Wiedźmin i inni pogromcy giełdowych gigantów

Giełda Papierów Wartościowych, to miejsce w którym najlepiej widać to, jak w ciągu ostatnich lat zmienił się nasz kraj. Spośród 5 spółek, które zadebiutowały tam w 1991 roku, dziś notowana jest tylko jedna. W porównaniu do szalonych lat 90-tych, dziś na GPW znajduje się dużo więcej firm, a wiele z nich zajmuje się dziedzinami, które wtedy były w Polsce jeszcze mało znane. Wśród współczesnych giełdowych “prymusów” znajdują się spółki zajmujące się tworzeniem gier komputerowych. Oto symbol zmieniających się czasów - kiedyś na giełdzie notowane były huty, a dziś studia tworzące gry komputerowe. Oto ich lista!

11 bit studios

Dobra passa tej firmy trwa już od kilku lat, zarówno na giełdzie jak i w środowisku graczy. W 2014 roku studio wydało na rynek wstrząsającą w swojej wymowie i niezwykle ważną grą - This War Of Mine. Produkcja zdobyła serca graczy, a firmie dała w pełni zasłużony rozgłos na całym świecie. Na szczęście ten utalentowany zespół wcale nie spoczął na laurach. W 2018 roku do sklepów trafiła kolejna, długo oczekiwana produkcja - Frost Punk i wszystko wskazuje na to, że gra już osiągnęła sukces - także finansowym.

11 bit studios wciąż uznawane jest za studio niezależne, czyli takie, które jest w dużej mierze niezależne w finansowaniu i podejmowaniu decyzji biznesowych. Mimo tego, na giełdzie dosyć szybko zdobyło zaufanie inwestorów. To wynik konsekwentnie budowanego portfolio udanych gier i widocznego postępu we wszystkich aspektach życia spółki.

Nie powinno dziwić, że notowana od 2010 spółka jest na dużym plusie, a za jej akcję trzeba zapłacić najwięcej spośród akcji innych, notowanych na GPW, producentów gier komputerowych. To oznacza, że jedna akcja 11 Bit Studios jest droższa niż jeden udział w spółce twórców Wiedźmina. Ale i oni nie mają na co narzekać, bo giełda jest dla nich dosyć przyjaznym miejscem.

CD Projekt

CD Projekt to spółka, która budzi pewnie największe emocje. To grupa kapitałowa z bardzo solidnymi fundamentami w postaci:

Studia CD Projekt RED, odpowiedzialnego za stworzenie gier z serii Wiedźmin czy Cyberpunk 2077.

● Internetowego sklepu z grami GOG.com.

Twórcy kultowej już serii o Wiedźminie nie tylko tworzą świetne gry, ale i mają - co jest naprawdę rzadkie - doskonałą renomę wśród graczy na całym świecie. Ci cenią sobie “Witchera” nie tylko za wysoki poziom produkcji, ale i podejście jego twórców do graczy jako konsumentów. Udało im się stworzyć świetny produkt, który zapewnia wiele godzin rozrywki na wysokim poziomie, a do tego, jest on naprawdę wart każdej wydanej złotówki (lub dolara).

Optymizm konsumentów gier przekłada się na wyniki spółki na warszawskiej giełdzie. W lipcu 2018 roku cena  akcji pokonała barierę 200 zł! Wartość rynkowa spółki jest kilkukrotnie wyższa niż wartość większości firm z GPW zajmujących się bardziej tradycyjnymi biznesami. Doskonały prognostyk dla całej branży!

Playway

O CD Projekt RED oraz 11 bit studios słyszał pewnie każdy, kto choć trochę interesuje się grami komputerowymi. Playway jest jedną z tych firm, które nie ma na swoim koncie oszałamiających sukcesów jeśli chodzi o znane na całym świecie produkcje. W spółce tej postawiono na nieco inną strategię. Nie trudno ją odgadnąć, jeśli spojrzysz na listę gier, które zostały przez Playway stworzone lub wydane - jest ich prawie 60! To imponujący wynik, biorąc pod uwagę, że firma istnieje od 2011 roku.

Playway produkuje i wydaje dużo gier, ale nie znaczy to, że są one słabe. Są skierowane do gracza o innych potrzebach, wiele z nich powstaje też z myślą o urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Dlatego też nie można ich porównywać do produkcji od 11 Bit Studios czy CD Projekt RED. Spółka zdaje się też specjalizować w tzw. symulatorach, czyli grach w których wcielamy się w np. mechanika samochodowego, kucharza czy rolnika. Wydaje się, że twórcy z Playway znaleźli dla siebie ciekawą niszę i doskonale sobie w niej radzą - chociaż robią to bez należytego im rozgłosu. Trzymamy kciuki za ich dalszy rozwój!

Ten Square Games

Jeśli jesteś zaskoczony czytając o sukcesach Playway i grach, w których gracze wcielają się w mechanika lub rolnika, to teraz zdziwisz się jeszcze bardziej. Studio Ten Square Games z Wrocławia, osiąga właśnie rekordowe przychody, z których większość pochodzi ze sprzedaży gry Fishing Clash. To symulator … wędkarstwa!

Gra wydana na urządzenia mobilne z Androidem i iOS-em przyniosła spółce 14,4 mln PLN przychodów ze sprzedaży. I to tylko w pierwszym kwartale 2018 roku! To aż 178% więcej, niż firma uzyskała w analogicznym okresie w 2017 roku. To gigantyczny sukces twórców gry, który nie przeszedł bez echa na giełdzie. Chociaż Ten Square Games zadebiutowało na GPW w maju 2018 roku, to już miesiąc później wartość akcji wzrosła o 90% w stosunku do ceny z okresu zapisów.

Ten Square Games to producent, który jest najmłodszy stażem spośród wszystkich innych firm. Imponujący początek - warto śledzić ich dalsze poczynania!

Vivid Games

To spółka, która na giełdzie nie jest nowicjuszem. Zadebiutowała w 2012 roku, a zagorzali gracze na pewno kojarzą kilka jej produkcji. Chyba największymi hitami, które zostały stworzone w bydgoskim studiu są Real Boxing oraz Godfire. Vivid Games to kolejny producent gier, który stawia głównie na gry mobilne.

W dłuższej perspektywie czasu firma radzi sobie na GPW całkiem nieźle, a jej notowania nie schodzą poniżej pewnego poziomu. Dla porównania - w chwili debiutu, jedna akcja Vivid Games kosztowała 28 groszy, a w chwili pisania tego tekstu warta jest już ponad 5 złotych.

Patrząc na najbliższe plany firmy, cena akcji może jeszcze wzrosnąć. Firma szykuje się do wydawniczej ofensywy, a w połowie roku na rynek gier mają trafić aż 3 tytułu oznaczone logiem Vivid Games. Wszystkie zapowiadają się naprawdę ciekawie i mogą się spodobać także tym graczom, którzy zazwyczaj wybierają bardziej rozbudowane i ambitne produkcje. Z pewnością powinni je sprawdzić fani gier na urządzenia mobilne.

To nie wszystko!

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych notowane są jeszcze dwie spółki zajmujące się tworzeniem gier. To Artifex Mundi z Katowic oraz CI Games z Warszawy. Obie tworzą bardzo dobre gry, którym warto poświęcić trochę uwagi - szczególnie, jeśli jesteś graczem.

Jak widać, branża twórców gier komputerowych jest silnie reprezentowana na polskiej giełdzie. Trzeba też zaznaczyć, że wartość niektórych wspomnianych spółek przewyższa wycenę przedsiębiorstw zajmujących się nieco bardziej tradycyjnymi branżami, takimi jak budownictwo czy handel. Można mieć tylko nadzieję, że dobra passa polskich producentów gier będzie trwać jak najdłużej, a hossa nigdy się nie skończy!

Źródło: https://www.gpw.pl/spolki

Fot. Fotolia