Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Czyżby błąd po stronie banku-cd

Witam ponownie-po konsultacji z doradcą dowiedziałem się,iż spece od decyzji kredytowej mają problem z powodu,że wg nich część działki jest działką rolną,a część zabudowaną.Rozmiar działki to ok 3200m2,więc podpada pod ustawę o ustroju rolnym i teoretycznie zakup takowej wymaga jednak zgody

KOWR-u,a raczej nie zgody ,tylko odstąpienia od tzw pierwokupu.Dzwoniłem do KOWR-u,i ich zdaniem głównym wyznacznikiem do uznania działki za rolną

jest plan zagospodarowania przestrzennego danej gminy,co w akurat w naszym przypadku sprawdziłem i żadna z części działki, którą chcemy nabyć wraz z zabudowaniami ,nie podlega pod działkę rolną,ale zaznaczam,że mogę się mylić.Stąd nasuwa mi się pytanie,czy spece od kredytów nie zadali sobie trudu sprawdzenia planu zagospodarowania gminy,czy też nie należy to do ich obowiązków.Nadmienię również,iż doradca również nie zgadza się z opinią i przesłał wniosek do rozpatrzenia przez innych specjalistów,ale stres i nerwy związane uzyskaniem kredytu gwarantowane.Czekamy na info z banku,oby wszystko się udało,bo na ostatniej prostej przed metą się wyłożyć to masakra.

Odpowiedz
0 Lajków
Tomcio
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
0
03-11-2020
Wiadomość 1 z 7 (3 145 wyświetleń)

Re.: Czyżby błąd po stronie banku-cd

Cześć, zgodnie z nowelizacja 11 czerwca 2019 w Dzienniku Ustaw opublikowano zmianę do ustawy o obrocie ziemią rolną. Mniej więcej od tego czasu bank ING wydaje pozytywną decyzję kredytu hipotecznego na budowę na działkach rolnych do 1ha. Wiem bo sam tydzień temu podpisałem umowę kredytową na budowę domu na działce rolno budowlanej 6800m2. 

Odpowiedz
0 Lajków
dadamus
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
05-11-2020
Wiadomość 2 z 7 (3 069 wyświetleń)

Re.: Czyżby błąd po stronie banku-cd

Ciąg dalszy problemów-w związku z tym,że sprzedawana działka zabudowana jest częścią większej całości,ale posiada osobny dział w księdze wieczystej,wszystkie mapki wymiary adres itp,to jednak bank nadal widzi ryzyko w tym ,że sądy wieczystoksięgowe mogą różnie interpretować przepisy.

Chcieliśmy podczas umowy u notariusza złożyć wniosek o założenie dla tej zabudowanej działki,którą chcemy nabyć osobnej księgi wieczystej,co zresztą

było według doradcy w banku  możliwe,aż tu nagle już na ostatnim etapie bank stwierdza,że sprzedający musi założyć osobną księgę dla sprzedawanej

z zabudowaniami działki.Dzwoniłem do sądu i w sumie stwierdzili to samo co bank,jednak nie w tym rzecz,chodzi tylko o czas,który straciliśmy czekając na

 nowe papiery etc,a efektu i tak nie ma.Wszystko trzeba od nowa zaczynać ,a wystarczyło żeby na samym początku bank stwierdził,że udzielenie kredytu

z takimi dokumentami nie jest możliwe.

Odpowiedz
0 Lajków
Tomcio
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
0
03-11-2020
Wiadomość 3 z 7 (2 955 wyświetleń)

Re.: Czyżby błąd po stronie banku-cd

Kupno działki stanowiącej część nieruchomości

Zamierzam kupić część nieruchomości gruntowej. Właściciel posiada duży teren, jednak ma założoną tylko jedną księgę wieczystą. Transakcja ma dotyczyć tylko części działki, która składa się na powyższą nieruchomość. Czy będzie to możliwe, skoro działka nie posiada własnej księgi wieczystej?

TAK. Brak odrębnej księgi wieczystej dla jednej z działek tworzących nieruchomość nie stanowi samo w sobie przeszkody do zbycia takiej działki. Na tę chwilę o wspomnianej przez Czytelnika działce nie można mówić jako o "nieruchomości" w znaczeniu prawnym, a tylko tak rozumiana nieruchomość, posiadająca księgę wieczystą, może być przedmiotem sprzedaży. Jednakże księga ta nie musi być zakładana przed umową sprzedaży. Wniosek o odłączenie działki z dotychczasowej księgi i założenie dla niej nowej księgi można bowiem sformułować w akcie notarialnym umowy sprzedaży. Najistotniejsze jest to, aby działka była wydzielona geodezyjnie i miała nadany odrębny numer.

Część nieruchomości może być odłączona tylko wtedy, gdy zostaną przedstawione dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości zarówno co do części odłączonej, jak i co do części pozostałej. Stanowi o tym § 112 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1411 ze zm.). W akcie notarialnym zakupu jednej z tych działek nastąpi jej odłączenie od pozostałej działki (działek). Notariusz będzie mógł sporządzić taki akt notarialny tylko wówczas, gdy zostaną przedstawione przez sprzedawcę wspomniane wcześniej dokumenty stanowiące podstawę oznaczenia nieruchomości dla obu części.

A bank wymaga osobnej księgi dla nabywanej działki,choć według mnie prawo dopuszcza wydzielenie działki u notariusza przy zakupie,ale jak tu coś zakupić skoro bank nie chce udzielić kredytu,no chyba pozostanie zmiana banku-po tylu latach niestety.

Odpowiedz
0 Lajków
Tomcio
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
0
03-11-2020
Wiadomość 4 z 7 (2 920 wyświetleń)

Re: Re.: Czyżby błąd po stronie banku-cd

Każdy przypadek analizujemy indywidualnie. Jeżeli dana nieruchomość stanowi duże ryzyko dla zabezpieczenia kredytu, możemy wymagać wydzielenia księgi wieczystej przed podjęciem decyzji kredytowej.

**
Jeśli podoba Ci się moja odpowiedź, daj mi lajka.
Moja odpowiedź Ci pomogła? Zaakceptuj ją jako rozwiązanie!
Odpowiedz
0 Lajków
IlonaU
Moderator
Moderator icon
1073
215
07-06-2017
Wiadomość 5 z 7 (2 905 wyświetleń)

Re: Re.: Czyżby błąd po stronie banku-cd

Wszystko pięknie i ładnie,ale taka informacja powinna być udzielona na etapie składania wniosku lub po sprawdzeniu dokumentów,a nie przed samym podjęciem decyzji.Klient czeka pięć tygodni,status wyświetla,że mamy już wszystko i podejmujemy decyzję a tu nagle bum-to nie jest poważne traktowanie

klienta.Jutro dowiem się jakie procedury mają konkurencyjne banki i trzeba chyba przenieść konto gdzie indziej.Szkoda ,że po tylu latach,praktycznie od początku istnienia ING.

Odpowiedz
0 Lajków
Tomcio
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
0
03-11-2020
Wiadomość 6 z 7 (2 882 wyświetleń)

Re: Re.: Czyżby błąd po stronie banku-cd

Niestety po wizycie w banku dobrej wiadomości nie usłyszałem,sprzedający musi zakładać osobną księgę wieczystą dla sprzedawanej części działki z zabudowaniami,co zapewne potrwa na tyle ,że trzeba będzie składać nowy wniosek o kredyt.Gdyby całość nieruchomości miała poniżej 1 ha nie było by problemu,a rozmiar całej nieruchomości ,dla której jest prowadzona księga wieczysta to niestety 2,5ha.Na szczęście osoba sprzedająca cierpliwa i załatwi

mam nadzieję wszystko.Tylko dlaczego takie coś wychodzi dopiero na sam koniec staranie się  o kredyt,to już osobna bajka.

Odpowiedz
0 Lajków
Tomcio
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
6
0
03-11-2020
Wiadomość 7 z 7 (2 776 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: ING nie dba o bezpieczeństwo środków, brak autoryzacji nawet przy przelewach wysokokwotowych

Czyli tak samo potwierdzacie to co pisałem wcześniej, nic tylko piszecie o algorytmie który z bezpieczeństwem nie ma nic wspólnego. Jesteście jedynym bankiem w PL który umożliwia wysłanie przelewu bez

...

28-03-2024
Wakacje kredytowe 2024, dochód

Dzień dobry, czy 13stka wliczana jest do dochodu przy obliczaniu RdD? Czy skoro bank nie wizął jej pod uwagę przy liczeniu zdolności kredytowej, teraz też należy ją pominąć ?

27-03-2024
czas oczekiwania na decyzje

co to znaczy 21 od dnia zlozenia kompletu dokumentow czyli czego w przypadku osoby na umowie o prace? pytam sie o ostateczna decyzje etap 6?

27-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy