Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Podpisanie umowy a zmiana oprocentowania na zmienne

Witam. Podpisalem umowę kredytową z oprocentowaniem stałym dnia 9.03.2020. Nie zostały jeszcze wypłacone środki i mam na nie 60 dni.
Przy podpisywaniu umowy Pani z oddziały nie poinformowała, że będzie cięcie stóp procentowych (a zapewne doskonale wiedziała) i nie zasugerowała nam przejść na oprogramowanie zmienne, które jak się okazuje będzie teraz bardziej korzystne.

Czy jest możliwość odwołania się lub aneksowania umowy na oprocentowanie zmienne?
Odpowiedz
0 Lajków
GREMO88
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
29-03-2020
Wiadomość 1 z 3 (3 082 wyświetleń)

Re.: Podpisanie umowy a zmiana oprocentowania na zmienne

Pytanie pojawiało się już ostatnio wielokrotnie.

Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem stałym ma niestety taką cechę, że jak stopy procentowe maleją, to Ty poczujesz to dopiero za kilka lat lub nie poczujesz wcale, bo do tego czasu wrócą do poziomu sprzed epidemii. Więc nie ma takiej możliwości, żebyś teraz po podpisaniu zmienił zasady kredytu w tym zakresie. Byłoby to niezbyt uczciwe wobec klientów ze zmiennym oprocentowaniem, bo tak samo tacy klienci chcieliby móc łatwo przejść na oprocentowanie stałe gdy stopy rosną.

Podpisując Umowę 9.03 raczej byłeś świadomy co się dzieje na świecie i że takie problemy światowej gospodarki wpłyną na konieczność uwolnienia pieniądza z systemu finansowego, co efektywnie przekłada się na konieczność obniżenia stóp procentowych.

To Ty ostatecznie wybierasz ile chcesz wziąć kredytu, w jaki sposób oprocentowany (zmienne/stałe) i jak chcesz spłacać (raty rosnące/malejące), więc uważam, że akurat w tym zakresie możesz mieć pretensje tylko do siebie.
Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 2 z 3 (2 873 wyświetleń)

Re.: Podpisanie umowy a zmiana oprocentowania na zmienne

No to może po kolei:

Potencjalna obniżka stóp procentowych zapowiadana była w okolicach Twojego momentu podpisania Umowy. Podpisania, a nie składania wniosku, co oznacza, że zdecydowałeś się już wcześniej na opcję z oprocentowaniem stałym. Dlaczego to zrobiłeś, wiesz najlepiej. Podejrzewam, że tak jak większość osób wybierających tę opcję (droższą zazwyczaj także z perspektywy marży) dla ochrony i stabilności na najbliższe kilka lat przed wzrostem stóp procentowych.

Ochrona zabezpiecza Cię przed wzrostami, ale kosztem ewentualnej korzyści jeśli stopy procentowe spadną. I nie masz teraz możliwości zmiany na oprocentowanie zmienne. Niestety podjąłeś w pewnym momencie decyzję (zakładam, że nikt nie przymusił Cię siłą do takiego rozwiązania) i teraz musisz już zaakceptować sytuację jaką jest.

Zrzucanie winy na pracownika Banku, że nie odwiódł Cię od składania wniosku na produkt hipoteczny w opcji stabilnej w czasie i zabezpieczającej przed powrotem z realiów z 2008 roku jest już hipokryzją. Bo może być tak, że za 6-12 miesięcy stopy procentowe poszybują w górę, a Ty dalej będziesz miał WIBOR 6M zamrożony w okolicach 1,70% i osoby ze zmienną stopą procentową będą narzekać.
Odpowiedz
0 Lajków
Galanel88
Zaprawiony analityk II
Zaprawiony analityk II icon
163
42
06-09-2019
Wiadomość 3 z 3 (3 023 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re.: Zakup bilety komunikacji miejskiech - ulubione


@DominikaW:

Nie mamy takich zgłoszeń. Proszę, zrestartuj telefon. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać, napisz do nas na czacie w bankowości internetowej. Przyjmiemy zgłoszenie techniczne. 


To chyba będz

...

18-11-2024
Rangi w społeczności

Dzień dobry, jestem tutaj nowa Emotikon: Szczęśliwy i nieco pogubiona Emotikon: Mrugający Chciałabym zrozumieć z kim sie tutaj rozmawia: czy ktoś, kto ma rangę "Zaprawiony analityk" to pracownik banku? Jak rozpoznać pracownika a jak kogoś,

...

18-11-2024
Re.: ING Księgowość - Działalność nierejestrowana

Obecnie usługi ING Księgowość dedykowane są wyłącznie dla działalności rejestrowanych, jednak analizujemy taką możliwość.

18-11-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy