Sprawdź jak obniżyć koszty budowy domu - to proste

Budowa domu to duży wydatek inwestycyjny, dlatego dokonanie świadomych wyborów i rozsądne planowanie na poszczególnych etapach budowy, pozwoli sporo zaoszczędzić. Podpowiadamy, jak ekonomicznie przygotować się do inwestycji życia i obniżyć koszty budowy.

Nie każdy ma szczęście odziedziczyć lub dostać w spadku działkę budowlaną, dlatego zakup działki jest pierwszym kokiem do przygotowania naszej inwestycji budowalnej.

Działka budowalna - tańsza czy droższa?

Im dalej od miasta, ceny działek spadają, nawet w granicach Warszawy - najdroższego miasta w Polsce - ceny gruntów budowlanych różnią się drastycznie. Średnia cena działki budowlanej mniejszej niż 2000 m2 zlokalizowanej na Okęciu (7 km od centrum Warszawy) to koszt ponad 2000 zł/m2 – natomiast cena działki zlokalizowanej pod Warszawą (Czarnów, 22 km od Warszawy) – wynosi ponad 300 zł/m2. Jeżeli nie zamierzamy codziennie dojeżdżać samochodem do pracy w centrum miasta bądź pracujemy w domu, zakup dalej położonej działki jest opłacalnym rozwiązaniem.

Działki proporcjonalne i zbliżone kształtem do prostokąta są droższe, te wydłużone bądź nieregularne są znacznie tańsze - jednak ograniczają zakup gotowego projekt domu. Jeżeli realizujemy indywidualny projekt domu wraz z architektem, możemy zakupić działkę tańszą z nieregularnym kształtem. Zwróćmy uwagę czy działka posiada możliwość przyłączenia do sieci gazowej i kanalizacyjnej. W przypadku działki, która nie ma podłączenia do kanalizacji musimy liczyć się z dodatkowym kosztem instalacji szamba, bądź przydomowej oczyszczalni ścieków (najtańsze z zakupem i montażem wynoszą 8 000-10 000 zł).

Projekt budowlany – źródło największych oszczędności

Projekt budowalny jest dla nas najlepszą informacją o czekających nas kosztach budowy domu, dlatego powinniśmy go dokładnie przeanalizować. Zakup gotowego projektu jest tańszym rozwiązaniem od projektu wykonywanego na zamówienie. Pozwala oszczędzić już na etapie przygotowania dokumentacji budowy. Wprowadzenie zmian w gotowym projekcie stawia pod znakiem zapytania opłacalność przeróbek w porównaniu do projektu indywidualnego. Zwróćmy uwagę na wielkość domu, czasem zbyt pochopnie decydujemy się na projekt dużego domu z podpiwniczeniem – to większy fundament i zdecydowanie droższy dach, nie licząc się z późniejszymi kosztami ogrzewania bądź remontu. Dla rodziny 4-5 osobowej dom o powierzchni użytkowej 150 m2 wydaje się w pełni komfortowy. Dom podpiwniczony jest decydowanie większym ciężarem finansowym, którego możemy uniknąć. Prace ziemne należą do najdroższych na placu budowy – warunki naturalne i wysoki poziom wód gruntowych mogą dodatkowo wpłynąć na większe koszty budowy. Rezygnacja z piwnic obniża koszt realizacji domu o 10–20 proc., dlatego kotłownię węglową warto zaplanować na parterze, a nie pod ziemią.

Jeżeli chcemy naprawdę zaoszczędzić, pamiętajmy, że nieskomplikowany dom pod względem rzutu, o zwartej, czworokątnej bryle oznacza mniej fundamentów, mniej ścian zewnętrznych do zbudowania (czyli niższe koszty) i zazwyczaj prostszy, tańszy dach. Zwarty rzut gwarantuje energooszczędność i niższe wydatki na ogrzewanie (mniejsza powierzchnia ścian generuje mniejsze straty ciepła w domu). Budowa domu parterowego może być opłacalnym rozwiązaniem, o ile odpowiednio dopasujemy go do naszych potrzeb, jednak nie warto za wszelką cenę budować bardzo małego domu.

Wybierając projekt, lub projektując dom z architektem, zwróćmy uwagę na wielkość i liczbę okien w naszym projekcie, to prawda, że nie chcemy mieszkać w ciemnym domu – jednak zaplanujmy je rozsądnie. Choćby względem strony południowej – gdzie pada najwięcej światła. Zamiast wielu małych okiem wybierzmy jedno duże przeszklenie, koszt jego zakupu przy takiej samej powierzchni szyb będzie wtedy niższy.

A może wyeliminować kotłownię?

Wiele projektów gotowych zawiera pomieszczenie na potrzeby montażu kotła grzewczego, oznacza to stosunkowo dużą przestrzeń przeznaczoną na to pomieszczenie. Zakup działki z przyłączem gazowym umożliwia ogrzewanie domu, na przykład dwufunkcyjnym kotłem gazowym, stąd kotłownia może się okazać zupełnie zbędnym pomieszczeniem (kocioł możemy zamontować w łazience), brak kotłowi to mniejsza kubatura do wybudowania, a co za tym idzie – koszty. Dodatkowe oszczędności uzyskamy z usytuowania pomieszczeń sanitarnych. Mniej wydamy na wykonanie instalacji wodno-kanalizacyjnej, o ile łazienka i kuchnia w projekcie będą sąsiadowały ze sobą w domu parterowym. Natomiast w domu jednopiętrowym, pomieszczenia sanitarne powinny być umieszczone jedno nad drugim. Dodatkowo będą korzystać z jednego komina i pionów. Są to pomieszczenia, które muszą mieć dostęp do komina z przewodem wentylacyjnym, a każdy dodatkowy przewód wentylacyjny w kominie kosztuje.

Nie oszczędzaj na materiałach budowalnych

Dlaczego nie warto oszczędzać na materiałach budowalnych?W perspektywie czasu oszczędności okażą się pozorne. Dom będzie wymagał remontu, a instalacje i wyposażenie – napraw. Przed dokonaniem zakupu warto porównać oferty producentów, zwracając uwagę na parametry techniczne materiałów wykorzystanych w projekcie. Pamiętajmy, że najtańsze rozwiązania mogą okazać się pozornym zyskiem, jeśli weźmie się pod uwagę ich niską jakość i problemy, jakie mogą wiązać się z tym w przyszłości.

W przypadku ścian zewnętrznych nie zamieniaj materiałów przewidzianych w projekcie na inne, nie wybieraj materiałów tańszych, z gorszymi parametrami cieplnymi i wytrzymałościowymi – zaoszczędzisz, ale ściany będą zimniejsze i mniej wytrzymalsze. W przypadku ścian dwu- lub trójwarstwowych nie warto oszczędzać na ich ociepleniu. Cieńsza izolacja to zimne ściany i większe opłaty za ogrzewanie domu. Nie warto oszczędzać też na fundamentach, klasa betonu nie może być niższa niż w projekcie. Nie rezygnuj z izolacji cieplnej pod podłogą na gruncie, gdyż jej brak powoduje dodatkową ucieczkę ciepła, a brak izolacji pionowej fundamentów może doprowadzić do wilgoci w domu. Dokonując zakupów materiałów w jednej hurtowni – możesz liczyć na duży upust, dodatkowo zapewnisz sobie bezpłatny albo tani transport materiałów. Lepiej dla naszego portfela jeżeli zaoszczędzimy na materiałach wykończeniowych i wyposażeniu, niż na materiałach budowalnych - dom to perspektywa dziesiątków lat.


Za długie? Tutaj artykuł w pigułce

Budowa domu jednorodzinnego to spory wydatek inwestycyjny, zbieranie informacji, rozważne decyzje i współpraca z architektem pozwoli zachować dodatkowy zapas gotówki w naszych portfelach.

  • Decydując się na małą powierzchnię gruntu, lokalizację oddaloną od miasta z pewnością znajdziemy działkę w niższej cenie. Przed planowanym zakupem dobrze przeanalizujmy czy inwestycja się opłaci.
  • Zwróćmy uwagę na kształt działki i jej uzbrojenie, gdy działka jest mała, wąska, ma nietypowy kształt - poradźmy się architekta. Brak dostępu do mediów to dodatkowy koszt uzbrojenia i czas, jaki będziemy musieli temu poświęcić.
  • Na etapie projektu domu rezygnacja z licznych pomieszczeń, niepotrzebnych balkonów i piwnic przyniesie spore oszczędności.
  • Pamiętajmy że prostsze rozwiązania są bardziej ekonomiczne, nieskomplikowany dom pod względem rzutu, o zwartej, czworokątnej bryleto niższy koszt budowy.
  • Prostszy dach to tańszy dach.
  • Nie warto oszczędzać na materiałach budowlanych, tańsze materiały - często bez atestu, prawdopodobnie okażą się wykonane niedokładnie, będą nietrwałe i zawodne.

 

Źródło zdjęcia: fotolia.com