Jak zatroszczyć się o przyszłość wnuków - 5 sposobów!

Badania przeprowadzone przez CBOS potwierdzają to, co niemal wszyscy zawsze czuliśmy - relacje między dziadkami a wnukami są w Polsce wyjątkowo silne. A nic nie napawa dziadków większą dumą niż wnuki, którym powodzi się w życiu. Jak dziadkowie mogą pomóc wnukom w starcie w dorosłość i realizacji marzeń? Oszczędzanie z myślą o przyszłych pokoleniach nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Ważne są regularność i dobry plan.

Polscy dziadkowie najlepsi w Europie

Z przygotowanego przez Centrum Analiz Ekonomicznych CenEA raportu SHARE 50+ wynika, że polscy seniorzy są jednymi z najbardziej oddanych wnukom dziadków w Europie. Pod nieobecność rodziców regularnie wnukami zajmuje się mniej więcej połowa babć i dziadków w Polsce. Bardziej aktywni pod tym względem są tylko dziadkowie ze Szwecji, Danii, Belgii, Holandii i Irlandii. Dziadkowie w naszym kraju przeciętnie spędzają z wnukami 9 godzin tygodniowo - o 3 godziny więcej niż europejska średnia. Na więcej babcinego czasu liczyć mogą jedynie dzieci w Grecji. Jest to tym bardziej godne podziwu, że Polacy w wieku 50+ średnio doczekali się aż trojga wnucząt.

 

Angażowanie się w opiekę nad wnukami ma także ogromną wartość ekonomiczną. Dzięki takiej pomocy rodzice mogą pełniej i spokojniej realizować swoje zawodowe plany. Unikają również sporych wydatków związanych ze żłobkiem, przedszkolem czy prywatną opieką. Ale tego rodzaju wsparcie ma jeszcze jeden, szczególnie istotny wymiar: większość z nas - 86% - ocenia swoje stosunki z dziadkami jako bliskie (w tym 61% jako bardzo bliskie). Aż 72% dorosłych Polaków uważa obecnie, że zawdzięcza coś swoim dziadkom - w 2007 r. pogląd taki wyrażało 56% ankietowanych, a w 2000 59%. Wśród przekazanych przez dziadków wartości najczęściej wymieniamy: poczucie bezpieczeństwa (65%), poczucie bycia kochanym (64%), znajomość rodzinnej historii (57%), zasady moralne (57%), obowiązkowość, pracowitość, samodyscyplinę, silną wolę (48%), praktyczne umiejętności związane m.in. z prowadzeniem domu czy majsterkowaniem (44%), hobby i zainteresowania, np. muzyką, literaturą czy sportem (25%). Dziadkowie są autorytetem dla 94% młodych Polaków. 54% studentów prosi dziadków o radę przy podejmowaniu trudnych decyzji.

 

Często to właśnie dzięki relacji z dziadkami dzieci i młodzież zyskują poczcie własnej wartości i wiarę w sukces - o tym, jak potężny to kapitał na przyszłość, na pewno nie trzeba nikogo przekonywać. Szacunek, jakim wnuki darzą dziadków, może przekładać się także na jedyną w swoim rodzaju edukację finansową. Życiowa mądrość i doświadczenie seniorów to niejednokrotnie znacznie cenniejsze źródło wiedzy niż formalny „podręcznik do przedsiębiorczości”. Aleksandra Belta-Iwacz, dziecięca psycholog, podkreśla, jak ważne jest, aby każdy, kto uczestniczy w wychowywaniu dzieci, dokładał swoją cegiełkę do edukowania młodego pokolenia w zakresie finansów. Polscy dziadkowie na pewno dobrze odnajdą się i w tej roli.

Jak oszczędzać na przyszłość wnuków?

86% osób starszych w Polsce deklaruje, że nie oczekuje finansowego wsparcia od swoich dzieci i wnuków. Jednocześnie aż 54% emerytów przyznaje, że regularnie pomaga finansowo młodszym członkom rodziny. Najczęściej na ten cel przeznaczają od 100 do 300 złotych. Nawet takie niewielkie kwoty, odkładane regularnie i przez długi czas, pozwolą zgromadzić sumę, która będzie dla wnuka znaczącą pomocą w pierwszych latach finansowej samodzielności.

 

Jakie rozwiązanie wybrać?

 1. Konto oszczędnościowe. Odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym to najprostsza i najmniej wymagająca forma gromadzenia funduszy na przyszłość wnuka. W przypadku ING to:
 • 0 zł za otwarcie konta,
 • oprocentowanie już od pierwszej złotówki,
 • bezpieczeństwo pieniędzy Twojego dziecka,
 • na to samo konto mogą przelewać pieniądze inni członkowie rodziny, np. rodzice czy chrzestni.

Zacznij oszczędzać na Otwartym Koncie Oszczędnościowym

Jeśli dziadkowie chcę mieć pewność, że w przypadku ich śmierci pieniądze z konta oszczędnościowego trafią bezpośrednio do wnuka, mogą pomyśleć o Dyspozycji na wypadek śmierci a także o testamencie. Wnuk może dziedziczyć na podstawie testamentu dziadka lub babci, ale do osiągnięcia przez niego pełnoletności majątkiem zarządzać będą jego rodzice.

 

 1. Cele oszczędnościowe. 94% seniorów posiadających dostęp do sieci aktywnie korzysta z bankowości internetowej. Z aplikacjami mobilnymi banków ma zaś styczność 56% emerytów. Dla dziadków, którzy chcą odkładać na przyszłość wnuka i którzy nie boją się nowoczesnych technologii, ciekawym rozwiązaniem mogą być Cele oszczędnościowe w Moim ING. Zalety:

 

 • dodatkowa motywacja,
 • wygoda - systematyczne oszczędzanie dzieje się po prostu samo,
 • przyjemność ze śledzenia postępów.

 Ustaw cel oszczędnościowy i odkładaj już teraz

 

 1. Konto oszczędnościowe dla dziecka od 13. roku życia (OKO w PLN). Konto oszczędnościowe dla dziecka mogą otworzyć rodzice lub opiekun prawny. Ale dziadkowie na pewno są w gronie osób, które mogą takie rozwiązanie podpowiedzieć i uczestniczyć w podejmowaniu takiej decyzji. Zalety:

 

 • na konto dziecka można wpłacać dowolne kwoty z dowolną regularnością. To dobre miejsce, aby przelewać wnukom niewielkie sumy na urodziny czy inne okazje, zamiast kupowania kolejnych, szybko nudzących się prezentów,
 • dziecko uczy się samodzielności i odpowiedzialnego podejmowania finansowych decyzji.

 

 1. Lokata terminowa. Dziadkowie, którzy uzbierali już jakąś sumę na przyszłość swojego wnuka, ale nim podarują ją zainteresowanemu, chcą jeszcze trochę ją powiększyć, mogą pomyśleć o założeniu na siebie lokaty terminowej. Dlaczego warto?

 

 • stałe oprocentowanie,
 • z góry wiadomo, jaki będzie zysk,
 • zablokowanie (jeśli nie chcemy stracić odsetek) środków na czas trwania lokaty - 3, 6, 12 lub 24 miesiące.  lokata jest dobrym miejscem do ochrony posiadanego kapitału,

 

 1. Inwestycje. Dziadkowie, którzy są gotowi na pewno ryzyko, mogą rozważyć dołączenie do funduszu inwestycyjnego. Zalety:

 

 • produkty inwestycyjne dobrze sprawdzają się w dłuższej perspektywie i mogą przynieść duże korzyści finansowe,
 • szeroki wybór różnych opcji (m.in. Konto z Funduszowe lub Lokata z Funduszem). Dziadkowie mogą wybrać taki pakiet, który najlepiej dla nich zrównoważy ryzyko i wysokość potencjalnych zysków.

Wady:

 • ryzyko utraty zainwestowanego kapitału.

 

Darowizny i spadki od dziadków zwolnione są z podatku od spadków i darowizn niezależnie od ich wysokości. Gdy wartość darowizny przekroczy 9637 złotych, aby skorzystać ze zwolnienia z podatku, otrzymaną darowiznę należy zgłosić do urzędu skarbowego na druku SDZ2.

 

Bibliografia:

https://strefabiznesu.pl/babcie-i-dziadkowie-inwestuja-w-przyszlosc-wnukow/ar/c3-12861228

http://biznes.onet.pl/wiadomosci/analizy/analizy-produktow-bankowych/dowiedz-sie-jak-zabezpieczyc-przyszlosc-wnuka/kf2mx

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zadbaj-o-przyszlosc-wnukow-2136942.html

https://www.kontodziecka.pl/jak-dziadkowie-moga-oszczedzac-na-przyszlosc-wnuka/

https://prnews.pl/94-proc-seniorow-posiadajacych-dostep-sieci-korzysta-bankowosci-internetowej-wyniki-badania-zbp-440272

https://scontent.flcj1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/79461052_2595454897210757_3971625734002180096_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_ohc=cXyWkuFPGCAAQmuJMg89XcalJ9kL3bEUxIvltEaf6Zs3bPQwNMac4qmCA&_nc_ht=scontent.flcj1-1.fna&oh=c7283a0088a74962c873789575bab559&oe=5E6D45C0

https://www.cbos.pl/SPISKOM.POL/2012/K_008_12.PDF