Odpowiedz
Highlighted

Podejście indywidualne do klienta

Jestem klientem ING od zawsze, w momencie gdy wybierałam bank kierowałam się wizja i tym co na dany moment Bank był w stanie mi zaoferować.
ING jako pierwszy wprowadził wpłatomaty, mógł się pochwalić aplikacja mobilna jakie nie miał żaden inny bank, zdrapki do przelewu poszły dawno w niepamięć jak i opłaty za przelew do innych banków. Tak kiedyś było. Serio byłam dumna, ze mój bank nie zostaje w tyle i się rozwija, że reprezentuje wysoki poziom bankowość. Małe rzeczy które ułatwiały życie.
Jednak zderzylym się z rzeczywistością przy kredycie hipotecznym. Zostaliśmy zmuszeni złożyć wniosek do dobranie kredytu, ceny materiału i usług poszły w górę + efekt pandemii który tak naprawdę to nie wiem na ile jest wykorzystywany przez firmy, a na ile odbił się na ich budżecie i równocześnie na naszym. Operat wykonała ta sama osoba, jednak bank w tym przypadku sporządził swój, który jest na tyle niski, że zaproponowano nam 46% tego co chcieliśmy.
Zdolność mamy jedynie dom, który budujemy nie jest wart aż tyle banku. Czy mogę coś jeszcze zrobić żeby nie opuszczać ING?
Odpowiedz
0 Lajków
Ola884
Doradca z ambicjami
Doradca z ambicjami icon
1
0
12-07-2020
Wiadomość 1 z 2 (422 wyświetleń)
Highlighted

Re: Podejście indywidualne do klienta

Miło mi czytać, że jesteś naszą zadowoloną klientką i mam nadzieję, że to się nie zmieni. W opisanej przez Ciebie sytuacji proponuję kontakt ze specjalistą, u którego kompletowałaś dokumenty. 
Sprawdzimy jeszcze raz, jak będziemy mogli pomóc. 

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
DominikaW
Moderator
Moderator icon
20
5
11-02-2020
Wiadomość 2 z 2 (297 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Formularz informacyjny - ważność

Witam,

jak długo ważny jest formularz informacyjny do kredytu hipotecznego?

09-08-2020
Re: Re.: Wpłatomat zabrał pieniądze.

Będę bardzo wdzięczna.

08-08-2020
Re: Re.: Wpłatomat zabrał pieniądze.

@Ringram Przepraszam za niedopatrzenie. Już przesyłam prośbę z numerem reklamacji o nadanie jej priorytetu. 20 dni to maksymalny czas na rozpatrzenie zgłoszenia. Mam nadzieję, że po mojej interwencji

...

08-08-2020
Najbardziej pomocni użytkownicy