Love wielorazowe czyli bank bez plastiku

W tym roku tematem przewodnim Kultury OFF’ej w naszym banku są sposoby na pozbycie się plastiku z otoczenia. Pod hasłem „Love wielorazowe” inspirujemy się nawzajem do działania.

Co zrobiliśmy do tej pory?

W centrum szkoleniowo-konferencyjnym w Katowicach zrezygnowaliśmy z wody w plastikowych butelkach. Mamy za to wodę w szklanych 6-litrowych pojemnikach, często z dodatkiem owoców lub pachnących ziół. Każdy pojemnik jest zaopatrzony w węglowy filtr w kranie. Wodę uzupełniamy według potrzeb. Dzięki tej zmianie zużywamy miesięcznie o 2330 butelek plastikowych mniej!

Podczas spotkań w centralach banku korzystamy już wyłącznie ze szklanych karafek. Plastikowe butelki zastąpiło ponad 1000 karafek. W budynku centrali w Warszawie miesięcznie zużywamy dzięki temu o ok. 1800 butelek mniej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Wody (22 marca) przygotowaliśmy standy, które w naszych restauracjach, aneksach kuchennych i miejscach relaksu zwracał uwagę na zanieczyszczenie wód plastikiem. To poważny problem również dla zwierząt, których morza i oceany są środowiskiem życia.

Zamieściliśmy na nich krótkie informacje na temat szkodliwości plastiku dla środowiska i zachęcaliśmy i wciąż zachęcamy do korzystania z opakowań wielokrotnego użytku.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi (22 kwietnia) zaprosiliśmy pracowników banku do konkursu „Codziennie jest Dzień Ziemi”, w którym zapraszaliśmy do podzielenia się ulubionymi sprawdzonymi daniami na wynos, zabieranymi do pracy w pojemniku wielorazowym. Nasza inicjatywa została doceniona w konkursie Power of Content Marketing Awards 2019, gdzie otrzymaliśmy złoto za uważne i odpowiedzialne kreowanie trendów wśród pracowników w kategorii – Strategia Content Marketing dla pracowników.

Stopniowe wykluczanie jednorazowych opakowań nie jest takie trudne. Każdy z nas może przyłączyć się do akcji. Sprawdź jak

  • kupuj świeże produkty i zamrażaj samodzielnie w wielorazowych pojemnikach,
  •   jeśli często zamawiasz jedzenie na wynos, podziękuj za sos w małej buteleczce. Kup większy w butelce i trzymaj go w lodówce
  • im ładniejsze pudełko na lunch, tym chętniej będziesz z niego korzystać i zabierać do pracy- to też fajny pomysł na nie plastikowy prezent dla koleżanki lub kolegi,
  • pączki zamiast chipsów – ze względów zdrowotnych lepiej unikać jednego i drugiego, jeśli jednak poczujesz nieodpartą ochotę na przekąskę, wybierz raczej produkty cukiernicze bez opakowań zamiast paczkowanych chipsów i ciasteczek,
  • kupuj owoce i warzywa na wagę,
  • własny lunch - samodzielne przygotowanie wymaga pewnego wysiłku, ale pozwala uniknąć zapakowanych w plastik kanapek czy sałatek,
  • wybierz miętówkę – podstawowy składnik gumy do żucia, która jest produkowana w ilościach 174 bilionów sztuk rocznie - to rodzaj plastiku.
  • jeśli nie masz przy sobie butelki wielorazowej, kup napój w puszce. W ujęciu globalnym - aluminium jest poddawane recyklingowi w największym stopniu -70 % puszek powstaje z materiałów ponownie przetworzonych.