Przed przedsiębiorcami, którzy szukają potrzebnego do rozwoju biznesu finansowania, otwiera się obecnie naprawdę szerokich wachlarz możliwości. Jedną z nich jest pozyskanie środków z Funduszy Europejskich. Przyjrzyjmy się najciekawszym programom.
Dotacje unijne dla firm możemy podzielić na trzy podstawowe kategorie:
Ścieżka Smart
Dla kogo?
Dla wszystkich przedsiębiorców: mikro-, małych i średnich (MŚP) oraz dużych firm; dla marek, które dopiero startują, rozwijają się lub są już liderami innowacji.
Na czym to polega?
Ścieżkę Smart wyróżnienia podejście modułowe - w ramach jednego wniosku o dotację można zdobyć finansowanie na działania rozwojowe w różnych obszarach. Droga wygląda trochę inaczej dla sektora MŚP i dużych firm:
MŚP
Przedsiębiorcy wybierają przynajmniej jeden (można oba) z dwóch modułów obowiązkowych: prace B+R lub wdrożenie innowacji. Moduł B+R (prace badawczo-rozwojowe) obejmuje na przykład tworzenie prototypów czy testowanie nowych materiałów, a moduł wdrożenie innowacji na przykład zakup maszyn lub urządzeń czy budowę hali produkcyjnej. Do modułu obowiązkowego można dodać moduły fakultatywne (w dowolnej liczbie). Do wyboru są: infrastruktura B+R (infrastruktura do realizacji agendy badawczej); cyfryzacja (robotyzacja, optymalizacja produkcji, cyberbezpieczeństwo); zazielenienie firm (gospodarka odpadami, efektywność energetyczna, ekoprojektowanie); internacjonalizacja (promocja za granicą, pozyskanie ochrony lub ochrona IP za granicą); kompetencje (szkolenia wspierające realizację pozostałych modułów).
Duże firmy
Dla dużych firm modułem obowiązkowym są prace B+R. Wdrożenie innowacji znalazło się zaś pośród modułów fakultatywnych - pozostałe segmenty są takie same jak w przypadku MŚP.
Jakie warunki trzeba spełnić?
Przedsiębiorcy starający się o dotację w ramach Ścieżki Smart spotkają się z trzema rodzajami kryteriów:
MŚP - w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Duże firmy - w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR).
Łączny budżet Ścieżki Smart to prawie 4,4 mld EUR. Każdy moduł wyróżnia się innym poziomem dofinansowania. Prace B+R mogą zostać dofinansowane do 80% kosztów kwalifikowanych, a inwestycje produkcyjne do 75%. Wysokość dotacji zależy również od wielkości firmy - im mniejsze przedsiębiorstwo, tym większe wsparcie.
Kredyt technologiczny i premia technologiczna
Dla kogo?
Dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które prowadzą działalność na terenie Polski i mają zdolność kredytową.
Na czym to polega?
Kredyt technologiczny udzielany jest na zasadach rynkowych przez banki kredytujące, które podpisały umowę współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) - takim bankiem jest także ING Bank Śląski. Wsparcie publiczne (premia technologiczna) ma postać refundacji części kapitałowej tego kredytu.
Sprawdź szczegóły dotyczące kredytu technologicznego!
Na co można dostać dofinansowanie?
Dofinansowanie dotyczy inwestycji technologicznych, dzięki którym rozpoczyna się produkcja towarów lub świadczenie usług nowych lub znacząco ulepszonych. Dofinansowaniem mogą być objęte zarówno wdrożenia własnej technologii, jak i zakup i wdrożenie nowej technologii od osób trzecich. Wydatki podchodzące pod te kategorie to między innymi: nabycie nieruchomości (z wyjątkiem lokali mieszkalnych), nabycie środków trwałych, nabycie robót i materiałów budowlanych, nabycie wartości niematerialnych (patenty, know-how itp.), studia, ekspertyzy, projekty wykonane przez doradców zewnętrznych, koszty związane z uzyskaniem patentów.
Gdzie składać wniosek?
Za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie na stronie internetowej BGK. Do wniosku trzeba załączyć promesę kredytową lub warunkową umowę kredytową od banku kredytującego.
Ile można uzyskać?
Dofinansowanie wynosi od 25 do 70% wartości inwestycji - w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.
Kredyt ekologiczny i premia ekologiczna
Dla kogo?
Dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw oraz przedsiębiorstw small mid-caps i mid-caps, które prowadzą działalność na terenie Polski
Na czym to polega?
Kredyt ekologiczny udzielany jest na zasadach rynkowych przez banki kredytujące, które podpisały umowę współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK) - takim bankiem jest także ING Bank Śląski. Dotacja (premia ekologiczna) ma postać refundacji części kapitałowej takiego kredytu.
Sprawdź szczegóły kredytu ekologicznego z dotacją BGK!
Na co można dostać dofinansowanie?
Dofinansowanie dotyczy inwestycji służących poprawie szeroko rozumianej efektywności energetycznej. Na przykład: termomodernizacji budynku, zmiany źródła wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne, wymiany urządzeń, instalacji lub linii technologicznych na bardziej energooszczędne. Zużycie energii pierwotnej w zmodernizowanym obszarze musi być przynajmniej o 30% niższe w porównaniu ze stanem wyjściowym. Wydatki związane z tymi inwestycjami to między innymi: nabycie środków trwałych, nabycie robót i materiałów budowlanych, nabycie wartości niematerialnych (patenty, licencje, know-how, itp.), studia, ekspertyzy, koncepcje i projekty przygotowane przez doradców zewnętrznych.
Gdzie składać wniosek?
Za pośrednictwem generatora wniosków o dofinansowanie na stronie BGK. Do wniosku trzeba dołączyć promesę kredytową lub warunkową umowę kredytową od banku kredytującego oraz dokumenty audytu energetycznego.
Ile można uzyskać?
Dofinansowanie wynosi od 25 do 80% wartości inwestycji - w zależności od rodzaju wydatku, wielkości przedsiębiorstwa oraz lokalizacji inwestycji.
Inne ciekawe projekty
Dotacje unijne dla firm. Programy regionalne (Regionalny Program Operacyjny)
Programy regionalne realizują te same cele, co programy centralne, ale ich budżet jest mniejszy. Wśród regionalnych propozycji dla przedsiębiorców dominują: dofinansowanie na projekty ekologiczne, technologie cyfrowe, projekty energetyczne, transportowe i powiązane z ochroną środowiska. Sprawdź, jakie inicjatywy podejmowane są w Twoim regionie. „Mapa budżetów” dofinansowania prezentuje się następująco:
Dotacje unijne dla firm. Programy dla 6 województw wschodniej Polski (Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej)
Aby dodać komentarz, musisz się zarejestrować. Jeśli jesteś już zarejestrowany, zaloguj się. Jeśli jeszcze się nie zarejestrowałeś, zarejestruj się i zaloguj.