Młodzi Przedsiębiorczy - pomysły na biznes finalistów programu

Powoli zbliżamy się do finału programu „Młodzi Przedsiębiorczy” realizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej przy wsparciu ING Banku Śląskiego oraz Fundacji ING Dzieciom. 13 czerwca finał w naszej siedzibie w Katowicach! Podczas, którego młodzież z całej Polski zaprezentuje swoje pomysły na biznes, nad którymi pracowali przez ostatni rok szkolny.

 

Program "Młodzi Przedsiębiorczy" rozwija się z roku na rok. Od początku roku szkolnego aż 800 uczniów z 76 szkół w Polsce pracowało pod opieką 77 nauczycieli. Uczniowie uczyli się przedsiębiorczości, poznawali zagadnienia związane m.in. z podejmowaniem decyzji i wyznaczaniem sobie celów. Zwieńczeniem programu są wypracowane pomysły na biznes, nad którymi młodzież pracowała w grupach. W wielkim finale programu już 13 czerwca wyróżnione zespoły zaprezentują swoje pierwsze pomysły na startupy. Już dziś warto zapoznać się z pomysłami na biznes finalistów!

 

 

Browarnik Tychy

"Ślonski food truck" - tradycyjne jedzenie w nowoczesnym wydaniu

Dziewczęta z Browarnika Tychy chcą uruchomić typowo śląski food truck o nazwie " Ślonski food truck". Będą w nim serwowane dania tradycyjnej kuchni śląskiej w nowoczesnym i szybkim wydaniu: rolady, kluski śląski, modro kapusta, golonka, karminadle, krupniok, wodzionka, żur. W ich ofercie mają być również akcesoria ze "ślunską godką", takie jak zakładki do książek, magnesy, smycze, długopisy, a nawet torby i koszulki.

 

Zespół Perspektywa

Sklep z książkami i modelarnią w jednym

Firma „LABEG” wymyślona przez zespół Perspektywa to połączenie sklepu z modelarnią. Oprócz sprzedaży książek i produktów związanych z modelarstwem firma będzie organizować warsztaty np. zajęcia z upcyclingu, modelingu, szycia lub fotografii. Zajęcia organizowane będą dla osób w każdym wieku, od 3 do 100 lat - łącząc pokolenia.

 

CleverArt

Produkty kreatywne i dekoracyjne

Uczennice z SP w Miedniewach, łączy zainteresowanie sztuką i pasja tworzenia. Zaprojektowały firmę „CleverArt – z pomysłem na świat”, która oferuje szeroką gamę produktów kreatywnych i dekoracyjnych. Produkty mają rzucić nowe światło na to, co odkryte, a jeszcze nieokiełznane - czyli sztukę. 

 

Przedsiębiorczy z Rzepedzi

„BieszCzadki" - ręcznie robione misie z naturalnej włóczki

Firma „BieszCzadki” zespołu Przedsiębiorczych z Rzepedzi, to spontaniczny pomysł, który wpisuje się w panujące trendy eko, a jednocześnie nawiązuje do lokalnej tradycji, czyli Bieszczad. BieszCzadki to ekologiczne, ręcznie robione misie z włóczki i innych całkowicie naturalnych materiałów, pod każdym względem przyjazne dla dzieci. Firma zrealizowała już swoje pierwsze zlecenie, w ramach którego pierwsze misie trafiły do pobliskiego Domu Dziecka i miejscowego przedszkola.

 

Rusz z miejsca

Ekoroads - firma produkująca ekologiczne tworzywo do budowy ekologicznych dróg

Grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Goleszynie postawiła na ekologię. Ich pomysł na biznes polega na wykorzystaniu lokalnych zasobów i wytworzeniu ekologicznego tworzywa, wykorzystywanego do produkcji ekologicznych dróg. Zamierzają do ich produkcji, w ramach swojej firmy „Ekoroads”, wykorzystać ropopochodne produkty, jak i odpady komunalne składowane na Regionalnych Instalacjach Przetwarzania Odpadów Komunalnych. Najważniejszym celem ich pomysłu jest pokazanie innym, że można produkować taniej, lepiej, a przede wszystkim bez zagrożeń dla środowiska.

 

Drim-Tim

Firma Disco-Bus - wynajem busów na imprezy w nieoczywistym stylu

Uczennice ze SP nr 37 we Wrocławiu proponują imprezy w stylu disco w starych autobusach. Ich firma „Disco Bus” zajmuje się wynajmem autobusu imprezowego na imprezy w każdym stylu, indywidualnie dostosowanym do potrzeb klienta i okazji, którą klient zamierza w Disco Busie świętować. Firma oferuje imprezową muzykę, efekty świetlne, bar oraz dodatki, które czynią organizowane przez nich autobusowe imprezy niezapomnianymi.

 

Kiszone żyrafy

aKisz! - produkcja ekologicznych kiszonych przetworów warzywnych
Dziewczęta z zespołu Kiszone Żyrafy zdecydowały się wejść na rynek zdrowej żywności i założyły firmę pod nazwą „aKisz!” w ramach, której zamierzają produkować ekologiczne i wegańskie przetwory, uzyskiwane w procesie naturalnej fermentacji kiszonki z ekologicznych warzyw pochodzących od lokalnych rolników. Twórczynie pomysłu chcą tym samym zachęcać nas do zdrowego i ekologicznego odżywiania oraz aktywnego trybu życia.

 

Kozaki

Fota - usługi fotograficzno-filmowe na YouTube i Instagram

Firma "Fota" założona przez zespół Kozaki z Góry Kalwarii, będzie świadczyć usługi fotograficzno-filmowe ze szczególnym przeznaczeniem na Instagram i YouTube. Oferta jest adresowana do młodych ludzi, którzy chcą zostać zauważeni, pragną się czymś wyróżniać, chcą być nietuzinkowi, podążają za trendami, są użytkownikami mediów społecznościowych. Dewiza firmy to nieść radość i optymizm, śledzić trendy i spełniać marzenia klientów.

 

Przedsiębiorcze kobiety

Kawiarnia „Fitbooks”- chudnij nie robiąc nic

Przedsiębiorcze kobiety podczas zakładania kawiarni „Fitbooks” kierowały się obecną modą na zdrowe żywienie, bycie fit, a także chciały jednocześnie zachęcić Polaków do czytania. Jak twierdzą dziewczyny w XXI wieku mnóstwo ludzi chce schudnąć nie robiąc nic i gdy przeczytały, że przez godzinę czytania człowiek spala nawet 30 kalorii, postanowiły ułatwić to innym. Tak zrodził się pomysł na Kawiarnię łączącą fit jedzenie z czytaniem książek. W swojej kawiarni „Fitbooks” pomysłodawcy oferują duży zestaw ciekawych lektur dostosowanych do każdego wieku oraz naturalne i niskokaloryczne jedzenie.

 

Business Insiders

Portal „Knowledge exchanger” - wymiana wiedzy między użytkownikami aplikacji

Uczennice i uczniowie z Prywatnej Szkoły Podstawowej w Krakowie postanowili stworzyć portal „Knowledge Exchanger” dla uczniów, którzy szukają pomocy w nauce. Nie będzie to jednak tak jak na wielu innych portalach tego typu, na zasadzie uczeń – płatny korepetytor, lecz na zasadzie wymiany wiedzy pomiędzy użytkownikami aplikacji. Knowledge Exchanger zyskało popularność wśród ich znajomych i twórcy portalu mają nadzieję, że pewnego dnia rozszerzy on swą działalność na cały świat.

 

Eko Janusze

Firma "Paradise" - ręcznie robione i ręcznie zdobione świece zapachowe

Zespół Eko Janusze interesuje się aromaterapią i to ona stały się inspiracją do założenia firmy "Paradise", która będzie oferować swoim klientom ręcznie robione i ręcznie zdobione świece zapachowe. Odbiorcami ich produktów będą nie tylko osoby indywidualne czy osoby zajmujące się aromaterapią, ale także: salony kosmetyczne, fryzjerskie, salony Spa itp.

 

Spółka Wenus

„Pet Mobile Studio” - mobilny salon piękności dla zwierząt

Gimnazjalistki z Beldna zdecydowały się na założenie firmy, która świadczy mobilne usługi groomerskie, ponieważ kochają zwierzęta i troszczą się o ich dobro. Ich mobilny salon piękności dla zwierząt „Pet Mobile Studio”, oferuje dojazd do klienta i wykonanie zamówionych usług na miejscu. Bez stresu dla naszych pupili i z użyciem najlepszej jakości produktów.

 Fot. Uczestnicy ubiegłorocznej edycji programu "Młodzi Przedsiębiorczy" podczas finału w Katowicach.