Krew jest potrzebna przez cały rok, ale to lato jest najtrudniejszym okresem w szpitalach. Z powodu wzmożonego ruchu na drogach, zwiększa się liczba wypadków. W związku z tym, co roku, w miesiącach wakacyjnych, powstaje ogromne zapotrzebowanie na jeden z najważniejszych “leków” ratujących życie - krew oraz jej składniki. Jedynym sposobem na pozyskanie krwi jest pobranie jej od dawców. Tymczasem, wśród wielu osób panuje przekonanie, że oddawanie krwi może być niebezpieczne dla dawcy. To błędne podejście - krew może oddać prawie każdy dorosły człowiek, a cały proces jest bezpieczny i nie grozi uszczerbkiem na zdrowiu. Każdej osobie, która chociaż raz, bezpłatnie, oddała swoją krew, przysługuje miano Honorowego Dawcy Krwi. Oprócz satysfakcji z udzielonej pomocy, krwiodawcy przysługuje szereg praw i ulg. Jeśli oddawałeś już krew, a mimo to, nie znasz przysługujących Ci korzyści – warto, byś je poznał. Jeśli Twój pierwszy raz w Centrum Krwiodawstwa jest jeszcze przed Tobą - nie zaszkodzi zapoznać się z prawami i ulgami, które przysługują Honorowym Krwiodawcom.
Co trzeba zrobić, by oddać krew? Wystarczy, że odwiedzisz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, jeden z oddziałów terenowych lub mobilny punkt oddawania krwi i po przejściu prostego badania i wypełnieniu formularza zdrowotnego - oddasz krew. Jeśli lekarze nie znajdą żadnych przeciwwskazań, to po pomyślnym zabiegu, otrzymasz tytuł Honorowego Krwiodawcy. Oto jakie prawa i przywileje będą Ci przysługiwać:
Prawa Honorowych Krwiodawców:
- Po pierwszej darowiźnie, krwiodawca otrzyma Legitymację Honorowego Dawcy Krwi. To dokument, który poświadcza wszystkie donacje, zawiera też dane osobowe właściciela.
- Każdej osobie, która odda krew przysługuje zwolnienie od pracy z zachowaniem wynagrodzenia - do północy danego dnia lub przez całą dobę od momentu zabiegu, jeśli dawca wykonuje szczególnie niebezpieczną pracę. Na zwolnienie z lekcji i zajęć mogą też liczyć uczniowie i studenci.
- W niektórych, uzasadnionych, przypadkach, krwiodawca może ubiegać się o zwrot kosztów przejazdu do jednostki odpowiedzialnej za pobieranie krwi.
- Każdy darczyńca może uzyskać bezpłatne wyniki badań laboratoryjnych krwi. Wystarczy o nie poprosić przed zabiegiem w punkcie krwiodawstwa.
- Centrum Krwiodawstwa jest zobowiązane zapewnić dawcy posiłek o wartości 4500 kalorii. Najczęściej, krwiodawca otrzymuje kilka tabliczek czekolady, słodkich batoników lub napojów. W zależności od zwyczaju przyjętego w danym punkcie, słodycze mogą być zastąpione obiadem podanym w stołówce. Niezależnie od tego, każdy chętny może liczyć na otrzymanie bezpłatnej kawy, herbaty lub wody, przed i po zabiegu.
- Co ważne - każdy krwiodawca ma prawo odliczyć darowiznę (za jaką traktowane jest oddawanie krwi) od podatku. Za każdy oddany litr krwi można odliczyć aż 130 złotych. Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa mają obowiązek, na życzenie, wydać stosowne zaświadczenie od dnia 2 stycznia, w następnym roku po darowiźnie.
Honorowym Krwiodawcą zostaje każda osoba, która przynajmniej raz odda krew. Dawcom, którzy oddali odpowiednio: 5 (dla kobiet) lub 6 (dla mężczyzn) litrów krwi lub innych jej składników, przysługuje tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Mogą oni liczyć na:
- Świadczenie usług podstawowej opieki zdrowotnej i usług farmaceutycznych poza kolejnością.
- Zniżki na leki refundowane oraz darmowy, choć limitowany, dostęp do środków krwiotwórczych.
- Zniżki w wielu punktach handlowo-usługowych lub turystycznych, które biorą udział w akcji “Dawcom w Darze”.
- W niektórych miastach Polski, posiadacze tytułu Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi mogą liczyć na zniżki za przejazd komunikacją miejską. Brakuje jednak jednolitych przepisów w tej kwestii i w różnych gminach zniżki przysługują za oddanie różnych ilości krwi - od 15 do 20 litrów. Zniżki na bilety wahają się od 50% do 100%, w zależności od gminy.
Jednak bez względu na potencjalne korzyści, krew po prostu warto oddać. Największym zyskiem jest tutaj bezinteresowna pomoc i satysfakcja z jej udzielenia. Warto też pokonać ewentualne wątpliwości i strach, szczególnie, że tak naprawdę nie ma się czego bać!
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.