Wysokie zarobki same z siebie nie zagwarantują nam wolności finansowej. Umiejętność utrzymywania i zarządzania pieniędzmi wyznacza tak zwane finansowe IQ, które na co dzień jest tak samo ważne, jak zarabianie.
Niektórzy zarabiają całkiem dobrze, ale nie udaje im się zbyt wiele z tego utrzymać przy sobie. Głównie dlatego, że źle zarządzają swoimi pieniędzmi. Jak podkreśla Robert Toru Kiyosaki – amerykański inwestor, biznesmen, autor poczytnych książek motywacyjnych - finansowa inteligencja nie charakteryzuje się ilością zarabianych pieniędzy, ale tym, ile można ich zatrzymać i tym, co robimy, by na nas intensywnie pracowały. Wzrost inteligencji finansowej zauważamy, gdy wraz z wiekiem pieniądze przynoszą nam więcej wolności, szczęścia, zdrowia i możliwości wyboru.
Budżetu nie da się uleczyć, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Z pewnością może to zająć od kilku do kilkunastu miesięcy, ale efekty mogą zadziwić! Poniżej przedstawiamy kilka prostych kroków, które pomogą nam w podniesieniu finansowego IQ. Na początek warto zacząć od gruntownej analizy swoich wydatków.
Przygotuj kartkę i ołówek. Przypomnij sobie i spisuj wszystko, na co wydawałeś pieniądze podczas ostatniego miesiąca. Ciuchy, kosmetyki, papierosy, wyjścia na miasto, samochód, a może wysokie rachunki za telefon? Z pewnością uzbierało się trochę, a do tego dochodzą jeszcze miesięczne koszty utrzymania i rachunki. Spróbuj teraz określić, ile pieniędzy rozeszło się na poszczególne przyjemności. Pomóc mogą zachowane paragony i historia transakcji z konta. Gdy już uda Ci się nakreślić, na co lekką ręką wydawałeś pieniądze, czas na kolejny krok. Czas otworzyć oczy!
Już na tym etapie łatwo zauważyć, co ciągnie nas w dół i nad czym powinniśmy popracować. W końcu w oszczędzaniu liczy się właśnie charakter – sztuka podejmowania decyzji, asertywność, odporność na sugestie i marketingowe sztuczki. Czas na samodyscyplinę i zastanowienie się, czy roztropnie podchodzimy do wydatków. Jest to prostsze niż się wydaje. Może bez niektórych produktów możemy się obejść lub wybrać coś tańszego. Warto zapisać swoje postanowienia i plan oszczędnościowy na kartce i zawiesić go w widocznym miejscu w mieszkaniu. Najlepiej na lodówce i do tego w odpowiedniej formie. Psychologowie udowadniają, że w większości nic nie wychodzi z noworocznych postanowień, bo nie są one spisanymi postanowieniami, które mamy wykonać tu i teraz, a tylko listą pobożnych życzeń do wykonania w przyszłości. Dokonaj więc zamiany. Nie pisz „Nie będę wydawać na papierosy”, a „Nie palę!”. Twoja szafa pęka w szwach? Zamiast hasła „Ograniczyć wydatki na ciuchy” zanotuj: „Nie kupuję więcej ciuchów”.
Jest też wiele sposobów na zaoszczędzenie w czterech ścianach. Prąd, woda, jedzenie… Większość z nas, tylko ze względu na złe przyzwyczajenia popełnia na co dzień podstawowe grzeszki, przez które oszczędności przeciekają nam między palcami. 101 sprawdzonych sposobów na oszczędzanie w formie e-booka.
By zacząć oszczędzać, warto przyjrzeć się kodeksowi zarządzania pieniędzmi wg Davida Bacha, autora książek z zakresu finansów i trenera motywacji. Sugeruje on oszczędzanie oprzeć na kilku ważnych zasadach. Pierwsza z nich mówi, by najpierw płacić samemu sobie, a dopiero potem wszystkim innym. Zdziwisz się, jak łatwo będzie odłożyć pieniądze na koncie oszczędnościowym, zanim cała wypłata zdąży przeciec ci przez palce. Przekazując na konto oszczędnościowe pieniądze zaraz po wypłacie, ważne, by zawsze starać się odkładać pewien procent pieniędzy (np. 10% pensji regularnej). Na samym oszczędzaniu według Bacha nie powinniśmy jednak zaprzestać.Kolejny krok to inwestowanie pieniędzy - również w siebie.
Nie masz zacięcia do oszczędzania i łatwiej przychodzi Ci spłacanie regularnych rat? Decydujesz się na kredyt? Zastanów się tylko na co go przeznaczysz. Biorąc pod uwagę aspekty inteligencji finansowej, kwestia kosztów kredytu i prowizji powinna interesować cię nie bardziej niż sam cel, na który chcesz się zadłużyć. Rozróżnienie między dobrym a złym kredytem jest bardzo wyraźne. Zaciągasz kredyt na kurs fryzjerski, chcesz rozwijać się w tym kierunku, albo myślisz o kursie inwestowania na giełdzie? Strzał w dziesiątkę! Możesz wykorzystać te umiejętności szukając lepszej pracy lub otwierając swój biznes. Pieniądze najprawdopodobniej zwrócą się z nawiązką. Zadłużasz się na nowy plazmowy telewizor, albo wakacje? Czy przyniesie to jakiś zysk? Odpowiedź nasuwa się sama.
Kolejnym krokiem do sukcesu jest zmiana podejścia do zarabiania. Żelazną zasadą powinny być ciągłe starania, by podwyższać swoje dochody. Pracujesz na etacie? Być może czas postarać się o awans? Być może dobrym pomysłem będzie podjęcie się nowego projektu. Jednak to nie wszystko.
Jeśli chcesz zbudować stabilność finansową, pomyśl o dodatkowym źródle swojego dochodu. Gdy jedno zawiedzie, zawsze będziesz miał pod ręką koło ratunkowe. Jeśli twoim głównym zajęciem jest praca etatowa, pomyśl o pracy dodatkowej lub inwestuj. Być może jesteś w stanie w łatwy sposób zarabiać na swoim hobby, a jeszcze tego nie rozważałeś. Łączenie przyjemnego z pożytecznym jest najlepszym sposobem na dodatkowy dochód, który nie jest wielkim wyrzeczeniem, a może naprawdę bardzo dużo zmienić. Nie jesteś w stanie pogodzić pracy w dwóch miejscach? Być może warto otworzyć własną działalność opartą o internet? Dobrym pomysłem, może być np. sklep online, który pozwoli na dostosowanie godzin pracy do twoich możliwości.
Wisienką na torcie zwanym „sukces finansowy” jest zbudowanie dochodu pasywnego, czyli takiego, który zagwarantuje, że pieniądze będą same do ciebie wracały lub na siebie zarabiały, bez zbytniego angażowania twojego czasu i wysiłku. Najprostszym sposobem pomnażania swoich pieniędzy będzie Otwarte Konto Oszczędnościowe lub lokata. Atrakcyjnie oprocentowane lokaty to bezpieczny sposób oszczędzania z gwarancją niezmienności stopy procentowej w trakcie trwania umowy. Konta oszczędnościowe różnią się od lokat głównie tym, że w każdej chwili można wpłacać i wypłacać z nich pieniądze. A odsetki i tak rosną.
To właśnie dochód pasywny jest kluczem do osiągnięcia spokoju finansowego. Może to być wynajem mieszkania, garażu, a może powierzchni reklamowej na ogrodzeniu. To także dywidenda z posiadanych akcji, patentów czy licencji. Coraz więcej osób łączy swoją pasję i prowadzenie blogów z zarabianiem. Pasja jaką jest prowadzenie bloga pozwala na wypracowanie pasywnego dochodu przez zamieszczanie reklam w swojej interaktywnej przestrzeni. Ogromną zaletą uzyskiwania dochodów pasywnych jest to, że zyskujemy dzięki temu bezcenny czas. W pędzącym świecie wolny czas stał się ogromną wartością, ponieważ większość ludzi musi bez przerwy intensywnie pracować, aby utrzymać swój standard życia.
Aby nie stracić tego wszystkiego naucz się rozpoznawać gruszki na wierzbie i uważaj na pozornie atrakcyjne inwestycje. Lukratywne interesy życia, wiele osób doprowadziły do kłopotów finansowych. Jeśli masz wątpliwości gdzie inwestujesz swoje pieniądze, warto zapytać prawnika, lub nawet znajomego, który zna się na prawie czy finansach. Zawsze czytaj informacje zamieszczane małym druczkiem i czytaj ze zrozumieniem wszelkie podpisywane umowy.
Sukces, tak samo jak i swoje finanse, zwyczajnie trzeba zaplanować. Coraz bardziej liczą się dobre pomysły, kreatywność, przedsiębiorczość i zaradność życiowa. Wszyscy wiemy, że ktoś może mieć wysoki iloraz inteligencji, w szkole i na uczelni być geniuszem, ale nie potrafi zarabiać zbyt dużo pieniędzy lub nimi zarządzać.
Większość z nas ma dość inteligencji finansowej, by zarabiać pieniądze. Warto jednak poza samym zarabianiem i oszczędzaniem aktywnie pozyskiwać dodatkowe środki przez inwestowanie i wypracowanie pasywnego dochodu. W idealnej sytuacji dochód pasywny powinien pokrywać koszty naszego utrzymania. Reszta zarobków to wartość dodana. Choć na początku brzmi to jak pobożne życzenie, jednak jest jak najbardziej możliwe. W każdym razie, na pewno warto spróbować!
Źródło zdjęcia: fotolia.com
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.