Kredyty hipoteczne

Odpowiedz

Źle wystawione zaświadczenie o dochodach

Dzień dobry,

chciałbym się dowiedzieć czy mam szansę na kredyt w ING przy, według mnie, błędnie wystawionym zaświadczeniu o dochodach. Pracuję na umowie o pracę od trzech lat w jednej firmie. Niestety jest to bardzo zbiurokratyzowana korporacja i nie mam wpływu na to jakie zaświadczenie wystawi pracownik HR. Średnia kwota zarobków netto, która wpłynęła mi na konto z miesięcy lipiec-wrzesień to 6500 zł. Problem zaczyna się jednak na wystawionym zaświadczeniu o dochodach, ponieważ kadrowa wystawiła mi na zaświadczeniu średnią z ostatnich 3 miesięcy na poziomie 3500 zł plus 400 zł premii. To ma się nijak do moich zarobków przez cały okres zatrudnienia. Po pójściu do działu HR usłyszałem, że bank ING zmienił ostatnio akceptowane dochody i przy zatrudnieniu godzinowym na pełny etat nie zaliczają do dochodu urlopu wypoczynkowego oraz nadgodzin. Sęk w tym, że to przecież były miesiące wakacyjne i byłem zmuszony wybrać cały swój zeszłoroczny urlop. Jak dla mnie to jest trochę kuriozalna sytuacja, bo nawet jeśli tak jest to nie powinien o tym decydować dział HR, a analityk banku. Od kiedy pracuję w mojej firmie nigdy nie dostałem tak niskiej wypłaty jak na zaświadczeniu o dochodach. Niestety w tym przypadku kłótnia z działem płac to walka z wiatrakami. Stąd moje pytanie czy przy założonych "dochodach" jestem w stanie otrzymać kredyt na mieszkanie warte 385000 z 100000 wkładu własnego?

Odpowiedz
0 Lajków
tom12354
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
24-11-2020
Wiadomość 1 z 5 (4 773 wyświetleń)

Re.: Źle wystawione zaświadczenie o dochodach

Zazwyczaj zdolność kredytowa jest liczone Twoje wynagrodzenie x 80.
Czyli w Twoim przypadku będzie to 3500 x 80 = ok. 280tys.
Wartość mieszkania to 385tys. w tym 100tys. wkład własny. Czyli potrzebujesz wziąć kredyt na 285tys.

Jeśli historia w BIKu jest ok + Twoja umowa jest na czas nieokreślny to raczej nie powinieneś mieć problemu.

To raczej moje przypuszczenia. Ale zaczekaj na odp moderatora
Anita3
Doradca z ambicjami II
Doradca z ambicjami II icon
25
8
06-11-2020
Wiadomość 2 z 5 (4 764 wyświetleń)

Re.: Źle wystawione zaświadczenie o dochodach

Dziękuję bardzo za odpowiedź Emotikon: Szczęśliwy Oby się udało.

Odpowiedz
0 Lajków
tom12354
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
24-11-2020
Wiadomość 3 z 5 (4 730 wyświetleń)

Re.: Źle wystawione zaświadczenie o dochodach

Zaświadczenie nie jest wystawione źle - takie, a nie inne są do niego objaśnienia - wynagrodzenie zasadnicze + oddzielnie premia, i o ile kłócić się można o wynagrodzenie urlopowe w części bazującej na zasadniczym, o tyle nadgodziny nie mogą się w nim znaleźć i wynika to z mechanizmu nadgodzin, w tym ich  nieplanowania i rocznego limitowania - to z definicji nie jest stały dochód (patologiczna sytuacja w wielu firmach nie oznacza, że jest inaczej i powinno być traktowane jako norma).

 

Co do zdolności, mechanizm 80xdochód (wskazany gdzieś na stronach ING) się nie sprawdza, a przynajmniej nie u samodzielnego kredytobiorcy. Mnie się wydawało, że mam z takiego wyliczenia ~80 tys. zapasu, a tu niespodzianka, bo z wstępnej analizy wyszło prawie na styk.

Odpowiedz
0 Lajków
dalena
Doradca z ambicjami III
Doradca z ambicjami III icon
45
13
17-11-2020
Wiadomość 4 z 5 (4 689 wyświetleń)

Re.: Źle wystawione zaświadczenie o dochodach

Jasne, nadgodziny mogą się nie kwalifikować do dochodu, ale tak jak piszesz urlop powinien. Nawet gdybym nie miał nadgodzin ani premii to z podstawowej stawki godzinowej bez dodatków ani premii wychodzi 4500 zł netto co miesiąc. a to już spora różnica odnośnie tego co wystawiła mi dział HR.

Odpowiedz
0 Lajków
tom12354
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
24-11-2020
Wiadomość 5 z 5 (4 653 wyświetleń)
Ostatnie wpisy na forum
Re: Ile lat wstecz ING bierze pod uwagę w ryczałcie?

biorą 2 ostatnie lata + kwartał bieżącego.

 

Martyna, you are useless.

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

A i zapomniałem dopisać, jak będziesz w oddziale to koniecznie na miejscu upewnij się czy odblokowali dostęp. Bo ja się musiałem wracać i wszystko zajęło blisko 2 godziny. 

29-03-2024
Re.: zablokowany dostep do konta - koniecznosc wizyty w banku?

Niestety w ING to częsta praktyka, blokują za byle co, ja i moja rodzina mieliśmy blokady m.in za instalacje aplikacji moje ING po raz pierwszy. Najlepsze, że tłumaczyli się tym, że nastąpiła instalac

...

29-03-2024
Najbardziej pomocni użytkownicy