Re.: Jak BIK wpływa na zdolność kredytową?

Negatywna historia kredytowa w BIK może stanowić poważną przeszkodę na drodze do uzyskania kredytu hipotecznego. Tym samym w nieoczekiwany sposób może to pokrzyżować twoje plany związane z realizacją marzeń o własnym mieszkaniu lub domu. Dlatego jeszcze przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego warto zadbać, aby w twojej historii kredytowej w BIK zapanował ład i porządek.

 

Tytuł artykułu brzmi „Jak BIK wpływa na zdolność kredytową?” – bo dokładnie w ten sposób formułują swoje pytanie osoby przygotowujące się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. I tak postawione pytanie mógłbym w zasadzie skwitować dwoma słowami: „W żaden.” Dlaczego? Ponieważ mieszamy tu dwa pojęcia: zdolność kredytową oraz wiarygodność kredytową.

 

Pożyczka gotówkowa podczas nawet jednej wizyty w oddziale lub całkowicie online. Sprawdź

 

Zdolność kredytowa to po prostu zdolność do spłaty kredytu wraz z odsetkami w ustalonych przez bank terminach. Mówiąc krótko – po zaciągnięciu kredytu musimy oddać pożyczony kapitał wraz z odsetkami i zrobić to zgodnie z harmonogramem, który jest ustalony w umowie z bankiem. O naszej zdolności kredytowej decydują więc trzy podstawowe elementy:

 • wysokość naszych dochodów,
 • wysokość naszych kosztów życia,
 • wysokość innych zobowiązań, które spłacamy.

Im więcej pieniędzy wpływa nam do kieszeni i im więcej zostanie w tej kieszeni po opłaceniu kosztów życia oraz ewentualnych innych rat, tym więcej możemy przeznaczyć na ratę kredytu hipotecznego. Zatem im więcej wolnych środków zostaje w każdym miesiącu w naszym domowym budżecie, tym wyższa będzie nasza zdolność kredytowa i nie ma to większego związku z BIK. A co ma związek z BIK?

 

Wiarygodność kredytowa – to nieco inny element, który bank sprawdza, przed udzieleniem kredytu.  Oprócz informacji o tym, czy masz pieniądze na obsługę raty, bank chce wiedzieć o tobie więcej. Przede wszystkim interesuje go odpowiedź na pytanie, czy jesteś wiarygodnym kredytobiorcą i czy można ci zaufać. Nie wystarczy tu jednak słowo honoru. Bank to weryfikuje, sprawdzając twoją historię kredytową w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Jeżeli masz tam dobrą historię – to super. Jeżeli jednak twoja historia jest kiepska - to klapa. Kredytu hipotecznego możesz nie dostać.

Jakie informacje na Twój temat znajdują się w BIK?

Już w momencie złożenia pierwszego w życiu wniosku o jakikolwiek produkt kredytowy w dowolnym banku czy SKOK-u, zaczynasz budować swoją historię kredytową w BIK. Informacje o takim zobowiązaniu są przekazywane do BIK, tam są analizowane i na tej podstawie powstaje tzw. scoring - czyli “przeliczenie” twojej wiarygodności kredytowej na punkty.

BIK nie jest jednak żadną „czarną listą dłużników”. Aż 90% wszystkich zebranych w BIK danych to pozytywna historia kredytowa, czyli rejestr wszystkich spłacanych przez kredytobiorców rat pożyczek, kredytów, posiadanych limitów na kartach kredytowych, limitów w rachunku bieżącym czy kredytów hipotecznych. Zatem to nie jest żadna czarna lista, tylko baza danych o  wszystkich zobowiązaniach kredytowych, a fakt obecności w tej bazie danych pod żadnym pozorem nie jest powodem do zmartwień. No chyba, że miałeś w przeszłości problemy ze spłatą jakiegoś zobowiązania.

Co wpływa na wiarygodność kredytową w BIK?

Na twoją wiarygodność kredytową w BIK wpływają głównie cztery elementy:

 1. Jakość kredytów – to przede wszystkim terminowość spłacania rat posiadanych kredytów. Jeżeli regulujesz je w terminie, wpływa to pozytywnie na twoją historię kredytową. Jeżeli jednak się spóźniasz, to wpływ na twoją wiarygodność kredytową jest bardzo negatywny, bo ten parametr ma najwyższą wagę.
 2. Aktywność kredytowa – to liczba twoich obecnie posiadanych i spłaconych do tej pory kredytów. Jeśli masz stosunkowo niewielką liczbę zobowiązań i terminowo je spłacasz, a informacje o tym znajdują się w BIK, będzie to miało pozytywny wpływ na ocenę twojej wiarygodności kredytowej w BIK. Jeżeli natomiast zaciągasz zbyt dużo kredytów w zbyt krótkim czasie, zostanie to uznane za zachowanie ryzykowne i będzie miało wpływ negatywny.
 3. Wykorzystanie limitów kredytowych – korzystasz z karty kredytowej albo limitu zadłużenia w rachunku bankowym, aby poprawić swoją ocenę punktową w BIK? Uważaj, bo możesz się zdziwić. Jeśli limity kredytowe wykorzystujesz często i w całości, wpłynie to na twoją ocenę w sposób negatywny. Dlatego nie wykorzystuj tych limitów „pod kurek”.
 4. Ubieganie się o kredyty – czyli składanie wniosków kredytowych. Jeśli w krótkim czasie będziesz ubiegać się o kredyt w kilku bankach na raz, będzie to miało negatywny wpływ na twoją ocenę punktową. Waga tego parametru nie jest wysoka, więc nie ma co demonizować liczby składanych wniosków. A dlaczego w ogóle składanie wielu wniosków na raz może mieć wpływ negatywny? Otóż z perspektywy systemu BIK może to wyglądać tak, jakby kolejne banki z jakichś przyczyn odmawiały ci kredytów, a Ty jesteś zdesperowany, by jednak jakiś kredyt otrzymać. To może zatem oznaczać, ze jesteś ryzykownym klientem.

 

A ile to jest “dużo wniosków”? Przyjmuje się, ze składając 3 czy 4 wnioski o kredyt hipoteczny nie powinieneś zaniżyć swojej oceny punktowej. I jeszcze jedna ważna sprawa. Możesz w dowolny sposób chodzić nawet po wszystkich bankach prosząc o informacje na temat warunków kredytowania. To twoje święte prawo i w żaden sposób nie wpływa to na twoją wiarygodność kredytową w BIK. Dopiero podpisane i złożone wnioski kredytowe trafiają do BIK. Nie obawiaj się zatem, że gromadząc informacje o ofertach kredytów hipotecznych, by je potem na spokojnie przeanalizować, możesz sobie w jakikolwiek sposób zaszkodzić. To oczywiście byłoby niedorzeczne.

Jak BIK wpływa na zdolność kredytową?

Jak zatem widzisz, informacje zawarte na twój temat w Biurze Informacji Kredytowej (BIK) nie wpływają bezpośrednio na zdolność kredytową – bo ta przede wszystkim zależy od zarabianych przez ciebie pieniędzy oraz wydatków na życie i raty. Historia kredytowa w BIK wpływa jednak na twoją wiarygodność kredytową. Jeżeli zawarte w BIK informacje będą wskazywały, że twoja wiarygodność kredytowa jest niska – bank może ci odmówić przyznania kredytu. Nawet w sytuacji, w której zdolność kredytowa – rozumiana jako generowane przez ciebie nadwyżki finansowe – byłaby wystarczająca.

Biorąc pod uwagę 4 elementy wpływające na wiarygodność kredytową w BIK, warto zapamiętać, że:

 1. Jeśli spłacasz swoje zobowiązania w terminie – to super. Jeśli się spóźniasz – to kiepsko.
 2. Jeśli pożyczasz z umiarem – to z punktu wiarygodności kredytowej jest OK. Jeśli pożyczasz często i dużo – to kiepsko.
 3. Jeśli korzystasz z posiadanych limitów w rachunku i na kartach z umiarem – z punktu widzenia wiarygodności kredytowej jest OK. Jeśli wykorzystujesz je “pod kurek” – to kiepsko.
 4. Jeśli szukając najlepszej oferty kredytu hipotecznego składasz kilka wniosków kredytowych - OK. Jeśli latasz po bankach jak kot z pęcherzem wnioskując o kolejne kredyty – to kiepsko.

Fot. Fotolia

Komentarze
Doradca z ambicjami I
‎15-04-2019 18:10

Tyle dobrze, że swój BIK można zawsze dla pewności sprawdzić...

Pomocny
Doradca z ambicjami I
Doradca z ambicjami I icon
3
0
15-04-2019
Konto usunięte
‎25-04-2019 17:53

Wszystko jest piękne i cudowne, ale nie zawsze jednak to wszystko ma znaczenie. Swojego czasu składałem dużo wniosków poglądowych w różnych bankach. Temat rzeka, może kiedyś sam napisze na ten temat obszerny artykuł lub pracę. 

 

Mogę odnieść się jednak do jednego a mianowicie wniosków o kredyt hipoteczny.  Proszę niech mi ktoś powie jaki wpływ ma umowa o prace na rok dwa czas nieokreślony do okresu kredytowania 30 lat?. Prócz wkładu własnego jakie inne dokumenty mają znaczenie?. Omawianą umowę można mi wypowiedzieć na następny dzień i to bez żadnego ale. Uważam że w Polsce powinien działać ten proces tak.

 

1. Historia kredytowa 

2. Historia na koncie oraz wpływy 

3. PIT?

4. BIK w kwestii weryfikacji obecnej linii kredytowej .

 

Kupić dziś nieruchomość za 500 000 PLN trzeba mieć niesamowity wkład własny, niesamowite dochody na etacie (tylko i wyłącznie na etacie zlecenie i DG tak naprawdę odpadają) 

 

 

Użytkownik nie istnieje