Najlepsze europejskie muzea - kiedy je odwiedzić, by nie płacić za wejście?

Dla jednych wakacje to okres, który najlepiej spędzić nad jeziorem albo ciepłym morzem. Inni wolą spokojny wypoczynek na wsi. Osobna grupa to Ci, którzy odwiedzając jakieś miasto, w pierwszej kolejności szukają w nim godnego uwagi muzeum lub galerii. Jeśli na Twojej liście miejsc do odwiedzenia królują miejsca związane ze sztuką, mamy dla Ciebie krótki przewodnik. Pomożemy Ci wybrać najciekawsze miejsca związane ze sztuką, a co najważniejsze - podpowiemy kiedy je odwiedzić, by … podziwiać zbiory za darmo!

W wielu europejskich miastach, zwyczajem stało się udostępnianie zasobów miejskich muzeów i galerii sztuki za darmo w określone dni. W zależności od kraju, a czasem też pory roku, miejsca związane z szeroko rozumianą kulturą są otwarte dla wszystkich zwiedzających. Poniżej znajdziesz listę najciekawszych atrakcji, oraz godziny, w których dane miejsce można odwiedzić za darmo. Nie tylko w czasie nocy muzeów!

Anglia

Londyn

- To ogromne miasto aż kipi od ciekawych muzeów i prestiżowych galerii sztuki. Jeśli masz ochotę odwiedzić Muzeum Historii Naturalnej, Muzeum Nauki lub jedną z najbardziej znanych galerii sztuki na świecie - Tate Modern, to nie musisz się martwić o cenę wejściówek. Wszystkie wymienione obiekty oraz większość miejsc związanych z kulturą i dziedzictwem narodu brytyjskiego są dostępne za darmo! Wyjątkiem są wystawy czasowe, na które zazwyczaj obowiązuje płatne wejście.

World Museum, Liverpool

- to obiekt dla wszystkich, którzy zawsze są ciekawi świata. Wśród najciekawszych eksponatów można znaleźć szkielety dinozaurów, mumie, japońskie zbroje samurajów, anglo-saskie skarby, ale też planetarium czy akwarium z egzotycznymi rybami. Świetne miejsce dla wszystkich ciekawskich, którym szybko nudzą się “klasyczne” muzea. Jeśli chcesz zobaczyć te wszystkie cuda za darmo, upewnij się, że odwiedzisz muzeum pomiędzy godziną 10 a 17.

Francja

Centre Georges Pompidou, Paryż

- budynek, w którym mieści się największe muzeum sztuki współczesnej w Europie - Musée National d'Art Moderne. Jeśli chcesz wiedzieć co ciekawego dzieje się na tym polu kultury, to wizyta w Pompidou jest najlepszym rozwiązaniem. Budynek położony jest w centrum romantycznego Paryża, a znajdziesz w nim dzieła takich tuzów współczesnej sztuki jak Pablo Picasso, Jackson Pollock czy Andy Warhol. Imponujące, prawda? Wystawy można oglądać za darmo w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Pałac wersalski, Wersal pod Paryżem

- jeśli chcesz się poczuć jak francuscy arystokraci z XVII wieku, to wizyta w tym podparyskim pałacu jest obowiązkowa. To ważne miejsce nie tylko dla kultury francuskiej, ale i całego kontynentu europejskiego. Jego lata świetności zakończyła w końcu krwawa Rewolucja Francuska, której echa jeszcze długo pobrzmiewały w całej Europie. Jeśli chcesz zwiedzić ten imponujący kompleks budynków i ogrodów, wybierz się tam w pierwszą niedzielę miesiąca.

Grecja

Muzeum Akropolu, Ateny

- obowiązkowy punkt wizyty, dla wszystkich zafascynowanych archeologią i historią kultury europejskiej, głównie starożytną Grecją oraz Republiką i Cesarstwem Rzymskim. Muzeum to nowoczesny budynek, w którym znajdują się eksponaty odkryte na Akropolu, czyli wzgórzu górującym nad stolicą Aten. Darmowy wstęp jest poważnie ograniczony, bo imponujące zbiory można zobaczyć bez opłat jedynie 3 dni w roku: 25 marca, 18 maja i 28 października. Rekompensują to jednak bardzo niskie ceny biletów - w normalne dni, wstęp kosztuje jedynie 5 euro.

Hiszpania

CosmoCaixa, Barcelona

- muzeum nauki i historii naturalnej przyciąga głównie nowoczesną ekspozycją i wieloma, multimedialnymi wystawami. Doskonałe miejsce, w którym samemu można uczestniczyć w wielu ciekawych eksperymentach. CosmoCaixa spodoba się szczególnie tym, którzy na wakacje jeżdżą z własnymi pociechami, czeka tam na nich wiele atrakcji. Darmowe wejście dla wszystkich chętnych w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

Muzeum Sztuki Katalonii, Barcelona

- gratka dla fanów sztuki romańskiej. Instytucja ta zgromadziła bowiem bogate zbiory w tym właśnie stylu. W sumie znajdziesz tam ponad 5000 dzieł sztuki z przeróżnych okresów historycznych. Muzeum położone jest w centrum miasta, a mieści się w monumentalnym Palau Nacional. Z darmowego wstępu można skorzystać w każdą sobotę po godzinie 15 oraz w pierwsze niedziele miesiąca.

Muzeum Prado, Madryt

- jedno z najbardziej znanych muzeów w Europie, którego stała ekspozycja zadowoli największych koneserów sztuki. W stałej kolekcji znajdziesz tam dzieła Rubensa, Goyi, Rembrandta czy El Greco. Położone w centrum Madrytu muzeum można odwiedzać za darmo od poniedziałku do soboty w godzinach 18-20 i w niedzielę od 17 do 19.

Portugalia

Muzeum Calouste Gulbenkiana, Lizbona

- Portugalia to nie tylko wino, kawa i słoneczna pogoda. Dzięki bogatej historii kraju, tamtejsze muzea mogą się pochwalić naprawdę świetnymi zbiorami. Do najciekawszych z obiektów koniecznie trzeba zaliczyć muzeum Gulbenkiana. Znajdziesz tam ponad 1000 dzieł sztuki, zarówno kultury europejskiej jak i z dalekiego i bliskiego wschodu czy basenu morza śródziemnego.  Jeśli takie nazwiska jak Renoir, Rubens czy Rembrandt nie są Ci obce, to w tym lizbońskim muzeum nie będziesz się nudził. Stałą wystawę można tam zobaczyć za darmo w każdą niedzielę, po godzinie 14.

Rosja

Ermitaż, Petersburg

- to muzeum, które godnie reprezentuje kulturalną stolicę Rosji. W barokowym kompleksie położonym nad brzegiem Newy znajduje się imponująca ilość dzieł sztuki najwybitniejszych artystów, tworzących głównie w stylu barokowym. Zbiory Ermitażu zgodnie uważa się za jedne z najlepszych i największych w Europie. Dzieła Rembrandta, Rubensa, Picassa i Moneta można podziwiać za darmo w każdy pierwszy czwartek miesiąca.

Jeśli już znudzą Ci się muzea i spokojny, kontemplacyjny klimat galerii, to każde z wymienionych miast jest atrakcją samą w sobie. Nawet w deszczowym Londynie każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Jeśli nie dla ducha, to na pewno coś dla ciała!