Re.: Jak zapanować nad budżetem domowym?

Kontrola własnych finansów to naprawdę ciężka praca! Jeśli starasz się na bieżąco śledzić swoje wydatki i dochody, to na pewno doskonale o tym wiesz. Wczoraj wypłata w bankomacie, dziś zakupy w internecie, a jutro opłacenie mieszkania czy rachunków. Jak się w tym wszystkim połapać?

Jeśli masz w sobie dryg księgowego i zamiłowanie do cyfr, to pewnie doskonale kontrolujesz swoje wydatki. Jednak nie wszyscy posiadają tak rzadkie talenty. Zresztą, po co marnować czas na zapisywanie wydatków i prowadzenie własnych tabelek z dochodami i wydatkami, skoro można zrobić to nieco… prościej? W nowej odsłonie osobistej bankowości, Moje ING, znalazło się naprawdę ciekawe narzędzie, które pozwoli zaplanować Twoje finanse.  Jest to opcja ustalania własnego budżetu! Dzięki tej funkcji będziesz w stanie określić limit miesięcznych wydatków i na bieżąco sprawdzać, czy go przestrzegasz. Jak się do tego zabrać?


Własny budżet możesz ustawić z poziomu strony głównej, zaraz po zalogowaniu do systemu. Wystarczy, że przejdziesz do sekcji „Miesiąc” i wybierzesz opcję „Ustaw budżet”. Możesz też w górnym panelu wejść w zakładkę „Zarządzaj finansami” i wybrać opcję „Budżet”.

1.png

By ustawić swój pierwszy budżet, wpisz ile pieniędzy chcesz wydawać miesięcznie. Żeby było Ci łatwiej, system automatycznie podpowie, jakie są Twoje średnie wydatki miesięczne z ostatnich trzech miesięcy. Określona przez Ciebie kwota powinna być mniejsza niż przewidywane wpływy – tak, by ta różnica pozostała na koniec miesiąca na Twoim koncie. Jeśli korzystasz z więcej niż jednego konta – możesz wybrać to, które ma być analizowane. Jeśli używasz tylko jednego, wybierz opcję „Zapisz”.

2.png

Stan budżetu będzie prezentowany w formie prostego i czytelnego wykresu, zaraz na stronie głównej systemu. Z łatwością zobaczysz ile już wydałeś i ile środków Ci jeszcze pozostało. Po przejściu do widoku szczegółowego, zauważysz, że legenda wykresu uwzględnia także zaplanowane wydatki. Pod uwagę nie są brane natomiast transakcje pomiędzy Twoimi rachunkami, np. z ROR na OKO.

3.png

Z „Budżetem” powiązana jest funkcja „Analiza wydatków”. Pozwala ona przejrzeć wydatki według kategorii. Dzięki temu łatwo zobaczysz, co najbardziej obciąża Twoje finanse. Co ważne, wszystkie funkcje Moje ING są dostępne nie tylko na komputerach, ale także urządzeniach mobilnych. Teraz możesz więc zarządzać swoim kontem i budżetem dosłownie wszędzie!

Jak rozpocząć planowanie wydatków?

Ok, wiesz już, że dzięki funkcji budżetu w Moje ING możesz ustalić i monitorować dochody i wydatki ze swojego konta. A jak wykorzystać ją do lepszego zarządzania wydatkami? Zacznij od zastosowania tych prostych rad:

  • Zastanów się, ile chcesz zaoszczędzić. Ustal realistyczną kwotę, korzystając z funkcji „Ustaw budżet”. Samemu zadecyduj, jaką sumę w danym miesiącu chcesz odłożyć – teraz masz nad tym kontrolę!
  • Zaglądaj do Moje ING systematycznie - tak, by móc sprawdzić, jak radzisz sobie z realizacją założeń. Dzięki regularnemu monitorowaniu wydatków, łatwiej będzie Ci trzymać się ustalonego budżetu. 
  • Jeśli bez problemu uda Ci się zrealizować założony budżet, zawsze możesz go edytować, by ustalić bardziej wymagający limit. Nadwyżkę możesz przekazać na konto oszczędnościowe lub wybrany przez Ciebie cel.

Funkcja budżetu w nowej osobistej bankowości Moje ING pomoże Ci zyskać realną kontrolę nad wydatkami i przepływem pieniędzy przez Twoje konto. Dzięki temu będziesz mógł podejmować lepsze decyzje finansowe. Teraz jest to łatwiejsze niż kiedykolwiek!

Zacznij korzystać

Komentarze
Konto usunięte
‎07-06-2016 14:54
Planować budżety czy analizować wydatki? Fajnie, że można jedno i drugie. Analiza powinna jednak dawać większe możliwości podziału. Będzie perfekcyjnie gdy "skanowane" paragony będzie można podpiąć pod dany wydatek tak aby później można zrobić podgląd do niego. Duże paragony fajnie byłoby też móc dzielić. Robiąc zakupy w markecie podzieliłbym wydatki na spożywcze, chemię i kosmetyki oraz inne. Swoją drogą to analiza składania również do zastanowienia się nad opłatami i prowizjami pobieranymi przez Bank. Można zweryfikować ile kosztuje nas utrzymanie konta (z kartami itp.) w Banku i wysunąć na tej podstawie odpowiednie wnioski Emotikon: Mrugający
Użytkownik nie istnieje
Doradca z ambicjami I
‎03-11-2016 21:21

Ja bym chętnie współdzielił budżet z moją narzeczoną. Zamieszkaliśmy wspólnie i wzięliśmy kredyt na mieszkanie. Teraz wyzwaniem jest sprostać codziennym wydatką tak by na szaleństwa starczyło, ale aby również móc coś odłożyć. Świetnie by było gdybyście uruchomili jakiś produkt rodzinny ze współdzielonym kontem na wspólne wydatki. Nie chcemy mieć jednego wspólnego do wszystkich celów. 

ciochu
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
1
0
03-11-2016
Były moderator
‎03-11-2016 21:29 | Edytowano: ‎03-11-2016 21:38

@ciochu Mamy w ofercie Otwarte Konto Oszczędnościowe lub konto bieżące Komfort, które mogą być prowadzone jako konta wspólne.

Konto wspólne możecie założyć w najbliższym oddziale banku. 

 

MarcinB
Były moderator
Były moderator icon
445
144
04-09-2015