:

potwierdzeniu zainwestowania pełnej kwoty wkładu własnego (20%),
W związku z tym, że wkład własny przewyższa kwotę kredytu właściciela nieruchomości, do uruchomienia naszego kredytu będziemy wymagali potwierdzenia, że kredyt został spłacony oraz złożenia wniosku w sądzie o wykreślenie hipoteki.
Kredyt na pozostałą cenę zakup nieruchomości wypłacimy na rachunek zbywcy, zgodny z aktem notarialnym. Pozostałą kwotę na remont przelejemy w całości na Twój rachunek, w tym samym momencie.  

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
ElżbietaG
Moderator
Moderator icon
92
16
14-12-2020
Wiadomość 3 z 3 (2 903 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Dodam tylko - ze po takich rozmowach z konsultantami czuje sie jak traktowany jak idiota - prosze o wyjasnienie lub kontakt.

28-03-2024
Re.: Zablokowany dostep

kuriozum mialem dzis to samo - jak sie skonczyla twoja sytuacja?

28-03-2024
zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Witam - dziś otrzymalem sms o tresci "wykryslismy podejrzane transakcje dlatego tymczasowo zablokowalismy bankowosc internetowa, skontaktuj sie z infolinia". Po kontakcie z infolinia otrzymalem inform

...

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy