Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Data uruchomienia kredytu ? -Prowizja od wcześniejszej spłaty

Witam,

 

w 2015r. podpisaliśmy z mężem umowę o kredyt budowlano hipoteczny w kwocie 280 000zł. Kredyt przeznaczony był na dokończenie budowy domu.

Mam wolne środki finansowe ok. 150-160tys., zamiast inwestować chciałabym nadpłacić kredyt.  Oczywiście chciałabym uniknąć płacenia prowizji.

W podpisanej umowie jest zapis: "Prowizja za przedterminową spłatę kredytu w całości lub części wynosi 2,0% od spłaconej przed terminem kwoty przy czym prowizja nie będzie pobierana po upływie 3 lat od daty uruchomienia kredytu, a także w przypadku pierwszej częściowej spłaty, w pierwszych 3 latach od uruchomienia kredytu jeśli nadpłata nie przekracza 50% kwoty udzielonego kredytu." 

 

Mam problem z określeniem daty uruchomienia kredytu, w umowie nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi albo nie do końca rozumiem wszystkie zapisy. W umowie jest zapis: "Kredyt zostanie uruchomiony na rachunek bankowy prowadzony w Polsce w transzach zgodnie z zapisami załącznika nr 3 (…) Uruchomienie kredytu/transzy kredytu oznacza wypłatę środków z kredytu zgodnie z Umową. Uruchomienie wszystkich transz kredytu musi nastąpić przed terminem płatności pierwszej raty kapitałowo-odsetkowej. Kredytobiorca zobowiązany jest złożyć wniosek o uruchomienie wszystkich transz kredytu i spełnić warunki uruchomienia przed terminem płatności pierwszej raty kapitałowo-odsetkowej."

Czy jest to data:

a) uruchomienia pierwszej transzy w kwocie 120tys. zł (w moim przypadku wrzesień 2015),

b) uruchomienie 2 części pierwszej transzy w kwocie 138tys. zł (marzec 2016)

c) uruchomienie drugiej transzy kredytu w kwocie 22tys. zł (lipiec 2017) - wtedy została uruchomiona cała kwota kredytu.

Myślę, że nie ma to znaczenia dla kwestii wcześniejszej spłaty, ale na wszelki wypadek dodam, że w październiku 2017 podpisaliśmy aneks dot. wydłużenia terminu zakończenia inwestycji o 3 miesiące. Karencja w spłacie rat obowiązywała do września 2017 (od października płaciliśmy już pełne raty).

 

Gdyby uruchomienie kredytu=data uruchomienia pierwszej transzy  (czyli liczyłaby się data z września 2015) to spłaciłabym 160tys., natomiast obawiam się, że uruchomienie kredytu=data uruchomienia wszystkich transz (pełnej kwoty) wówczas opłacałoby mi się wpłacić co najwyżej 140tys. 

Proszę o pomoc w zrozumieniu opisanej kwestii.

Odpowiedz
0 Lajków
Morgana
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
27-06-2019
Wiadomość 1 z 2 (3 810 wyświetleń)

Re: Data uruchomienia kredytu ? -Prowizja od wcześniejszej spłaty

Z opisanej przez Ciebie sytuacji wynika, że nie pobierzemy prowizji za nadpłatę kredytu, ponieważ minęło już 3 lata od daty jego uruchomienia. Tutaj bierzemy pod uwagę wypłatę pierwszej transzy.
Niestety nie znamy dokładnej daty podpisania umowy. Możemy to dla Ciebie sprawdzić, jeśli skontaktujesz się z nami telefonicznie. Kontakt jest możliwy w dni robocze od 7:30 do 21:00 oraz soboty od 8:00 do 16:00, pod numerem 32 357 00 57.

Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Jeśli odpowiedź Ci pomogła, zaakceptuj ją jako rozwiązanie.
MartaK
Były moderator
Były moderator icon
672
176
04-09-2015
Wiadomość 2 z 2 (3 796 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: czas oczekiwania na decyzje

Prosimy o kontakt z doradcą, u którego składałeś wniosek.

28-03-2024
Re: Re.: Nowe konta w ING

A kiedy jakaś sensowna opcja na płacenie kartą w walutach obcych?

28-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy