Jak zamienić swoje mieszkanie w smart home?

Smart home to pojęcie, które nie jest jeszcze zbyt dobrze znane. Tymczasem, wiele wskazuje na to, że będzie to jeden z najważniejszych trendów technologicznych w nadchodzących latach. Po rewolucji w dziedzinie telefonów komórkowych i ich przeistoczeniu się w “mądre telefony”, teraz kolej na domy i mieszkania. Wiele z ciekawych i dosyć tanich rozwiązań już funkcjonuje na polskim rynku. Oto zestawienie najciekawszych urządzeń, które pomogą przemienić Twoje mieszkanie lub dom w prawdziwy smart home.

Smart home, czyli co?

To pojęcie, które oznacza domy wyposażone w urządzenia, które pomogą zautomatyzować pewne ich funkcje. Mogą to być inteligentne systemy ogrzewania domu czy monitoring wideo. Często, mylnie zresztą, traktuje się takie urządzenia jako nazbyt drogie i niepotrzebne. Jednak w rzeczywistości ich ceny bywają dosyć przystępne, a zastosowane w domu pozwalają na zaoszczędzenie na rachunkach i czasie. Poniżej znajdziesz przykłady takich urządzeń.

Inteligentne odkurzacze

Gdybyśmy przeprowadzili ankietę, na najbardziej nielubiany rodzaj czynności związany z porządkowaniem domu, odkurzanie na pewno zajęłoby jedno z wyższych miejsc. Odkurzanie irytuje hałasem, problemami z przesuwaniem mebli i faktem, że trzeba je wykonywać dosyć regularnie. Większość z tych problemów można rozwiązać za pomocą inteligentnych odkurzaczy. Przypominające żółwia urządzenia sprzątają powierzchnie same - są pozbawione kabli i można zaprogramować je w taki sposób, by uruchamiały się podczas Twojej nieobecności w domu. Zasilane są przez wymienny akumulator, posiadają też zbiornik na pył i kurz z uprzątniętych powierzchni. Taki sprzęt może być prawdziwym zbawieniem dla właścicieli zwierząt, dla których częste porządki są mało lubianym obowiązkiem. Odkurzacze te same przemieszczają się po pomieszczeniach i potrafią zajrzeć w każdy kąt. Bez problemu radzą sobie z różnymi wykładzinami i podłogami, chociaż problematyczne mogą być bardzo wysokie lub “puchate” dywany. Robot wyposażony jest w stację dokującą, gdzie może podładować baterię. Ciekawymi dodatkami do niektórych modeli są tzw. latarnie, które pomogą wyznaczyć urządzeniom wirtualne granice, poza które te nie wyjadą. To funkcja przydatna szczególnie tym, którzy mieszkają w domach piętrowych, w których istnieje duże prawdopodobieństwo wjechania na np. schody. Jak na urządzenie z kategorii “smart home” przystało, taki odkurzacz może być też obsługiwany zdalnie, przez specjalną aplikację na smartfony. Dzięki niej można np. planować sprzątanie, ustalać harmonogram czy monitorować pracę urządzenia. Cena robo-odkurzaczy zaczyna się w okolicach tysiąca złotych. Jeśli jednak naprawdę nie lubisz odkurzać lub nie masz na to czasu, to inteligentne odkurzacze mogą być dla Ciebie dobrym wyjściem. Wyobraź sobie - już nigdy więcej odkurzania!

Smart żarówki

Tak, żarówki też mogą być inteligentne! Gdzie tu miejsce na bycie “smart”? Mózgiem całego zestawu żarówek, które można wykorzystać w swoim domu jest tzw. mostek. To podłączana do routera Wi-Fi centrala, dzięki której żarówkami można sterować za pomocą aplikacji mobilnej. W podstawowej wersji takich zestawów można znaleźć zazwyczaj kilka żarówek i wspomniany mostek. LED-owe lampki z gwintem E27 wystarczy wkręcić w wybranych miejscach (na suficie, lampce nocnej czy nawet na zewnątrz domu), a następnie centralę podłączyć do routera. To w zasadzie wszystko - za pomocą aplikacji mobilnej można w dowolny sposób sterować natężeniem, jasnością czy kolorem światła. Da się też skorzystać z gotowych wzorców oświetlania oraz ustawić własny harmonogram pracy i stylu świateł. Najciekawszą cechą takich zestawów jest fakt, że można je rozbudowywać o kolejne, nowe elementy. Do dyspozycji znajdziesz kilka typów żarówek i taśm LED-owych. Warto jednak pamiętać o tym, by ewentualne, nowe elementy były tego samego producenta, inaczej nie będą ze sobą kompatybilne. Ceny takich zestawów zaczynają się od kilkuset złotych. Ich cena zależy od producenta oraz ilości elementów - żarówek.

Smart TV

To chyba najpopularniejsze rozwiązanie spośród wszystkich inteligentnych sprzętów AGD i RTV. Inteligentne telewizory działają często pod samodzielnym systemem operacyjnym, pozwalają na instalację dodatkowych aplikacji w pamięci i sterowanie z wykorzystaniem smartfona. Oczywiście, za pomocą takiego telewizora można przeglądać także internet lub dodawać nowe urządzenia w postaci klawiatury czy kamery, umożliwiającej np. rozmowy poprzez Skype.
Z kupnem takiego telewizora nie będzie problemu, natomiast z wyborem odpowiedniej dla siebie opcji już tak. Oferta jest naprawdę duża, a odbiorniki różnią się od siebie wieloma szczegółami. To dosyć prężny segment rynku, który w dodatku dynamicznie się zmienia. Podobnie jest z cenami - te wahają się od kilkuset złotych do kilkudziesięciu tysięcy, w zależności od funkcji, przekątnej ekranu, technologii w jakiej wykonana jest matryca i zastosowanych funkcji smart. Jest w czym wybierać, ale to będzie trudny wybór!

Zestawy smart home

Doskonałym uzupełnieniem wszystkich wymienionych wyżej urządzeń może być jeden z licznie reprezentowanych na rynku zestawów smart home. Są one produkowane przez wiele różnych, mniej lub bardziej znanych firm, a składają się zazwyczaj z kilku elementów: kamery, adaptera (przejściówki), czujnika ruchu oraz aplikacji do sterowania wszystkimi tymi składnikami. Pojedynczy zestaw najczęściej zawiera po jednym urządzeniu każdego typu, ale można je swobodnie rozbudowywać o dodatkowe urządzenia tego samego producenta. Wszystkie z nich spełniają jakąś funkcję, a spoiwem łączącym je w jedną całość jest wspomniana aplikacja mobilna. Kamera może odpowiadać za monitorowanie bezpieczeństwa całego domu lub jako tzw. elektroniczna niańka dla dziecka lub domowego zwierzaka. Czujniki ruchu zaalarmują o nieproszonych gościach i uruchomią kamerę, dzięki której będziesz mógł sprawdzić co się dzieje w Twoim mieszkaniu. Smart adaptery podłącza się do gniazdek elektrycznych. Służą do zdalnego włączania i wyłączania urządzeń podpiętych pod dane źródło prądu. Mierzą też zużycie energii i to jedna z ciekawszych funkcji. Dzięki niej możesz zobaczyć, które urządzenia pobierają najwięcej mocy. Pomoże Ci to obniżyć rachunki za prąd.

Ceny najprostszych zestawów smart home zaczynają się od kilkuset złotych, ale to zależy głównie od ich zawartości i jakości wykonania. Dużym plusem jest możliwość ich rozbudowywania, więc nie trzeba od razu inwestować w skomplikowane systemy, a powiększać je o potrzebne elementy.

Czy warto inwestować w smart-sprzęt?

Wszystko zależy od Twoich potrzeb. Z pewnością, niektóre rozwiązania mogą się okazać wygodne i zaoszczędzą Ci wiele czasu, a nawet pieniędzy. Trzeba też pamiętać, że ilość dostępnych rozwiązań na pewno będzie szybko rosła, co w perspektywie czasu zwiększy wybór i wpłynie na atrakcyjniejsze ceny. Na pewno warto śledzić ten rynek i uważnie przyglądać się oferowanym rozwiązaniom. Zamienienie swojego własnego kąta w inteligentny dom nie jest ani bardzo drogie, ani specjalnie skomplikowane.

Fot. Fotolia