Finanse w festiwalowym rytmie! Przewodnik dla uczestników imprez plenerowych

Sezon letnich festiwali muzycznych rozkręca się na całego. By posłuchać ulubionych artystów, tańczyć do upadłego i szaleć w gronie najlepszych przyjaciół, przemierzacie nieraz setki kilometrów. Nie straszne są Wam ani deszcz, ani prażące słońce. Chcecie czerpać radość z każdej koncertowej chwili i dzielić się nią z innymi… Wrażenia z festiwalowej zabawy bywają jednak uzależnione także od kilku spraw związanych z finansami. Zobaczcie, co i jak warto ogarnąć przed oraz w trakcie wyczekiwanego wydarzenia.

 

Jak kupować bilety na festiwale?

 

Najpewniejszym i najbezpieczniejszym sposobem nabywania biletów na festiwale jest kupowanie ich:

 • Online na oficjalnej stronie wydarzenia.
 • Online na wskazanych na oficjalnej stronie portalach lub aplikacjach partnerskich.
 • Stacjonarnie w autoryzowanych punktach sprzedaży.

 

Kupując wejściówki przez internet, zazwyczaj możecie zrealizować transakcję najwygodniejszą dla siebie metodą: BLIK, kartą debetową lub kredytową, szybkim przelewem, przez usługę Apple Pay czy Google Pay. Dość często udostępnianą użytkownikom funkcją są tzw. odroczone płatności, dzięki którym kupujecie teraz, a płacicie później, np. za 30 dni. To fajne udogodnienie, między innymi wówczas, gdy ostatnie bilety na koncerty rozchodzą się szybko, a Wy dopiero czekacie na wypłatę z Waszej wakacyjnej pracy. Innym ciekawym rozwiązaniem, z jakim możecie się obecnie zetknąć, jest też rozkładanie płatności za kilkudniowe karnety na nieoprocentowane raty/części.

 

Podczas zakupów zwróćcie uwagę, że:

 

 • Oferta biletów jest bardzo szeroka. Do wyboru najpewniej macie: bilet jednodniowy (na jeden konkretny dzień), bilet dwu- lub trzydniowy, bilet weekendowy, karnet na całą imprezę, karnet+camping, karnet VIP itp. Sprawdźcie więc dwa razy, czy płacicie dokładnie za to, na czym Wam zależy. Zerknijcie na line up, aby upewnić się, że wybieracie bilet na dzień występu kapel, które chcecie zobaczyć. Ustalcie, czy potrzebujecie miejsca noclegowego itp.
 • Do ceny biletu może być doliczona opłata serwisowa danego kanału sprzedaży.

 

 

Czy kupowanie biletów na festiwale przez portale pośredniczące w odsprzedaży biletów jest bezpieczne?

 

Na portalach pośredniczących w odsprzedaży biletów spotkacie głównie dwa rodzaje sprzedawców: osoby, które kupiły bilet dla siebie, ale z jakichś przyczyn nie mogą pojawić się na imprezie i chcą zminimalizować straty, oraz tzw. scalperów, czyli handlarzy skupujących bilety masowo i liczących na czerpanie z tego wysokiego zysku. Pierwsze działanie jest legalne - bilety po cenie oryginalnego zakupu lub niższej można odsprzedawać. Drugie postępowanie (sprzedawanie biletów po zawyżonych cenach) stanowi czyn nie tylko zawsze zabroniony w regulaminie organizatora, ale też karalny (w rozumieniu art. 133 Kodeksu wykroczeń).

 

Jako kupujący nie łamiecie prawa w żadnym przypadku, ale w obu narażacie się na pewne ryzyko.

 

 • Po pierwsze, bilety na większość festiwali w Polsce są IMIENNE, czyli przypisane do konkretnego właściciela (jego imienia i nazwiska). Kupienie biletu od osoby trzeciej wiąże się z tym, że w pewien sposób nie będzie to Wasz bilet. Przy wejściu możecie zostać poproszeni o okazanie dokumentu tożsamości i gdy dane osobowe na bilecie i dowodzie będą inne, najprawdopodobniej nie otrzymacie identyfikatora i nie zostaniecie wpuszczeni. 
 • Po drugie, chociaż portale gwarantują bezpieczeństwo transakcji i autentyczność wystawianych tu wejściówek, zdarza się (szczególnie przy zakupach na „ostatnią chwilę”), że proces weryfikacji zawiedzie i albo wejdziecie w posiadanie fałszywki, albo serwis odstąpi od przesłania Wam wybranego biletu (reklamacja i zwrot pieniędzy mogą zająć sporo czasu).

 

Co zrobić, gdy chcę kupić bilet, ale obawiam się, że coś mi „wyskoczy” i nie dam rady się pojawić? 

 

Czasami istnieje możliwość zwrotu biletu - ale rzadko tuż przed rozpoczęciem wydarzenia i zazwyczaj z potrąceniem znaczącej prowizji. Na ewentualność nieobecności można się przygotować zawczasu - w procesie kupowania biletu. Spora część organizatorów dodaje możliwość ubezpieczenia biletów. Wykupienie ubezpieczenia (zwykle za kilkanaście złotych) pozwala uzyskać zwrot ceny biletu między innymi w przypadku wypadku lub kolizji, opóźnienia środka transportu, złamania, poważnej choroby czy zachorowania dziecka.

 

 

Jak płacić podczas festiwalu?

 

Coraz więcej festiwali stawia na transakcje bezgotówkowe. Płacenie podczas imprezy kartą, telefonem lub zegarkiem staje się dominującą, a w niektórych miejscach wręcz jedyną dostępną formą płatności.

 

 

Jak zadbać o finansowe bezpieczeństwo podczas festiwalu?

 

Ogromna większość ludzi przyjeżdża na festiwale z pozytywnym nastawieniem i serdecznym podejściem do innych uczestników. Jak na każdej imprezie o charakterze masowym także na plenerowych koncertach dochodzi jednak niekiedy do drobnych kradzieży. Incydenty mogą być związane z „działalnością” kieszonkowców lub włamaniami do namiotów na polu kempingowym.

 

Jak się przed tym uchronić?

 

 • Nie zabierajcie ze sobą cennych przedmiotów: drogiego zegarka, aparatu, biżuterii czy większych kwot pieniędzy. Na niektórych wydarzeniach możecie natrafić na specjalne skrytki, do których dostęp zapewnia indywidualnie ustalany kod PIN, a nie fizyczny kluczyk. To dobre miejsce do przechowywania ważnych lub wartościowych rzeczy.
 • Nie noście portfela, portmonetki, telefonu itp. w plecaku, tylnej kieszeni spodni czy w torebce na ramieniu. Festiwalowicze lubią korzystać z popularnych obecnie nerek, które zostawiają wolne (do tańca i klaskania) ręce, a jednocześnie pozwalają zachować wizualną kontrolę nad swoimi rzeczami.
 • Nie trzymajcie wszystkich pieniędzy w jednym miejscu.
 • Pamiętajcie, że kieszonkowcy zwykle działają w grupach. Zachowajcie czujność, gdy tłum nagle staje się niespodziewanie gęsty.
 • Przed festiwalem zmniejszcie limit transakcji zbliżeniowych na swojej karcie do rozsądnego minimum. Gdy tylko zorientujecie się, że Waszej karty nie ma tam, gdzie być powinna, zablokujcie ją w aplikacji banku.
 • Festiwalowi weterani wspominają o metodzie okradania namiotów potocznie zwanej „Na Zdziśka”. Sztuczka polega na tym, że ktoś zadaje przed namiotem pytanie: „Zdzisiek, jesteś tu?”. Gdy z wnętrza nie pada żadna odpowiedź, nie wzbudzając niczyich podejrzeń, wchodzi do środka jak do siebie i zaczyna plądrowanie. Dobrym patentem jest szybkie nawiązanie życzliwych relacji z sąsiadami: przedstawienie swojej grupy i życzenie udanej zabawy. W ten sposób zostaniecie zapamiętani i jeśli przy Waszym namiocie zacznie kręcić się ktoś „z zewnątrz”, może zostać łatwo zdemaskowany. Przydaje się także unikanie wyglądających na drogie plecaków i utrzymywanie w namiocie małego bałaganu, który odstrasza złodziei, bo wygląda na czasochłonny do przeszukania.

 

Jak zachować kontrolę nad budżetem podczas festiwalu?

 

W czasie imprezowych wyjazdów najczęściej jest tak, że jedna osoba wykłada za coś pieniądze (bilety, paliwo, napoje czy jedzenie), a później „jakoś tam” rozlicza się ze swoją paczką. Kilkukrotne powtórzenie takich „rund finansowania” prowadzi do niezłego zamieszania - nie wiadomo już, kto i ile jest komu winien i ile komu jeszcze zostało… Starajcie się regulować wszystko na bieżąco - na przykład przez opcję dzielenia rachunku w aplikacji mobilnej banku. Dzięki temu łatwiej będzie Wam trzymać festiwalowy budżet w ryzach.

 

 

O czym jeszcze warto pamiętać?

 

 • Telefony to Wasz kontakt ze światem (także finansowym - jako narzędzie płatnicze lub umożliwiające wysłanie prośby o przelew), nie pozwólcie więc, by się rozładowały. Zabierzcie ze sobą powerbank i/lub namierzcie stację ładowania, jeśli organizator taką przygotował. Warto zainstalować także festiwalową apkę, przez którą przesyłane mogą być przydatne komunikaty, oraz śledzić alerty pogodowe.
 • I rzecz chyba najważniejsza, choć z finansami związana mniej bezpośrednio - dbajcie o swoje dobre samopoczucie. W upalne dni używajcie kremu z filtrem, pijcie dużo płynów, korzystajcie z kurtyn wodnych i zacienionych stref chilloutu. Na deszcze przygotujcie nieprzemakalną kurtkę i - festiwalową ikonę - wygodne kalosze.

 

Niezapomnianych wrażeń i do zobaczenia na Fest Festivalu w Parku Śląskim w Chorzowie już 9 sierpnia!

 

Więcej o ING na FEST Festivalu ➡️ www.ing.pl/fest 

Więcej o FEST Festival ➡️ https://festfestival.pl/