Największe wakacyjne błędy popełnianie przez filmowych bohaterów

Bez względu na to gdzie wyjedziesz w tym roku na wakacje, warto się do nich solidnie przygotować. Odświeżyć sprzęt kempingowy,  zrobić przegląd wakacyjnej garderoby i zakupić sporą dawkę kremu do opalania. Wakacyjne wyjazdy to głównie duża dawka pozytywnych emocji i upragniony wypoczynek po długich, zimowych miesiącach. Jednak przed długo oczekiwanym wyjazdem, warto pomyśleć o potencjalnych zagrożeniach związanych z podróżowaniem. Zaskakująco wiele do powiedzenia mają w tym temacie … twórcy filmowi. Zobacz, czego możesz się nauczyć od filmowych bohaterów!

Piątek Trzynastego

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych tytułów, nie tylko wśród fanów filmowych horrorów. Klasyczny już amerykański film o nastolatkach wybierających się na wypoczynek nad malownicze jezioro. Niestety, pięknie położony akwen kryje w sobie wiele, mało przyjemnych tajemnic. Młodzi bohaterowie wkrótce zaczynają znikać w bliżej niewyjaśnionych okolicznościach. Czy wszystkie te ponure wydarzenia mają jakiś związek z wypadkiem, który wydarzył się nad jeziorem kilka lat wcześniej? Jak myślisz?

Dobra rada: jeśli nie chcesz przeżyć na wakacjach prawdziwego horroru, dobrze sprawdź miejsce do którego się wybierasz. Jeśli to wycieczka zagraniczna, na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych możesz sprawdzić, czy Twoja destynacja jest bezpieczna i wolna od naturalnych lub politycznych zagrożeń. Jeśli spędzasz wakacje w Polsce, poczytaj opinie o miejscu do którego się wybierasz. Jeśli to hotel, upewnij się, że posiada wszystkie niezbędne udogodnienia. Warto poświęcić trochę czasu na tego typu przygotowania. Mogą Wam oszczędzić dużego zawodu!

Dziennik zakrapiany rumem

Bohaterem tego, całkiem zabawnego zresztą, filmu jest amerykański dziennikarz, który na przełomie lat 50 i 60-tych postanowił szukać pracy w egzotycznym Portoryko. Jednak zamiast delektować się słońcem i cudownymi plażami, upojony tytułowym napojem wplątuje się w poważną, polityczną aferę. Jej stawką są nie tylko losy gazety dla której pracuje, ale i jego życie. Wynika z tego bardzo dużo, bardzo niebezpiecznych przygód, które nie zawsze dobrze się kończą. Jedno jest pewne: główny bohater mógłby spędzić swój czas na Portoryko zdecydowanie spokojniej!


Dobra rada: Jeśli planujesz zagraniczną wycieczkę, zwróć uwagę na zwyczaje i prawo panujące w danym kraju. Dla przykładu: w Tajlandii, za obrażenie panującego króla lub jego wizerunku, można trafić do więzienia. Z powagą i szacunkiem podchodzi się tam nawet do znaczków pocztowych, na których widnieje podobizna rodziny królewskiej. W Singapurze, znanym ze swojego restrykcyjnego prawa, można zostać ukaranym wysoką grzywną za palenie papierosów w publicznym miejscu lub śmiecenie. Niezależnie zaś od miejsca wypoczynku, warto zachować trzeźwe spojrzenie i nie przesadzać z alkoholem…

W krzywym zwierciadle: Wakacje

Na pewno kojarzysz sympatyczną rodzinę Griswoldów, która była bohaterem serii filmów w latach 80-tych. Ich przygody są w zasadzie jednym, nieprzerwanym pasmem złych decyzji. Wszystkie pechowe wydarzenia, które im się zdarzały, przyniosły widzom wiele, wiele radości. Cóż, Griswoldowie nie zawsze wyruszali w podróż odpowiednio przygotowani. Najbardziej drastycznym dowodem na to, była śmierć ciotki Edny, którą zabrali na pokład swojego auta. Niestety, żaden z członków rodziny nie posiadał ubezpieczenia, wyjątkiem nie była też ciotka. W efekcie, jej doczesne szczątki zostały … porzucone przez Griswoldów pod jednym z mijanych po drodze moteli. Nie polecamy takiego rozwiązania!


Dobra rada: filmowa rzeczywistość jest zabawna, ale w prawdziwym życiu, nie zapomnij się ubezpieczyć. Szczególnie, jeśli wybierasz się w góry, nad morze lub zagranicę. O wypadek nie jest trudno, a koszty udzielenia pomocy w trudnych warunkach lub mało dostępnych miejscach są bardzo duże. Zwłaszcza poza granicami kraju, szczególnie w egzotycznych i mniej rozwiniętych miejscach. Jeśli nie chcesz pokrywać kosztów transportu śmigłowcem ze złamaną w górach nogą, rozejrzyj się za odpowiednią polisą ubezpieczeniową.

Mała Miss

Słodko-gorzka opowieść o rodzinie, która trzyma się razem chyba tylko z przyzwyczajenia. Każdy jej członek ma za sobą bagaż nieciekawych doświadczeń i zawiedzionych nadziei. Skonsolidować ma ją wspólny wyjazd na wybory Małej Miss, w których startuje najmłodsza z całej gromady - 7 letnia Olive. W karkołomną podróż wyruszają wiekowym vanem, który nieoczekiwanie staje się jednym z równorzędnych bohaterów filmu. Po drodze ulega awarii, a rodzina zmuszona jest pchać samochód przez ostatni etap podróży. Wszystko kończy się w miarę dobrze, ale uwierz nam - nie chcesz tak spędzać wakacji!

Dobra rada: jeśli na wymarzony wyjazd udajesz się własnym autem, udaj się z nim na przegląd techniczny. To co w filmie wyglądało zabawnie, w rzeczywistości stanie się Twoim najgorszym koszmarem. Zadbaj o kondycję auta i jego zaopatrzenie, w tym obowiązkową przecież apteczkę. Sprawnie działający pojazd zagwarantuje Ci, że zamiast o najbliższy zakład mechaniczny martwił się będziesz tylko szybko upływającym “za kółkiem” czasem.

Odyseja Kosmiczna 2001:

na pierwszy rzut oka, daleka podróż w kosmos i wakacje w Darłówku mają ze sobie niewiele wspólnego. Jednak, jeśli przyjrzymy się historii zawartej w tym monumentalnym filmie, możemy zauważyć pewne analogie. Jej główni bohaterowie, czyli dwójka amerykańskich astronautów, przebywa w kosmosie z niezwykle ważną misją. Niestety, okazuje się, że na drodze do jej wypełnienia stanął HAL 9000 – komputer ich statku kosmicznego, który w przebłysku samoświadomości „unieszkodliwia” jednego ze śmiałków. Drugi kosmonauta co prawda przeżywa, ale trudno powiedzieć czy jego misja zakończyła się sukcesem.

Dobra rada: na co dzień otoczeni jesteśmy komputerami, smartfonami i tabletami. Jeśli chcecie sprawić, by Wasz tegoroczny wyjazd był naprawdę udany, ograniczcie ilość cyfrowego sprzętu jaki ze sobą bierzecie! Zamiast robić zdjęcia każdej napotkanej na drodze ciekawostce, postaraj się ją dobrze zapamiętać. Zdecyduj się na tylko niezbędne urządzenia, a zamiast przeglądać internet na smartfonie, rozejrzyj się wokół swojej okolicy! Rzeczywistość jest ładniejsza niż najładniejsze zdjęcie z Facebooka!

By dobrze się bawić na wakacjach naprawdę nie trzeba wiele. Wystarczy dobrze się przygotować, odpowiednio zabezpieczyć i po prostu cieszyć się wolnym czasem. Jeśli wybierasz się w tym roku na jakiś wyjazd, nie zapomnij odłączyć się od internetu i dużo rozmawiać z ludźmi. Próbuj nowych rzeczy, otwórz się na nowe doświadczenia i nie myśl za dużo o powrocie do domu czy pracy. A przede wszystkim: zachowaj spokój, to tylko wakacje!