„Zwolnieni z Teorii” – TOP 10 projektów z programu „Krok do Przodu” ING

Zainteresowanie tegoroczną edycją olimpiady "Zwolnieni z Teorii" przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! W programie wzięło udział aż 16,5 tysiąca uczniów, 884 nauczycieli i 6,2 tysiąca młodych ukończyło 1200 projektów! Liczby robią wrażenie, prawda? Młodzi ludzie jednoznacznie pokazali, że nie boją się brać spraw w swoje ręce. Przed Wami 10 wyróżnionych w konkursie, naprawdę niesamowitych pomysłów z programu Krok do Przodu ING Banku Śląskiego i Fundacji ING Dzieciom.  

 

Olimpiada "Zwolnieni z Teorii" to coś więcej niż „zwykłe zawody”. To niepowtarzalna okazja, by młodzi pokazali światu swoje umiejętności i zrobili coś dobrego dla innych. Konkurs daje możliwość przetestowania swoich sił w tworzeniu pierwszych projektów społecznych i zdobycia bezcennego doświadczenia. Dzięki wsparciu mentorów i dostępowi do praktycznej wiedzy z zakresu zarządzania, uczestnicy mogą rozwijać swoje zdolności i kompetencje a udział nagradzany jest prestiżowymi, uznawanymi na całym świecie certyfikatami biznesowymi. Jak uczniowie chcą budować lepszą przyszłość dla nas wszystkich?

 

Młodzi o projektach

 

"BezGańby" - Złoty Wilk w kategorii: Kultura, Rybnik

Złoty Wilk: za projekt społeczny w kategorii Kultura ,,Bez gańby" – Sławek Gwioździk i Iza Olech – Pytkowska – czyli projekt promujący ślonska godka dla hanysów czyli śląską gwarę dla Ślązaków

 

„To była richtich gryfno robota. I gańby ni było. Frelki z rybnickiego mechanika wzieny ślonsko godka i tradycyje, a robieły co mogły co by hanysy i gorole poznoli o co w tym chodzi. I co z tego wylazło? Ano dostoły złote wilki! Winszowanio do projektu BezGańby i gryfnych frelek z Rybnika.” ~ Mentor ING – Sławomir Gwioździk

 

 • 59882 beneficjentów
 • 18 wzmianek
 • 1204 zł budżetu

 

10.png

 

„Interesuje Cię poznawanie nowych kultur? A może mieszkasz na Śląsku, ale kiedy głębiej się nad tym zastanowisz, to potrafisz wymienić ledwie 3 tradycje…? W takim razie nasz projekt jest skierowany właśnie do Ciebie. BezGańby to projekt społeczny zajmujący się problem zacierania się śladów przeszłości Śląska. Ze względu na rozwój i globalizację można odnieść wrażenie, że konwenanse z różnych miejsc wzajemnie się mieszają, przenikają i wypierają te rodzime. Nasz zespół pragnie zachęcić ludzi z naszego regionu do podtrzymania rodowitych tradycji, a jeśli ma o nich niewielkie pojęcie - nie szkodzi, po to tutaj jesteśmy. Dla nas również będzie to przygoda i pozyskiwanie nowej wiedzy. W ramach tej inicjatywy będziemy działać na Facebooku oraz Instagramie, gdzie pokażemy informacje w przystępny i interesujący sposób. Niektóre z prezentowanych przez nas treści mogą okazać się sporym zaskoczeniem: Czy wiedzieliście, że tak zwane tyty dostają tylko śląskie dzieci? Tak czy inaczej zapraszamy do świata hanysów!”

 

 

"My way" - Srebrny Wilk (wielkopolskie) i Brązowy Wilk, Poznań

 

„Jestem pod wielkim wrażeniem młodych i ambitnych osób, z którymi miałem szansę współpracować. Otwarci, pracowici i skupieni na osiągnięciu celu. Każde spotkanie udowadniało, że chcą poszukiwać nowych możliwości, nie tylko realizują projekt, ale starają się go ulepszać na każdym kroku. Chętnie robią badania, wywiady, szukają zarówno potrzeb jak i rozwiązań. Trzymam kciuki za Wasze dalsze działania.” ~ Mentor ING – Piotr Miłosz

 

 • 79854 beneficjentów
 • 18 wzmianek medialnych
 • 7130 zł budżetu

 

1.png


„Nasza inicjatywa ma pomóc młodym ludziom w wyborze własnej drogi zawodowej i przygotowaniu do dorosłego życia. Chcemy edukować ich na temat różnych ścieżek kariery, takich jak: założenie własnej firmy, podjęcie studiów, nauka w szkole policealnej czy też praca w korporacji. Uważamy, że każda z tych dróg może być właściwa, o ile jesteśmy świadomi swoich oczekiwań i działamy zgodnie z naszymi pasjami.

Podczas trwania naszego projektu stawiamy na aktywne i praktyczne podejście do planowania kariery. Pragniemy nie tylko podpowiadać, ale także nakierowywać niezdecydowanych uczniów. Naszym celem jest, aby młodzi ludzie mieli możliwość eksplorowania różnych opcji i dowiedzenia się, jakie umiejętności i kwalifikacje są potrzebne na poszczególnych ścieżkach zawodowych. Chcemy, aby nasi uczestnicy mieli szansę zdobyć praktyczne doświadczenie poprzez aktywne działania. Organizujemy warsztaty, szkolenia i sesje mentoringowe, które umożliwiają rozwinięcie swoich umiejętności i zdobycie wiedzy potrzebnej do osiągnięcia sukcesu na wybranej ścieżce kariery”.

 

 

 

"NoteSpace" - Srebrny Wilk (dolnośląskie), Ząbkowice Śląskie

 

„Współpraca mentorska z zespołem NoteSpace była dla mnie wielką przyjemnością - ich determinacja i innowacyjność były kluczem do sukcesu, który odzwierciedla nagroda Srebrnego Wilka. Cieszy mnie, że mogłem obserwować, jak zespół efektywnie pracuje razem, ponieważ efekt jaki osiągnęli jest dowodem na to, jak młodzi ludzie mogą twórczo przekształcać nasz świat za pomocą technologii. Jestem pewien, że to nie koniec ich podróży i projekt będzie nadal ewoluował, aby przekształcać edukację cyfrową, inspirując innych do podążania ich śladem. Gratulacje dla całego zespołu za ich niezłomność i zaangażowanie, nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co przyniesie przyszłość.” ~ Mentor ING – Sebastian Piórek

 

 

 • 1374 beneficjentów
 • 16 wzmianek medialnych
 • 3006 zł budżetu

 

2.png


„Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuć, że nie masz wystarczająco dużo czasu na naukę? Czy nauczyciele wymagali od Ciebie tak wielu rzeczy, że trudno było Ci to wszystko pogodzić? To naprawdę frustrujące, prawda? Ale nie martw się, mamy dla Ciebie rozwiązanie! Platforma NoteSpace została stworzona specjalnie po to, abyś mógł szybko i łatwo znaleźć notatki z wybranego materiału. Projekt NoteSpace to prawdziwy przełom w dziedzinie nauki. Pokazuje, jak niesamowicie szybko można przyswoić sobie dane zagadnienie i przedstawia skuteczne sposoby uczenia się. To jak magiczna skrzynka na narzędzia dla uczniów. Już nigdy nie będziesz musiał przeszukiwać wielu źródeł czy gubić się w gąszczu informacji. NoteSpace to skarbnica wiedzy, która umożliwia  szybkie znalezienie potrzebnych notatek i materiałów, co pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i zniwelować stres”.

 

 

"Projekt (nie)widzialni" - Srebrny Wilk (mazowieckie) i Brązowy Wilk, Radom

 

Współpraca z tymi młodymi ludźmi była czystą przyjemnością. Problemy zdrowia psychicznego dotykają nas wszystkich, dlatego tak ważne jest, żeby wiedzieć gdzie i jakiej pomocy możemy szukać. Gratuluję zespołowi, który zaskoczył mnie nie tylko zdolnościami organizacyjnymi, ale także poziomem świadomości, wyrozumiałości, odwagą i chęciami inspirowania innych, którzy dopiero budują swoją przyszłość. ~ Mentorka ING-  Katarzyna Szkudlarek

 

 • 1190 beneficjentów
 • 34 wzmianki medialne
 • 3014 zł budżetu

 

3.png

 

„Jako dzieci oglądaliśmy superbohaterów i marzyliśmy, by mieć ich moce: zatrważającą szybkość, latanie czy też bycie niewidzialnym. Jednak nie spodziewaliśmy się, że jedno z naszych dziecięcych marzeń się spełni…  i okaże się znacznie mniej wspaniałe, niż byśmy chcieli. Jako nastolatkowie, pełni emocji i potrzeb, jesteśmy niewidzialni dla społeczeństwa. Niedostosowany do współczesnych problemów system opieki zdrowotnej, duże koszty oraz niewielka dostępność specjalistów, a także trudności z diagnozą - to wszystko sprawia, że osoby w naszym wieku nawet nie próbują sięgnąć po pomoc. Projekt "(nie)widzialni" jest stworzony, by uświadomić radomską młodzież, że warto prosić o pomoc i walczyć o własne zdrowie psychiczne, nawet w niedostosowanym do tego systemie. Nasze działanie będzie skoncentrowane na organizowaniu różnorodnych, skierowanych do naszych rówieśników wydarzeń na terenie Radomia. Chcemy, by radomska młodzież uświadomiła sobie, że nie jest sama. Że już nie jest niewidzialna”.

 

 

"TYci" - Srebrny Wilk (zachodniopomorskie) i Brązowy Wilk, Koszalin

 

 • 751 beneficjentów
 • 15 wzmianek
 • 3664 zł budżetu

 

4.png

 

„Celem naszego projektu jest zwalczanie problemu niskiej samooceny wśród ludzi. Poczucie własnej wartości jest jednym z najważniejszych czynników składających się na samopoczucie i stosunek do życia. Możemy nad nim pracować, jeśli się tego nauczymy. Planujemy dotrzeć głównie do młodych osób w wieku szkolnym, ponieważ to wśród nich najczęściej zauważamy ten problem. W ramach projektu przeprowadzimy prelekcje w kilku szkołach dla uczniów klas 6-8. Zorganizujemy również koncert wraz ze zbiórką charytatywną. Wystąpi na nim ponad 20 młodych muzyków, a dla wielu będzie to debiut sceniczny. W kilku lokalach w naszym mieście razem z zamówieniem będą podawane karteczki z miłym słowem. Przeprowadzimy w urzędzie gminy Wierzchowo, konferencję na temat najważniejszych przyczyn i skutków niskiej samooceny oraz kiermasz ze słodkościami w jednym z koszalińskich liceów”.

 

"Mental Sport" - Srebrny Wilk (łódzkie) i Brązowy Wilk, Sieradz

 

Mentorka ING – Sandra Pluta

 

 • 1018 beneficjentów
 • 25 wzmianek
 • 3525 zł budżetu

 

5.png

 

„Nasz projekt dotyczy sportu i jednocześnie kładzie spory nacisk na aspekt zdrowia psychicznego. Mamy świadomość, że we współczesnym społeczeństwie bardzo wyraźnie narasta problem braku samoakceptacji. Dotyka to głównie nastolatków - i to właśnie na tej grupie chciałybyśmy się skupić najbardziej. Chcemy pokazać, że sport to świetna, zdrowa alternatywa spędzania wolnego czasu. Oprócz tego nie pomijamy kwestii równowagi psychicznej. Współpracując ze specjalistami, chcemy uświadomić młode pokolenie, jak ważni jesteśmy MY i nasze zdrowie oraz samopoczucie we własnym ciele. To my - ekipa z Mental Sport”.

 

"Rusz Biodrem!" - Srebrny Wilk (kujawsko-pomorskie) i Brązowy Wilk, Włocławek

 

 • 2922 beneficjentów
 • 17 wzmianek
 • 4745 zł budżetu

6.png

 

"Rusz Biodrem", czyli projekt zachęcający do ruchu i zdrowego trybu życia. Wiem, co możecie sobie pomyśleć: takich projektów na pewno była masa. Część bardziej udana, część pewnie szybko została zapomniana… Czym różnimy się od innych inicjatyw o tej tematyce? Zależy nam na  zachęceniu ludzi nie tylko do jakiekolwiek ruchu, ale również bliższego zapoznania się ze sportem i wprowadzeniu do życia zdrowych nawyków. Chcemy zorganizować zajęcia dla wszystkich, od najstarszych po  najmłodszych. Mamy masę planów do zrealizowania. Zamierzamy dotrzeć do szerokiej grupy ludzi - skłonić ich do pokochania ruchu i zrobienia czegoś dla siebie. Ruch jest ważną częścią samorozwoju, dbania tak o naszą psychikę, jak i nasze zdrowie fizyczne, o czym zawsze warto mówić. Należy o tym pamiętać w codziennym życiu i znaleźć w sporcie coś dla siebie”.

 

"Study.not.hard" - Srebrny Wilk (śląskie) i Brązowy Wilk, Bytom

 

 • 1605 beneficjentów
 • 31 wzmianek
 • 3560 zł budżetu

 

7.png

 

„"Study.not.hard" to kontynuacja projektu "The light side of physics". Ma on na celu naukę efektywnego przyswajania wiedzy, pokazując przy okazji, że przedmioty przyrodnicze nie są straszne. Bardzo istotne jest, aby osoby, które niedługo rozpoczną edukację w szkole średniej, nie bały się natłoku czekającej na nich nauki. Stawiamy nie tylko na praktyczne przyswajanie wiedzy przez doświadczenia, ale także na naukę szybkiego zapamiętywania. Sprawi to, że młodzież będzie pozytywniej nastawiona do nauki. Niestety nie każdy z nas wie, jak się uczyć, żeby efektywnie i w krótkim czasie przyswoić daną rzecz. W związku z tym, że polski system edukacji nie przewidział lekcji, na których młodzi dowiadują się o tych "oczywistych" sposobach, zapraszamy pobliskie szkoły do udziału w naszych warsztatach. Pokażemy na nich praktyczne sposoby na przyjemną naukę oraz zagłębimy się w świat zagadkowych eksperymentów naukowych. Wszystko to dziać się będzie według naszej maksymy #Study.not.hard”.

 

 

"Second Heart" - Srebrny Wilk (warmińsko-mazurskie) i Brązowy Wilk, Elbląg

 

 • 686 beneficjentów
 • 17 wzmianek
 • 3165 zł budżetu

8.png

„Projekt Second Heart ma za zadanie – przez bezpośredni kontakt z beneficjentami – zwalczać modę fast fashion oraz nadmierny konsumpcjonizm. Za pomocą prelekcji dla uczniów, warsztatów, wydarzeń publicznych oraz aktywnego prowadzenie social mediów chcemy przekonać odbiorców, którymi będą osoby w każdym wieku, do sprzeciwienia się nieekologicznemu stylowi życia. Zrobimy to między innymi przez edukację, uświadamianie powagi problemu fast fashion oraz pokazywanie przyjaznych środowisku alternatyw, na przykład szycia wielorazowych wacików, woreczków itp. Nasi beneficjenci będą mogli nie tylko zdobyć przydatną wiedzę, ale również dobrze się bawić i zgarnąć ciekawe pamiątki lub nagrody.”

 

 

"Pewne Wybory" - Srebrny Wilk (śląskie). Bielsko-Biała

 

„To niezwykłe, że tak młodzi ludzie stworzyli tak profesjonalny projekt w tak krótkim czasie. Ich praktyczny algorytm wyboru szkoły średniej odpowiedział na precyzyjną potrzebę absolwentów szkół podstawowych. Ze swoim projektem dotarli do setek uczniów organizując warsztaty, eventy, rozwijając social media oraz stronę internetową. Mentorować tak zaangażowany i skuteczny zespół to wielka duma dla mentora!” ~ Mentor ING – Piotr Drosdzol

 

 • 2101 beneficjentów
 • 30 wzmianek
 • 3000 zł budżetu

 

9.png

 

„Projekt Pewne Wybory to inicjatywa młodzieżowa, która ma na celu pomóc uczniom szkół podstawowych w wyborze odpowiedniej szkoły średniej i związanej z tym przyszłej kariery zawodowej. Zdajemy sobie sprawę, jak trudnym i stresującym momentem może być ten wybór dla każdej młodej osoby, dlatego aktywnie pomagamy - zarówno stacjonarnie, odwiedzając szkoły podstawowe, jak i za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie publikujemy wywiady z uczniami szkół średnich. Dodatkowo organizujemy konferencje edukacyjne, na których prezentujemy nasz projekt, i angażujemy się w różne inicjatywy na rzecz młodzieży. Nasze działania zostały uwieńczone stroną internetową, na której znajdziecie osiem kroków opisujących różne perspektywy i pytania pomagające młodzieży w podjęciu właściwej decyzji. To jednak dopiero początek! Bądźcie z nami na bieżąco - już wkrótce czeka nas wiele ciekawych inicjatyw.”

 

Gratulujemy wszystkim laureatom! 

Komentarze