Re.: Jak założyć firmę w 2020 roku?

Nowe wskaźniki, nowe stawki, nowe zmiany w prawie… Życie początkującego przedsiębiorcy pełne jest wyzwań. Tym artykułem postaram Ci się choć trochę to życie ułatwić. Przygotowałem dla Ciebie esencję wiedzy na temat zakładania firmy w 2020 roku. Dzięki temu, zamiast wertować grube ustawy, aby zrozumieć dostępne opcje, będziesz mieć więcej czasu na rozwijanie biznesu. Oto przewodnik, który krok po kroku wyjaśnia, jak założyć firmę w 2020 roku.

Skoro czytasz ten artykuł, to z pewnością masz już konkretny pomysł na biznes, przygotowany kapitał, a także gotowość do ciężkiej pracy. Abyś mógł jednak działać w pełni legalnie, musisz jeszcze przebrnąć przez formalności i podjąć kilka ważnych decyzji, które wpłyną na przykład na wysokość płaconych przez Ciebie podatków. Zobacz, jak wyglądają różne opcje i wybierz tę, która będzie dla Ciebie najbardziej opłacalna.

 

Załóż firmę, konto i księgowość w banku. Więcej

Dopiero zaczynasz? Nie musisz od razu rejestrować działalności

Na samym początku przygody z własnym biznesem w ogóle nie musisz rejestrować swojej firmy. Jak to możliwe? Jeżeli w żadnym miesiącu kalendarzowym kwota przychodów z Twojej działalności nie przekroczy 50% minimalnego wynagrodzenia – czyli obecnie 1300 zł – to możesz prowadzić tzw. działalność nierejestrowaną. Jeżeli mieścisz się w takim limicie miesięcznych przychodów, to ten typ działalności będzie najtańszy, ponieważ nie wymaga odprowadzania żadnych składek do ZUS. Zatem dla osób, które dopiero testują w praktyce swój pomysł na biznes i osiągają przychody we wskazanej powyżej wysokości, to będzie najbardziej efektywny kosztowo wybór.

1300 zł miesięcznie to jednak kwota niska, więc pewnie dość szybko pojawi się miesiąc, w którym przekroczysz ten limit przychodów. Co wtedy? W takiej sytuacji masz 7 dni na zarejestrowanie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zakładanie firmy w 2020 roku – potrzebne dane i informacje

Aby zarejestrować własną działalność, a następnie bez przeszkód ją prowadzić, musisz dostarczyć ważne informacje do kilku instytucji: do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG), do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), do Urzędu Skarbowego i do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Na szczęście czasy, w których założenie firmy wymagało wędrówek po każdym z tych urzędów, już dawno minęły.

Dziś wszystkie formalności załatwisz bardzo sprawnie, bez wychodzenia z domu. Możesz tego dokonać na przykład za pośrednictwem banku, w którym otwierasz swój rachunek firmowy. To o tyle wygodne, że przy okazji założysz również Profil Zaufany, który pozwoli Ci podpisywać urzędowe dokumenty w sposób elektroniczny i załatwiać wiele urzędowych spraw przez internet. Wnioskiem o założenie firmy możesz zgłosić też otwierany rachunek bankowy do Urzędu Skarbowego, aby znalazł się na Białej liście podatników VAT.

By zrobić to sprawnie i wygodnie, będziesz potrzebować swojego dokumentu tożsamości oraz kilku danych i informacji. Lista tych o kluczowym znaczeniu wygląda następująco:

 

 1. Nazwa firmy
 2. Adres prowadzenia działalności gospodarczej i adres do doręczeń
 3. Data rozpoczęcia działalności
 4. Główny rodzaj działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)
 5. Forma opodatkowania
 6. Opcja ubezpieczenia w ZUS

Przyjrzyjmy się teraz bliżej poszczególnym punktom, abyś miał pełną świadomość, co wybrać w Twoim przypadku.

 

Załóż firmę, konto i księgowość w banku. Więcej

Nazwa firmy

Musisz zdecydować, jak będzie nazywać się Twoja firma. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej część nazwy musi stanowić Twoje imię i nazwisko, więc będziesz mógł je rozsławić. Sprawdź w wyszukiwarce internetowej, czy nazwa, o której myślisz, nie jest już używana przez innego przedsiębiorcę. Szkoda byłoby wkładać wysiłek w promowanie marki, z której ktoś już korzysta.

Adres prowadzenie działalności i adres do doręczeń

Ta z pozoru błaha decyzja będzie miała m.in. wpływ na to, w którym urzędzie skarbowym będziesz rozliczać swoje podatki oraz gdzie będą przychodzić urzędowe powiadomienia. Nie możesz jednak wpisać tu dowolnego adresu, lecz taki, do którego masz tytuł prawny – na przykład w postaci umowy najmu lub własności nieruchomości. Adres do doręczeń również jest bardzo istotny, bo nawet, jeśli nie odbierzesz kierowanej do Ciebie na ten adres ważnej korespondencji (np. z urzędu skarbowego czy sądu) - to po upływie stosownego terminu będzie ona uznana za skutecznie dostarczoną.

Data rozpoczęcia działalności

Rejestrując swoją firmę będziesz musiał podać konkretną datę rozpoczęcia działalności. Możesz podać datę przyszłą, jeśli Twoja działalność dopiero ma wystartować. Dlaczego data rozpoczęcia jest taka ważna? Chociażby z tego powodu, że z dniem jej upływu przejmiesz obowiązek opłacania składek na ZUS. Jeśli będziesz chciał w tym zakresie skorzystać z ulg, które opisuję niżej, to data rozpoczęcia działalności zdefiniuje okres, w którym będzie możliwe opłacanie niższych składek.

Główny rodzaj działalności według PKD

Każdy rodzaj działalności w Polsce ma swój kod, nadawany głównie dla celów statystycznych. Taki kod musisz wprowadzić we wniosku o założenie firmy, dlatego najpierw trzeba go ustalić. Jeśli chcesz na przykład pracować jako programista, wpisz w wyszukiwarce internetowej hasło „PKD programista” – a od razu znajdziesz linki do stron, które zasugerują Ci właściwy kod. Możesz także skorzystać z wyszukiwarki kodów PKD na stronie rządowej.

Jeśli Twoja działalność jest na tyle specyficzna, że nie jesteś w stanie wybrać właściwego dla siebie kodu, istnieje na to recepta.  Możesz dokładnie opisać, czym planujesz się zajmować i złożyć specjalny wniosek o wydanie informacji w sprawie kodu PKD do Urzędu Statystycznego w Łodzi. To będzie jednak raczej rzadka sytuacja.

Poza podstawowym rodzajem działalności podaj jeszcze dodatkowe kody, dotyczące innych pomysłów, na których planujesz w przyszłości zarabiać. Warto podać tych kodów kilka, by nie narazić się w przyszłości na zarzut, że prowadzisz działalność niezgodną ze zgłoszeniem. Taka niezgodność może stanowić na przykład problem, gdy będziesz brał udział w przetargach lub ubiegał się o dotacje unijne. Na szczęście w każdej chwili możesz uaktualnić dane swojej firmy o dodatkowe rodzaje działalności, więc nie musisz już teraz nadmiernie nad tym główkować.

Wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej

Z pewnością jednym z powodów, dla których zakładasz firmę, jest chęć osiągania dochodów. A jeśli pojawia się dochód – to oczywiście pojawia się również konieczność zapłaty podatku dochodowego. Wybór optymalnej dla Ciebie formy opodatkowania pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy, dlatego dobrze go przemyśl.

Rozpoczynając swoją działalność do wyboru masz 4 podstawowe opcje:

 • Zasady ogólne – czyli opodatkowanie „jak na etacie” - według skali podatkowej 17% i 32%
 • Podatek liniowy – tu stawka podatku to 19%
 • Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 12,5%, 17% lub 20% przychodów
 • Karta podatkowa

Opodatkowanie dochodu z działalności na zasadach ogólnych

Domyślny sposób opodatkowania to zasady ogólne, które na początku działalności są zwykle całkiem sensownym wyborem. Taka forma opodatkowania pozwala bowiem na skorzystanie z kwoty wolnej od podatku, na wykorzystane różnych ulg podatkowych (np. ulgi na dziecko), a także na wspólne rozliczenie ze współmałżonkiem. W praktyce aż do momentu, w którym roczny zysk z Twojej działalności nie przekroczy około 100 tys. zł, ta forma opodatkowania jest bardziej opłacalna od podatku liniowego.

Własna firma i podatek liniowy

Drugi możliwy sposób opodatkowania dochodów z działalności to podatek liniowy. Jeśli wybierzesz taką formę, to do Urzędu Skarbowego przekażesz 19%  wypracowanych zysków. Stracisz wprawdzie możliwość skorzystania z ulg podatkowych i wspólnego rozliczenia z małżonkiem, ale nawet jeśli dochód do opodatkowania osiągnie miliony złotych, zapłacisz tylko 19% podatku. Ta forma stanie się zatem bardziej opłacalna przy wyższych dochodach.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ta forma opodatkowania polega z kolei na płaceniu do Urzędu Skarbowego określonego procentu przychodów. Może to być 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 12,5%, 17% lub 20% przychodów. Wysokość tego ryczałtu zależy od rodzaju prowadzonej działalności i jest precyzyjnie określona w ustawie tutaj.

Dla przykładu – jeśli planujesz założyć przedszkole, zapłacisz ryczałt w wysokości 8,5% przychodów, a jeśli zaś chcesz wykonywać osobiście wolny zawód, to stawka ryczałtu wyniesie 20% przychodów.

Zaletą tej formy opodatkowania jest bardzo prosta ewidencja – nie musisz dokumentować kosztów, wystarczy, że rejestrujesz przychody. Wadą jest jednak to, że nie pomniejszasz przychodów o wartość kosztów. Może się zatem zdarzyć, że nawet gdy poniesiesz stratę (koszty przewyższą przychody) i tak będziesz zobowiązany zapłacić podatek dochodowy.

 

Załóż firmę, konto i księgowość w banku. Więcej

Karta podatkowa

Najprostszą od strony formalnej formą opodatkowania jest karta podatkowa. Wybierając kartę podatkową co miesiąc jesteś zobowiązany płacić do Urzędu Skarbowego określoną kwotę, zależną od liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzisz biznes, od liczby pracowników, których zatrudniasz i oczywiście od rodzaju działalności, którą prowadzisz. Konkretna kwota podatku może się bardzo różnić. Jeśli chciałbyś przykładowo w 2020 roku założyć we Wrocławiu myjnię samochodową, w której zatrudnisz 5 osób, wówczas zapłacisz miesięcznie 1880 zł podatku. Natomiast świadcząc osobiście usługi krawieckie w miejscowości zamieszkanej przez nie więcej niż 5000 osób, zapłacisz tylko 164 zł.

W przypadku karty podatkowej w ogóle nie musisz prowadzić ewidencji kosztów – co jest wielkim uproszczeniem. Ale z karty podatkowej możesz skorzystasz tylko wtedy,  gdy prowadzisz ściśle określony rodzaj działalności. Co więcej - podatek w określonej kwocie musisz płacić niezależnie od tego, czy generujesz zyski czy straty. Jeśli zastanawiasz się nad kartą podatkową, obowiązujące stawki podatku możesz sprawdzić w Obwieszczeniu Ministra Finansów tutaj.

Co jeśli nie wiesz, którą formę opodatkowania wybrać?

Jeśli ciągle się wahasz, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najbardziej korzystna, to ucieszy Cię z pewnością fakt, że podjętą na starcie decyzję będziesz mógł zmienić w przyszłości. W dodatku możesz to robić wielokrotnie, choć nie częściej niż raz na 12 miesięcy.

We wszystkich przypadkach, z wyjątkiem karty podatkowej, formę opodatkowania możesz zmienić do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku podatkowym. 

Natomiast w przypadku karty podatkowej –  zgłoszenie opodatkowania tą formą lub zgłoszenie zmiany karty podatkowej na inną formę opodatkowania możesz złożyć w urzędzie skarbowym do 20 stycznia danego roku podatkowego.

Na jaki rachunek bankowy wpłacać należne podatki?

Niezależnie od tego, którą formę opodatkowania wybierzesz, płatności podatków będziesz dokonywać na specjalny mikroraruchenek podatkowy. To indywidualne, dedykowane dla Ciebie konto bankowe urzędu skarbowego. Skąd weźmiesz numer tego rachunku? Wygenerujesz go samodzielnie podając swój NIP na tej stronie.

Jak założyć firmę w 2020 roku? Forma prowadzenia księgowości

Wybór formy opodatkowania będzie mieć wpływ na stosowaną przez Ciebie formę prowadzania księgowości. Wybierając kartę podatkową nie musisz prowadzić żadnej ewidencji. Przy ryczałcie od przychodów obowiązuje Cię jedynie ewidencja przychodów.

Jeżeli jednak wybrałeś zasady ogólne lub podatek liniowy, to wówczas masz do wyboru dwie opcje:

 • księgę przychodów i rozchodów, lub
 • pełną księgowość

 

Ta druga opcja oznacza prowadzenie ewidencji na kontach księgowych, sporządzanie sprawozdań finansowych i wiele dodatkowych obowiązków. Wybierając pełną księgowość musisz to wskazać we wniosku o rejestrację firmy.

Na początku działalności nie ma raczej sensu komplikować sobie w ten sposób życia. Dlatego większość rozpoczynających przygodę z biznesem przedsiębiorców wybiera formę uproszczoną – w postaci książki przychodów i rozchodów. Jeśli okaże się, że Twoja firma rozwija się błyskawicznie i zarabiasz na niej ogromne pieniądze – to podobnie jak sposób rozliczania się z Urzędem Skarbowym, formę prowadzenia księgowości również będziesz mógł zmienić.

Działalność gospodarcza a podatek VAT

Podatek dochodowy nie jest niestety jedynym, który musisz wziąć pod uwagę, gdy zakładasz firmę. Warto się również zastanowić, czy chcesz lub czy przypadkiem nie musisz być czynnym podatnikiem VAT (tzw. vatowcem).

W większości przypadków obowiązek zarejestrowania się jako czynny podatnik VAT pojawi się dopiero w momencie, gdy przychody netto z Twojej działalności (bez VAT) przekroczą 200 tys. zł w danym roku podatkowym. Przy monitorowaniu tego limitu trzeba zachować czujność, ponieważ jest on liczony proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności w danym roku podatkowym. Oznacza to, że na każdy dzień roku podatkowego przypada 1/365 limitu, czyli około 548 zł. Jeśli zatem rozpoczniesz działalność w ostatnim dniu roku,  sprzedając np. fajerwerki w sylwestra i zarabiając na tym ponad 548 zł, staniesz się czynnym podatnikiem VAT. Dlatego – jeśli nie chcesz być vatowcem - uważaj na ten limit, lub nie zakładaj firmy pod koniec grudnia.

Dodatkowo są również takie działalności, których prowadzenie wymaga rejestracji jako podatnik VAT niezależnie od kwoty przychodu. Są to np. usługi prawne, doradcze czy jubilerskie. Jeżeli więc w ramach swojej działalności chcesz wystawiać faktury za doradztwo – musisz się zarejestrować jako czynny podatnik VAT, doliczać kwotę podatku do wystawianych faktur i oczywiście odprowadzać należny podatek do urzędu skarbowego. Podatek VAT wpłacasz na wspomniany już wcześniej mikrorachunek podatkowy – ten sam, na który będziesz opłacać podatek dochodowy.

Jeśli szacujesz, że Twoje przychody nie przekroczą 200 tys. zł rocznie, to wybór, czy być podatnikiem VAT, należy do Ciebie. Czy warto nim być? Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji. Jeśli np. będziesz sprzedawał swoje produkty lub usługi kontrahentom będącym podatnikami VAT, wówczas zostanie vatowcem może być dobrym wyborem.

Własna firma i ZUS. Jakie tutaj są opcje?

Aby nie komplikować sprawy i skupić się na tym, co najważniejsze z punktu widzenia osoby, która dopiero zaczyna swoją przygodę z biznesem, muszę zrobić w tym miejscu trzy założenia:

 • Zakładam, że na razie nie będziesz nikogo zatrudniać
 • Zakładam, że zależy Ci na tym, aby kwota składek, którą będziesz przelewać do ZUS, była jak najniższa
 • Zakładam, że w ostatnich 5 latach nie prowadziłeś działalności gospodarczej oraz nie będziesz wykonywać dla byłego pracodawcy takich usług, które wykonywałeś dla niego jako pracownik w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym.

Jeśli te założenia są spełnione, to do wyboru mamy następujące opcje:

Ulga na pierwsze pół roku – czyli „ZUS na start”

Przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia swojej firmy możesz odprowadzać do ZUS jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Jej wysokość na 2020 rok wynosi 362,34 zł i tylko tyle musisz przelewać co miesiąc na konto ZUS. Co więcej, o niemal całą składkę zdrowotną pomniejszysz swój podatek dochodowy, gdy będziesz składał deklarację podatkową za rok obrotowy. Tym samym, jeśli zdecydujesz się na skorzystanie z ulgi „ZUS na start” realne obciążenie składkami przez pierwsze pół roku może być bardzo niewielkie.

Ulga na start obowiązuje przez pełnych 6 miesięcy kalendarzowych, a to oznacza, że jako datę rozpoczęcia działalności gospodarczej warto wybrać np. drugi dzień kalendarzowy miesiąca, bo to może efektywnie wydłużyć okres korzystania z ulgi o dodatkowy miesiąc.

Aby skorzystać z tej ulgi przy rejestracji swojej działalności wypełnij i załącz załącznik ZUS-ZZA. Dzięki temu ominie Cię konieczność wizyty w ZUS.

Ulga na kolejne dwa lata – czyli preferencyjny ZUS dla Nowych Firm

Z tej opcji możesz skorzystać od razu lub po upływie 6 miesięcy korzystania z ulgi „ZUS na start”. Co taki wybór oznacza w praktyce?

Do składki na ubezpieczenie zdrowotne, która w 2020 wynosi 262,34 zł dojdą wtedy dodatkowe składki. Ile tego będzie? 152,26 zł składki emerytalnej, 62,40 zł składki rentowej i jeszcze 13,03 zł składki na ubezpieczenie wypadkowe. Liczymy, mielimy i wychodzi nam z tego, że kwota przelewu z tytułu „preferencyjnego ZUS-u” to 490,03 zł i taki przelew musisz zrealizować do 10 dnia następnego miesiąca. Preferencyjny ZUS możesz płacić przez kolejne 2 lata.

Duży ZUS – czyli bez żadnych ulg

Opcja trzecia to tzw. „duży ZUS”. Możesz wybrać duży ZUS od razu lub gdy wyczerpiesz swoje prawo do ulg (6 miesięcy ulgi na start + 24 miesiące preferencyjnego ZUSu). Gdybyś wybrał tę opcję dzisiaj, to na duży ZUS składają się następujące kwoty: 262,34 zł składki zdrowotnej, 612,19 zł składki emerytalnej, 250,90 zł składki rentowej, 52,37 zł składki wypadkowej i jeszcze 76,84 zł na fundusz pracy. Razem będzie to w sumie 1254,64 zł – a zatem przelew do ZUS robi się całkiem spory.

Jak założyć firmę w 2020 roku? Podsumowanie

Na zakończenie postawię się w sytuacji osoby, która chce wygodnie i szybko założyć swoją firmę w 2020 roku, ale nie ma pojęcia (jak większość debiutantów), jakie osiągnie dochody. Założę także, że nazwa, adres oraz kod PKD są już wybrane, a działalność ma ruszyć na dniach. Co zrobiłbym w takiej sytuacji?

 • Na stronie internetowej swojego banku wybrałbym opcję „Załóż firmę” – aby przy okazji otworzyć także rachunek firmowy oraz Profil Zaufany
 • Jako datę rozpoczęcia działalności wybrałbym 2 dzień kalendarzowy kolejnego miesiąca, aby przez prawie 7 miesięcy korzystać z „ZUS-u na start”
 • Jako formę opodatkowania wybrałbym zasady ogólne,
 • Ewidencję księgową prowadziłbym w formie książki przychodów i rozchodów (co jest opcją domyślną przy składaniu wniosku o rejestrację firmy).

W kolejnym roku podatkowym na spokojnie przyjrzałbym się osiągniętym przychodom i perspektywom na przyszły rok i w razie konieczności dopiero wtedy zmieniałbym powyższe parametry.

To tyle z mojej strony. Mam wielką nadzieję, że powyższy przewodnik będzie dla Ciebie pomocny. Trzymam za Ciebie kciuki i życzę Ci wielu biznesowych sukcesów!

 

Komentarze
Konto usunięte
‎08-02-2020 00:15

Bardzo dobrze opisany temat. 
Kolejno przydałby się art. o DG na etacie 🙂

Użytkownik nie istnieje
Nowy w branży II
‎07-10-2020 22:46 – ostatnio edytowany ‎07-10-2020 22:52 przez Moderator

Jak zwykle świetny i treściwy artykuł. Dla chcących poznać dg od bardziej teoretycznej strony zachęcam do zapoznania się z tym wpisem.

mieczus
Nowy w branży II
Nowy w branży II icon
1
0
07-10-2020